Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը արտակարգ դրություն է հայտարարել։ Ժողովրդին հղած ուղերձում նա կոչ է արել համախմբվել ու պայքարել անտեսանելի թշնամու դեմ։
Ֆրանսիայում կորոնավիրուսին պատերազմ է հայտարարված։ Արտակարգ դրության ապահովման համար Փարիզ ռազմական տեխնիկա է մտցվել։ Այսինքն՝ բանակը ներգրավվել է քաղաքացիական կյանքում անվտանգության ապահովման համար։ Ոչ մի ֆրանսիացի չի մեղադրում Մակրոնին բանակն արտակարգ դրության ժամանակ օգտագործելու համար։ Բոլորն էլ հասկանում են, որ դա ընդունված է, քանզի արտակարգ իրավիճակներն արտակարգ քայլեր են պահանջում։
Մակրոնն այս ընթացքում բազմիցս է խոսել ազգի համախմբման ու չարիքի հաղթահարման մասին։ Նրա այդ խոսքերի ֆոնին կոնտրաստային էին նայվում վերջին օրերին Նիկոլ Փաշինյանի քարոզչական ելույթները ասֆալտին ծեփելու և հանրությանը բաժանելու թեմաներով։
Դառնանք արտակարգ դրությանը։
Նիկոլ Փաշինյանը, որը Մակրոնի հետ «Լեթս դու պաչիկ» հարաբերությունների մեջ է, ՀՀ 2–րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրում է բանակը 2008–ին օգտագործելու համար։
2008–ին բանակը Երևան է մտել արտակարգ դրության կետերն ապահովելու համար։ Իսկ արտակարգ դրություն էր հայտարարվել, քանզի ինչպես վերջերս տեսանյութերով ապացուցվեց, ցուցարարների շարքերում զենքով կրակողներ կային։ Կային զոհեր և բազմաթիվ վիրավորներ։
Նիկոլը քաղաքացիական բախումներ նախաձեռնեց 2008–ին, ինչին իշխանությունը պարտավոր էր պատասխանել համապատասխան քայլերով, այդ թվում՝ արտակարգ դրություն հայտարարելով։
Հիմա Քոչարյանի դեմ քաղաքական հետապնդում իրականացնելը բանակի մասով սխալ է, քանզի դա աշխարհում ընդունված պրակտիկա է. երբ արտակարգ դրություն է, բանակն օգտագործվում է։ Մակրոնի քայլը վկա։
Չի բացառվում, որ մեզանում էլ կարիք լինի կարանտինային ռեժիմի ապահովման համար բանակ ներգրավել։ Եթե պետք լինի, դա էլ պետք է արվի։ Հիմա ի՞նչ, վաղը մյուս օրը Նիկոլին դրա համար դատե՞լ է պետք։ Իհա՛րկե, ոչ։ Բա ինքն ինչո՞ւ է Քոչարյանին դատում։ Իշխանությունը ձեռքը չընկավ և մո՞ւռ է հանում։ Բայց չէ՞ որ քաղաքականության մեջ բումերանգի էֆեկտն անվրեպ է աշխատում։ Ինչևէ։
Հիմա շատ մոդայիկ է դարձել «Եկեք համախմբվենք ու հանդուրժող դառնանք, եկեք թշնամանքը մի կողմ թողնենք ու պայքարենք վիրուսային չարիքի դեմ» կոչը։ Այդ կոչը հիմնականում հնչում է իշխանական տիրույթից։ Լավ կոչ է, իհարկե։ Բայց արվող քայլերը ճիշտ հակառակն են ցույց տալիս։
Իշխանությունը շարունակում է ֆեյքային քարոզը, մերոնց–ձերոնց բաժանումը և այլն։
Եթե իշխանությունը հետևություն է արել սեփական սխալներից, ապա պետք է դադարեցնի Քոչարյանի ապօրինի կալանքն ու զբաղվի բացառապես վիրուսի դեմ պայքարով։ Թե չէ փարիսեցիություն ու դեմագոգիա է համարեշխությունից և համախմբվածությունից խոսելն ու կալանքի ապօրինությունը շարունակելը՝ դատավորին «հիվանդացնելու» գնով։
Մակրոնը ճիշտ է, Փաշինյանը՝ սխալ (տեսանյութ)

Президент Франции Эммануэль Макрон объявил в стране чрезвычайное положение. В обращении к нации он призвал сплотиться и бороться с невидимым врагом.
Во Франции коронавирусу объявлена война. Для обеспечения режима ЧП в Париж была введенавоенная техника. То есть армия была вовлечена в обеспечение безопасности гражданской жизни. И никто из французов не обвиняет Макрона в использовании армии в ходе чрезвычайного положения. Все понимают, что это – принятая практика, так как чрезвычайные ситуации требуют чрезвычайных мер.
Макрон за это время неоднократно говорил о необходимости консолидации нации и преодоления этой напасти. На фоне его заявлений резко контрастировали пропагандистские выступления Никола Пашиняна последних дней на тему укладывания на асфальт и разделения общества.
Вернемся к чрезвычайному положению.
Никол Пашинян, находящийся с Макроном в отношениях «Let's do pachik» («pachik» – в переводе с армянского «поцелуйчик», прим.), обвиняет 2-го президента РА Роберта Кочаряна в использовании армии в 2008-ом.
В 2008-ом армия вошла в Ереван для обеспечения требований чрезвычайного положения. ЧП же было объявлено потому, что в рядах демонстрантов были применявшие оружие люди (как это выяснилось из опубликованных недавно видеозаписей). Были жертвы и множество раненых.
Никол инициировал гражданские столкновения в 2008-ом, на что власть должна была ответить соответствующими шагами, в том числе объявлением чрезвычайного положения.
Осуществлять сейчас политическое преследование Кочаряна по части введения армии ошибочно, так как это является принятой в мире практикой: когда ЧП, армия используется. Шаг Макрона – тому доказательство.
Не исключено, что для поддержания карантинного режима у нас тоже потребуется привлечение армии. Если понадобится, должно быть сделано и это. Теперь что, завтра Никола тоже надо будет за это судить? Конечно же, нет. Почему тогда он судит Кочаряна? Не смог добиться власти и теперь мстит? Но ведь в политике эффект бумеранга действует безотказно.
Сейчас очень модным стал призыв «Давайте сплотимся и станем толерантны: давайте оставим вражду и будем бороться с вирусным злом». Этот призыв в основном звучит из властного сектора. Конечно, призыв хороший. Однако предпринимаемые шаги свидетельствуют об обратном.
Власть продолжает фейковую пропаганду, разделение на наших и ваших и др.
Если власть сделала выводы из собственных ошибок, то она должна прекратить незаконный арест Кочаряна и заняться исключительно борьбой с вирусом. Иначе разговоры о консолидации и солидарности с параллельным беззаконием по части ареста (к примеру, ценой «ухудшения здоровья» судьи) являются фарисейством и демагогией.
Макрон прав, Пашинян – ошибается (видео)
Во Франции коронавирусу объявлена война. Для обеспечения режима ЧП в Париж была введена военная техника. То есть армия была вовлечена в обеспечение безопасности гражданской жизни. И никто из французов не обвиняет Макрона в использовании армии в ходе чрезвычайного положения. Все понимают, что это – принятая практика, так как чрезвычайные ситуации требуют чрезвычайных мер.