Ազգային ժողովն արտահերթ նիստ էր հրավիրել (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային ժողովը քննարկում է երկրում արտակարգ դրության պայմաններում մեկուսացման և ինքնամեկուսացման պահանջը խախտելու դեպքում վարչական, ինչպես նաև քրեական պատասխանատվություն նախատեսող օրենքների նախագծերի փաթեթը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ԱԺ մարտի 20-ի արտահերթ նիստում կառավարության կողմից ներկայացված «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը ներկայացրեց ՀՀ Արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը:
«Այս լրացումներով ապահովվելու է արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի սահմանված կարգը: Ներկայումս անձինք մեկուսացվում և ինքնամեկուսացվում են` հիմք ընդունելով այն հանգամանքը, որ համաճարակի կանխման և դրա հետևանքները նվազագույնի հասցնելու համար այդ միջոցառումների անհրաժեշտությունը կա: Սակայն ոչ բոլոր քաղաքացիներն են, որ հոժարակամ են մեկուսացվում կամ ինքնամեկուսացվում»,-ասաց Դանիելյանը:
Այսպիսով, Վարչական իրավախախտումների մասին օրենքում լրացմամբ առաջարկվում է սահմանել, որ արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ժամանակ մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելու դեպքում սահմանվում է վարչական պատասխանատվություն` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 300-500-ապատիկի չափով: Ինչպես նաև առաջարկվում է սահմանել, որ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կողմից արտակարգ դրության ժանանակ սահմանված տեղեկությունների հրապարակման կամ տարածման սահմանափակումները խախտելը կառաջացնի տուգանքի նշանակում` նվազագույն աշխատավարձի 50-300-ապատիկի չափով:
Իսկ Քրեական օրենսգրքում լրացմամբ առաջարկվում է սահմանել, որ արտակարգ իրավիճակի հիմքով արտակարգ դրության ժամանակ մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պահանջները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդկանց զանգվածային հիվանդացում, պատժվում է կալանքով մինչև 3 ամիս ժամկետով կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը 5 տարի ժամկեով:
Քվեարկությամբ որոշվեց, որ առաջին ընթերցմամբ քննարկումից հետո մեկ օր կսահմանվի առաջարկությունների ստացման համար և երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կլինի երկուշաբթի օրը ժամը 11:00-ին: Փոխնախարարի խոսքով` հրատապությունը պայմանավորված է համաճարակի հետագա տարածումը կանխարգելելու նպատակով:

В парламенте обсужден законопроект об установлении наказания за нарушение режима изоляции (видео)
Национальное собрание Республики Армения обсуждило пакет законопроектов об административной и уголовной ответственности в случае нарушения требований об изоляции и самоизоляции в стране в режиме чрезвычайного положения. Как сообщает «Арменпресс», на внеочередном заседании Национального собрания 20 марта заместитель министра юстиции Ваге Даниелян представил пакет законопроектов о внесении дополнения в закон Уголовный кодекс РА и о внесении дополнений в закон РА «Об административных правонарушениях».
«Эти поправки обеспечат установление правопорядка в режиме чрезвычайного положения. В настоящее время люди изолированы и самоизолированы на том основании, что существует необходимость предотвратить и минимизировать последствия эпидемии. Но не все граждане добровольно изолируются или самоизолируются», – сказал Даниелян.
Согласно изменениям, в случае нарушения установленного режима изоляции или самоизоляции будет установлен штраф в размере 300-500 тыс драмов. Также предлагается установить, что в случае нарушения правил по ограничению публикации или распространения информации будет установлен штраф в размере 50-300 тыс драмов.
В случае нарушения установленного режима изоляции или самоизоляции, повлекшего по неосторожности массовое заражение людей, будет установлено наказание в виде ареста до 3 месяцев или лишения свободы до 5 лет.
В результате голосования было решено, что после обсуждения пакета в первом чтении в течение дня будут получены предложения, а в понедельник, в 11:00, состоится обсуждение во втором чтении. По словам замминистра, спешка связана с целью предотвращения дальнейшего распространения эпидемии.