Փողոցում նետված օգտագործված դիմակը կամ ձեռնոցը վարակի տարածման հնարավոր աղբյուրներ են. պարետատուն
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը կոչ է անում օգտագործված բժշկական դիմակներն ու ձեռնոցները չնետել չնախատեսված վայրերում։ Այս մասին ասվում է պարետատան հայտարարության մեջ․
«Հորդորում ենք զերծ մնալ շրջակա միջավայրը աղտոտելուց, քանի որ փողոցում նետված օգտագործված դիմակը կամ ձեռնոցը շրջակա միջավայրը աղտոտելուց զատ վարակի տարածման հնարավոր աղբյուրներ են։
Հիշեցնում ենք, որ օգտագործված դիմակներն ու ձեռնոցները պետք է առանձնացվեն փակ աղբամաններում՝ դրանց վրա առկա հավանական վարակի տարածումը կանխելու համար։
Եվս մեկ անգամ հորդորում ենք պահպանել համակեցության, հանրային առողջությանը միտված համապետական կանոնները, հետևել առողջապահության նախարարության խորհուրդներին և պահպանել շրջակա միջավայրը։

Медицинские маски и перчатки могут стать возможным источником распространения COVID-19 – министерство окружающей среды
Министерство окружающей среды призывает граждан не выбрасывать использованные медицинские маски и перчатки в непредусмотренных для этого местах.
«Призываем воздержаться от загрязнения окружающей среды, поскольку выброшенные на улице использованные маски или перчатки кроме загрязнения окружающей среды могут стать также возможным источником распространения инфекции.
Напоминаем, что использованные маски и перчатки должны выбрасываться в специальные закрывающиеся мусорные контейнеры, во избежание возможного распространения вируса.
Призываем соблюдать правила социального общежития, общереспубликанские правила по охране общественного здоровья, следить за рекомендациями министерства здравоохранения и соблюдать чистоту окружающей среды», – говорится в заявлении ведомства.