«Եգիպտանալ» և «թունիսանալ»՝ չսերժանալով
Սերժ Սարգսյանի ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանի միջև, ակնհայտորեն, աշխատանքի բաժանման յուրօրինակ համաձայնություն է ձեռքբերվել, ընդ որում՝ պարտադիր չէ, որ նրանք դա արած լինեին «տետ–ա–տետ» հանդիպման ձևաչափով. գործընթացներն ամեն ինչ ցույց են տալիս։ Ըստ այդմ՝ Ս. Սարգսյանն ու նախագահականի կողմից վերահսկվող ողջ եթերը լծված են ՀԱԿ–ից միակ ընդդիմություն կերտելու գործին, իսկ դրա դիմաց Տեր–Պետրոսյանը պետք է վերահսկի հասարակության մեջ առկա հեղափոխական տրամադրությունները, մարի դրանք ու քաղաքական զարգացումներն ուղղորդի իշխանության վերարտադրման հուն, մի խոսքով՝ գեղամյանություն ու արթուրբաղդասարյանություն անի միաժամանակ։ Իսկ այն, որ ՀԱԿ–ը ներկայացնող գործիչները (ասենք՝ Հրանտ Բագրատյանը) հանրահավաքի ժամանակ միտինգավորներին կոչ են անում «թունիսանալ» կամ «եգիպտանալ», տեղավորվում է «Եղիազար Այնթապցին ու էջմիածնական 40 միաբանները» համագործակցության մոդելի մեջ։
Նկատենք, որ Բագրատյանը կարող է նույնիսկ տեղյակ չլինել Լևոն–Սերժ համակեցության բանաձևի մասին ու անկեղծորեն հեղափոխական կոչեր անել։ Բագրատյանը կարող է տեղյակ չլինել, բայց տեղյակներն ու նրանց վերահսկողության տակ գտնվող «ազատ, բայց պատասխանատուները» հաստատ տեղյակ են ու դրա համար ՀՀ նախկին վարչապետին որևէ ձևով չեն հակադարձում։
«Պատասխանատուներն», օրինակ, կարող էին հիշեցնել, որ տնտեսական ավերածություններն ու թալանը ծաղկում են ապրել հենց Բագրատյանի օրոք, և  հակաքարոզչություն անել նրա դեմ։ Կարող էին, բայց չեն անում։
«Պատասխանատուները», իրենց հատուկ ոճով, կարող էին Հ. Բագրատյանին հիշեցնել նաև թալան–սեփականաշնորհման, «մազութի գործի», չինական վարկի ու տնտեսական այլ «հաջողությունների»  մասին, բայց գերադասում են չանել այդ բանը։
Փոխարենը՝ «պատասխանատուներն» ու նրանց տերերը եթեր են տրամադրում նույն Բագրատյանին ու մյուս «անհնազանդներին», ինչպես նաև լայնորեն գովազդում ՀԱԿ–ի հանրահավաքի մասնակիցների թվաքանակը։
Հետաքրքրական է, որ նույն այդ «պատասխանատուները» փակ են պահում «իրենց» Վարդան Օսկանյանի մուտքը հեռուստաեթեր ու հարձակվում են նրա վրա, իսկ ահա Հրանտ Բագրատյանին ու մյուս «արմատականներին» սիրահոժար «ազատ, բայց պատասխանատու» են դարձնում հայկական երկնագույն էկրաններին։
Այս ամենը հուշում է, որ սարգսյանական ծրագրերը հետևյալն են. Լևոնից սարքել միակ ընդդիմադիր, նրան հետագայում հատկացնել որոշ տեղեր ապագա ԱԺ–ում և Հայաստանում հաստատել «Մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» համակարգ, որին կից կգործի «ազատ, բայց պատասխանատու» «ընդդիմությունը»։ Սա նրանց ծրագիրն է, բայց մերն էլ պետք է լինի այդ ամենը թույլ չտալը, և եթե պետք է «եգիպտանալ» ու «թունիսանալ», ապա դա պետք է անել չսերժանալով ու ներիշխանական կայունության երաշխավորը չդառնալով։
Ժամանակը ցույց կտա, թե ում ծրագիրը կաշխատի՝ Սերժի Սարգսյանի՞, թե՞ Հայաստանի քաղաքացիների մեծամասնության։

«Египтизироваться» и «тунисизироваться», не саргсянизируясь
Между Сержем Саргсяном и Левоном Тер-Петросяном, очевидно, достигнуто своеобразное соглашение о разделении труда, причем, не обязательно, что они сделали это в формате встречи тет-а-тет: процессы говорят всё сами за себя. В соответствии с этим, контролируемый Сержем Саргсяном и президентской администрацией эфир заполонен попытками превратить Армянский национальный конгресс в единственную оппозицию, а взамен Тер-Петросян должен контролировать имеющиеся в обществе революционные настроения, нейтрализовать их и направлять политические процессы в нужное для воспроизводства власти русло, то есть, заниматься и гегамянством, и артурбагдасарянством одновременно. А то, что представляющие АНК деятели (скажем, Грант Багратян) во время митинга призывают участников «тунисизироваться» или «египтизироваться», умещается в модель сотрудничества «Егиазар Айнтапци и 40 монахов».
Заметим, что Багратян может даже и не быть в курсе формулы серже-левоновского симбиоза и искренне делать революционные призывы. Да, он может и не быть в курсе, но те, кто в курсе, и находящиеся под их контролем «свободные, но ответственные» точно в курсе, а потому и никак не реагируют на слова бывшего премьер-министра РА.
«Ответственные» могли начать антипропаганду против Багратяна, напомнив ему, что, например, экономическая разруха и грабеж  процветали как раз при нем.
«Ответственные», в свойственном им стиле, могли напомнить Багратяну о грабительской приватизации, «деле о мазуте», о китайском кредите и других экономических «успехах», но предпочитают не делать этого.
Вместо этого, «ответственные» и их боссы предоставляют эфир тому же Багратяну и другим «непокорным», а также широко афишируют количество участников митинга АНК.
Примечательно, что те же «ответственные» не пускают «своего» же Вардана Осканяна в эфир и набрасываются на него, а вот Гранта Багратяна и других «непокорных» полюбовно превращают в «свободных, но ответственных» армянского голубого экрана.
Всё это подсказывает, что саргсяновская программа заключается в следующем: превратить Левона в единственного оппозиционера, предоставить ему в дальнейшем определенные места в будущем Национальном собрании и установить в Армении систему «Одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять», при которой будет действовать «свободная, но ответственная» «оппозиция». Это их программа, а нашей должна быть программа по недопущению всего этого, и если нужно «египтизироваться» или «тунисизироваться», то нужно делать это, не становясь гарантом внутривластной стабильности и не саргсянизируясь.