Անցած երեք տարիները ցույց տվեցին, որ Կևորկովի «շկոլան» անցած Սերժ Սարգսյանը շատ է սիրում ձևական ժողովներն ու ցուցադրական թամաշան։
Հիշու՞մ եք, թե 2008–ի մարտի 1–ի արդյունքում ՀՀ նախագահի աթոռին բազմած Սարգսյանն իր պաշտոնավարման սկզբնական փուլում ինչպիսի ոչինչ չնշանակող  հավաքներ էր կազմակերպում իրեն ծանոթ ու անծանոթ կուսակցապետերի հետ։ Այդ կուսակցապետերից ոմանք Սարգսյանի ուղղակի կամ անուղղակի ենթակայության տակ աշխատող մարդիկ էին, բայց այդ ձևաչափի կաննոներից ելնելով՝ իրենց «կարծիքն» էին հայտնում այս կամ այն հարցի վերաբերյալ։ Տեսարանը շատ զավեշտալի էր, բայց այդ ամենը մեր «ազատ, բայց պատասխանատու» հեռուստաեթերում ներկայացվում էր որպես աննախադեպ։ Երևույթն այդ իրոք աննախադեպ էր, բայց աննախադեպ էր իր անիմաստությամբ ու մառազմատիկությամբ։ Դա իրականում նեոբոլշևիզմին հատուկ կառավարման ոճ էր։
Հիմա կուսակցականների հետ թամաշայական հանդիպումների ժամանակներն անցել են, բայց նեոբոլշևիզմը շարունակվում է։ Սարգսյանական կառավարման նեոբոլշևիզմն արտահայտվում է և՛ ձևի, և՛ բովանդակության մեջ։
Ուրբաթ երեկոյան շատերը տեսած կլինեն Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը երկրի տնտեսական ոլորտի պատասխանատուների հետ։
ՀՀԿ «ճկուն» նախագահը, դեմքի մտահոգ ու բանիմաց արտահայտությամբ, խոսում էր տնտեսության մեջ առկա խնդիրների մասին։ Հետևելով «Մտահոգ նախագահ, կատարող ենթականեր» խորագրի ներքո անցակցվող հանդիպմանը՝ հիշեցի Թուրքմենբաշու խորհրդակցությունները, որոնք բախտ եմ ունեցել դիտելու, երբ մեկ շաբաթով գտնվում էի Թուրքմենստանում։
Թուրքմենբաշին էլ նույն այդ ոճով ժողովներ էր անում ու դա ամեն օր ցուցադրվում էր թուրքմենական «պատասխանատու» հեռուստաալիքներով։ Պարզապես տարբերությունն այն է, որ Թուրքմենբաշին դա անում էր շաբաթական երեք անգամ և մի քանի տարի շարունակ, իսկ Սերժ Սարգսյանը նման ձևաչափով առաջին անգամ է հեռուստահաղորդում կազմակերպում ու հայտնի չէ, թե մեկ էլ երբ նման տեսարաններ դիտելու հնարավորություն կունենանք։ Բայց հուսանք, որ սա առաջինն էր, բայց վերջինը չի լինի, մանավանդ, որ «մերոնք» անշեղորեն գնում են Սափարմուրատի անցած ուղով։ Այսինքն՝ ամեն ինչ դեռ առջևում է։
Շուտով բրեժնևյան ոճի նիստերն էլ, հավանաբար, ճշգրտությամբ կվերականգնվեն։ Բա էլ ի՞նչ անեն իշխանությունները, եթե տնտեսությունն անկում է ապրում։ Հացի խնդիրը լուծել չի հաջողվում, հետևաբար՝ տեսարաններ պետք է ապահովեն։
Դատելով ցուցադրված կադրերից՝ խնդիր էր դրված Սերժ Սարգսյանից ստանալ երկրի տնտեսությամբ ու հատկապես գյուղի խնդիրներով տապակվող ու գիշերները չքնող ղեկավարի կերպար։
Պարզ դարձավ, որ իշխանությունները հիմա որոշել են զբաղվել գյուղով։ Կարելի է արդեն ենթադրել, թե ինչպիսի ավերածություններ են սպասվում այդ ոլորտում, քանի որ ինչին ձեռք են տալիս «Սարգսյան և ընկերներ» թիմը՝ չորանում է։
Ինչպես հայտնի է, Ս. Սարգսյանը նախաձեռնեց հայ–թուրքական «սիրավեպը», իսկ արդյունքում և՛ Ղարաբաղի, և՛ հայ–թուրքականի մասով ստացանք ավելի վատ վիճակ, քան էր «ֆուտբոլից» առաջ։ Վարչապետը որոշել էր զարգացնել փոքր ու միջին բիզնեսը, իսկ արդյունքում փոքր ու միջին բիզնեսը հայտնվեց կաթվածահար վիճակում։ Այժմ թիրախը, փաստորեն, գյուղն է։ Խեղճ գյուղ։
Վերլուծելով այն քայլերը, որոնք արվել են մինչև այդ խորհրդակցությունը և որոնք, ենթադրաբար, պետք է օգնեին գյուղին՝ գալիս ես այն եզրակացության, որ ոչ ադեկվատության ու մառազմի սինդրոմը համատարած է դարձել իշխանական համակարգում և գյուղին փրկել է պետք կառավարչական առաջիկա «բարեշրջումներից»։ Սերմացու օրհնել տվող բիզնեսմեն գյուղնախարարը ևս մի քանի այդպիսի «նորարարություններ» անի՝ «տիրացուին» կտա կանցնի իր ծիծաղելի քայլերով, իսկ գյուղը հաստատ «կզարգանա», մանավանդ եթե սերմացու օրհնողը «Բենթլիի» ղեկը ձեռքին Սամոն մոտենա կարտոֆիլին։ Եթե այդ ձևով պետք է իշխանությունը գնա դեպի գյուղ, ապա նոր տիպի «միջազգային ագրարային կենտրոնի» շինարարություն է մեզ սպասվում։
Ի՞նչ ասեմ։ Աստված թող փրկի մեզ «բարեպաշտներից», իսկ գյուղն ու երկիրը հայ ժողովուրդն իր ուժերով ոտքի կկանգնեցնի։

Предыдущие три года показали, что прошедший школу Кеворкова Серж Саргсян очень любит формальные собрания и «показушные» шоу.
Помните, какие ничего не значащие собрания организовывал ставший президентом в результате событий 1-го марта 2008г. Саргсян со знакомыми и незнакомыми ему главами партий. Некоторые из глав партий были людьми, работавшими в прямом или косвенном подчинении Саргсяна, но исходя из правил данного формата, они высказывали свое мнение по тому или иному вопросу. Очень комичная была картина, а в нашем «свободном, но ответственном» телеэфире это преподносилось как что-то беспрецедентное. Это явление, действительно, было беспрецедентным, но было таким по своей бессмысленности и маразматичности.
Времена «показушных» встреч с представителями партий уже прошли, но необольшевизм продолжается. Необольшевизм саргсяновского правления проявляется как в форме, так и в содержании.
Встречу Сержа Саргсяна с представителями экономической сферы страны в пятницу вечером, наверное, видели многие. «Гибкий»  председатель РПА с обеспокоенным и сведущим выражением лица говорил о существующих в экономике проблемах. Наблюдая за встречей, проходившей по теме «Заботящийся президент, исполнительные подчиненные», я вспомнил совещания Туркменбаши, которые имел счастье видеть, когда неделю находился в Туркмении.
Туркменбаши тоже точно в таком же стиле проводил собрания, которые ежедневно демонстрировались по «ответственным» туркменским каналам.
Просто разница в том, что Туркменбаши делал это три раза в неделю и несколько лет подряд, а Серж Саргсян организовывал телепередачу подобного формата впервые и неизвестно, когда еще у нас появиться возможность увидеть подобное зрелище. Но будем надеяться, что оно было первым, но не последним, тем более, что «наши» неуклонно идут по пройденному Сапармуратом пути. То есть, всё еще впереди.
Вероятно, скоро и заседания в брежневском стиле восстановят. А что ж еще делать властям, если экономика переживает спад? Решить проблемы с хлебом насущным не удается, следовательно, должны обеспечить зрелища.
Судя по показанным кадрам, была поставлена задача создать для Сержа Саргсяна образ не спящего по ночам, обеспокоенного проблемами экономики и, особенно села,  президента.
Стало ясно, что власти решили заняться селом. Учитывая, что всё к чему притрагивается команда «Саргсян и компания», засыхает, можно предположить, какие катастрофические последствия ожидаются в этой сфере.
Как известно, С. Саргсян инициировал армяно-турецкий «роман», а в результате как в вопросе Карабаха, так и по части армяно-турецких отношений мы получили еще худшую ситуацию, чем та, которая была до «футбола». Премьер-министр решил развивать малый и средний бизнес, а в результате – малый и средний бизнес оказались в парализованном состоянии. Теперь в качестве мишени, фактически, выбрано село. Бедное село…
Анализируя предпринятые до этого совещания меры, которые, предположительно, должны были помочь селу, приходишь к выводу, что неадекватность и маразм стали во властной системе повсеместными, и нужно спасать село от предстоящих управленческих «реформ».
Освящающий семена бизнесмен-министр сельского хозяйства также сделает несколько таких «инноваций»: даст «дьячку», чтобы тот прошелся по ним своими смешными шагами, а село точно будет «развиваться», тем более, если освящающий семена Само с рулем «Бентли» в руках подойдет к картофелю. Если власти собираются спасать село подобным образом, то нас ждет строительство «международного аграрного центра» нового типа.
Что тут скажешь? Спаси нас, Господи, от «благочестивых», а село и страну армянский народ поставит на ноги своими силами!