Ռուսական ընկերությունները դադարեցրել են նավթի մատակարարումը Բելառուսին
Ռուսական նավթային կազմակերպությունները 2011թ. հունվարի 1-ից դադարեցրել են ածխաջրածնային միացությունների մատակարարումը Բելառուսին։ Այս մասին հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը՝ հղում անելով բելառուսական «Белнефтехим»-ի և ռուսական ընկերությունների աղբյուրներին։
Մատակարարումը դադարեցվել է այն պատճառաբանությամբ, թե կողմերը չեն կարողանում համաձայնության գալ նավթի նոր գների վերաբերյալ։
Բելառուսով ածխաջրածնային միացության տեղափախումը, սակայն, չի դադարեցվել։ Այնտեղ հույս ունեն, որ մատակարարումը կվերսկսվի արդեն իսկ հունվարին, քանի որ բելառուսական նավթամշակող ընկերությունները նավթի պաշարներով ապահվված են հենց մինչև ամսվա վերջը։
«Ведомости» թերթի հաղորդմամբ՝ ռուսական ընկերությունները պնդում են, որ Բելառուսին նավթ մատակարարելու գինը բարձրացնեն տոննայի համար մինչև 45 դոլար։
Նման պահանջ առաջացել է այն բանից հետո, երբ փետրվարի 1-ից Մինսկը նավթի տարանցման գինը բարձրացրեց 12,5%-ով։
Մինսկում գների բարձրացմանը կողմանկից չեն՝ տեղական պաշտոնյաները հիշեցնում են, որ նոր սակագինը Ռուսաստանի հետ արդեն իսկ համաձայնեցրել են։
Բելառուսում ռուսական նավթ մատակարարող խոշորագույն ընկերություններն են «Լուկոյլը», «Սուրգուտնեֆտեգազը» և «Ռոսնեֆտը»։
Բոլոր երեք ընկերություններում էլ մատակարարման դադերեցման մասին լուրը չեն մեկնաբանել։
Մինչև 2010թ. Ռուսաստանը Բելառուսին նավթ մատակարարելու մենաշնորհ ուներ, բայց հետո ստիպված էր շուկայի մի մասը զիջել Վենսուելային։
Դա տեղի է ունեցել նավթի և նավթամթերքի մատակարարման հետ կապված բազմաթիվ բախումների համապատկերին։
2010թ. կողմերը համաձայնեցրել են, որ Ռուսաստանը  պետք է Բելառուսին նավթ մատակարարի առանց տուրքերի։
Դրա դիմաց Մինսկը խոստացել էր Ռուսաստանի բյուջե ուղարկել ռուսական հումքի արտահանումից ստացված տուրքերը։
Ռուսաստանում հաշվարկել են, որ նման ձևով տարեկան 5,3 մլրդ դոլար կկորցնեն, իսկ բելառուսական տուրքերը կկազմեն 3,9 մլրդ դոլար։

Российские компании прекратили поставлять нефть Белоруссии
С 1 января 2011 года российские нефтяные компании прекратили поставки углеводородов в Белоруссию. Об этом сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на агентство «Reuters». Поставки прекращены из-за того, что стороны не могут договориться о новых ценах на нефть.
На транзит углеводородов через Белоруссию прекращение поставок не повлияло. В Белоруссии рассчитывают, что поставки возобновятся в этом месяце. Во всяком случае, белорусские нефтеперерабатывающие заводы обеспечены сырьем именно до конца января.
По данным газеты «Ведомости», российские компании настаивают на повышении цен на нефть для Белоруссии на 45 долларов за тонну. Такое требование возникло после того, как Минск решил поднять с 1 февраля пошлину на транзит нефти на 12,5 %. В Минске на увеличение цен не согласны: местные чиновники напоминают, что согласовали новый тариф с Россией.
Крупнейшими поставщиками российской нефти в Белоруссию являются «Лукойл», «Сургутнефтегаз» и «Роснефть». Во всех трех компаниях информацию о срыве поставок пока не прокомментировали.
Россия до 2010 года являлась монопольным поставщиком нефти в Белоруссию, но затем вынуждена была уступить часть местного рынка Венесуэле. Это случилось на фоне многочисленных конфликтов из-за поставок нефти и нефтепродуктов из России.
В конце 2010 года стороны договорились, что Россия будет поставлять в Белоруссию нефть без пошлин. Взамен Минск пообещал отдавать в российский бюджет все пошлины от экспорта нефтепродуктов из российского сырья.
В России подсчитали, что потеряют от такого размена 5,3 миллиарда долларов в год, а помощь Белоруссии составит 3,9 миллиарда долларов.