Համաձայնություն տարաձայնությունների մասին
Իշխանական կոալիցիայի նոր հուշագիրը, որը պաշտոնական քարոզչամեքենան ներկայացրեց որպես երեք կուսակցությունների միասնականության վկայություն, իրականում ոչինչ չասող փաստաթուղթ է, և ազդարարում է Սերժ Սարգսյանի գլխավորած կոալիցիայի փաստացի  փլուզման մասին։
Եթե Սարգսյանն իսկապես ընկալվեր որպես իշխող ուժերի լիդեր, ապա ամենևին էլ կարիք չէր լինի քաղաքական տեռորով ու «ազատ, բայց պատասխանատու» Լևոն ՏերՊետրոսյանի ներգրավմամբ գնալ ԲՀԿ–ի դեմ ու պյուռոսյան հաղթանակ տոնել «գործընկերոջ» նկատմամբ։
Հուշագրի ստորագրումը ցույց տվեց, թե որքան թույլ է Սարգսյանի դիրքը ու որքան մառազմատիկ է դարձել նրա կառավարումը։
Պատկերացնու՞մ եք, հիմնարկի տնօրենը մտնի աշխատավայր ու աշխատողներին դիմելով ասի, թե հենց հիմա թուղթ ստորագրեք, որ էս հիմնարկի շեֆը ես եմ ու զոռով նրանցից ստանա այդ համաձայնությունը, և ինքն էլ հետները ստորագրի, թե էդ հիմնարկի շեֆն ինքն է։ Եթե նման հարց է առաջանում, ապա շեֆն արդեն շեֆ չէ, ինչի՞ մասին է խոսքը։ Կոալիցիոն հուշագրում ներկայացված այն կետը, թե ՀՀԿ–ն, ԲՀԿ–ն և ՕԵԿ–ը առաջիկա նախագահական ընտրություններում սատարելու են գործող նախագահին՝ այդ շարքից է։
Նկատենք, որ հուշագիրն այդ ոչ մի պարտավորեցնող ուժ չունի, մանավանդ որ Սարգսյանը նոմինալ, այլ ոչ թե գործող նախագահ է։ Գործող նախագահ՝ նշանակում է երկրի խնդիրները լուծող, այլ ոչ թե նոր խնդիրներ առաջացնող նախագահ, իսկ Ս. Սարգսյանն այդ տեսանկյունից հեչ էլ գործող չէ։ Այնպես որ կոալիցիոն նոր հուշագրով կուսակցությունները սատարել են վերացական մեկին։ Ամենքն իր մտքում ունեցել է նախագահի իր թեկնածուն և ստորագրել։
Զավեշտն այն է, որ Սերժ Սարգսյանն անձամբ էր ստորագրում հուշագիրը և ստացվում է, որ ինքն իրեն էր աջակցելու։ Բայց չէ՞ որ դա արդեն մի քիչ հումոր է դառնում։
Փաստորեն՝ Սարգսյանը ստորագրությամբ էր հավաստիացնում, որ ինքն իրեն սատար կկանգնի։ Այսինքն՝Սարգսյանն էլ վստահ չէ, որ այս տիպի կառավարմանը կարելի է ևս մեկ անգամ վստահել ու շտապում է ստորագրությամբ ամրագրել, որ չի զլանա, չի մոռանա և կաջակցի Սերժ Սարգսյանին։
Իսկ միգուցե Սարգսյանը «գործող նախագահ» ձևակերպման տակ  ուրիշ մեկի՞ն էր հասկանում, կամ միգուցե հուշագրի տեքստ կազմողնե՞րն էին «տժժացել» նրա վրա։ Միգուցե։
Ամեն դեպքում արձանագրենք, որ կոալիցիոն նոր հուշագիրը համաձայնություն էր տարաձայնությունների մասին, և այն հանգամանքը, որ կարիք էր առաջացել կոալիցիոն նոր համաձայնության կնքման՝ ցույց է տալիս, որ Սերժ Սարգսյանի ու Գագիկ Ծառուկյանի հարաբերությունները և համագործակցությունը կրում են ձևական բնույթ, որը ինչ որ պահի վերաճելու է բաց հակամարտության, եթե իհարկե ԲՀԿ–ն ուզում է մնալ քաղաքական դաշտում։
Դե իսկ Արթուր Բաղդասարյանը անհիշելի ժամանակներից է աջակցում Սերժ Սարգսյանին և չարժե նույնիսկ քննարկել, թե ինչպես իրեն կպահի ՕԵԿ–ը։ ՕԵԿ–ը կառչած կմնա Սարգսյանին այնքան, որքան հնարավոր է, իսկ այն ինչ արեց Սերժ Սարգսյանը ԱԽՔ–ի հետ՝ պարզապես պարտավոր է «ամուսնանալ»։ Այլ հարց է, որ այդ «ամուսնությունից» «զավակ» ծնվել չի կարող,  և կողմերը կբավարարվեն միայն կարճատև «հաճույքով»։

Соглашение о разногласиях
Новый меморандум коалиции власти, который официальный агитпроп преподнес как свидетельство единства трех партий, в действительности является ничего не значащим документом, который знаменует собой фактический распад возглавляемой Сержем Саргсяном коалиции.
Если бы Саргсян действительно воспринимался в качестве лидера правящей коалиции, то не было бы никакой нужды идти против партии «Процветающая Армения» (ППА) политическим террором и с привлечением «свободного, но подотчетного» Левона Тер-Петросяна.
Подписание меморандума показало, насколько слаба позиция Саргсяна и насколько маразматическим стало его правление.
Представляете, чтобы директор учреждения потребовал от своих подчиненных подписать документ о том, что он является их шефом? Более того, криком и давлением получив их согласие, он и сам вместе с ними подписывается под этим документом. Если подобный вопрос возникает, то значит, шеф уже не шеф, не так ли? К такого же рода нелепостям относится и имеющийся в коалиционном меморандуме пункт о том, что РПА, ППА и «Оринац еркир» на предстоящих президентских выборах поддержат кандидатуру действующего президента.
Заметим, что этот меморандум не имеет никакой обязывающей силы, тем более, что Саргсян является номинальным, а не действующим президентом. Действующий президент – глава государства, который решает проблемы страны, а не создает новые. Саргсян же, с этой точки зрения, нисколько не действующий. Так что, новым коалиционным меморандумом партии заявили о поддержке некоего абстрактного президента. Подписываясь, каждый подразумевал своего кандидата в президенты.
Курьез в том, что Серж Саргсян лично подписал меморандум, то есть, выходит, что он будет поддерживать сам себя. Ну, разве не смешно? Фактически, Саргсян своей подписью заверял, что он поддержит свою же кандидатуру. То есть, он тоже не уверен, что можно еще раз поддержать управление подобного типа и спешит подписью закрепить, что не забудет Сержа Саргсяна и поддержит его.
А может быть Саргсян под формулировкой «действующий президент» подразумевал кого-то другого или может составители текста меморандума решили поприкалываться над ним? Может быть.
В любом случае констатируем, что новое меморандумное соглашение коалиции было соглашением о разногласиях, а само то обстоятельство, что возникла необходимость в подписании нового коалиционного соглашения показывает, что сотрудничество и отношения между Сержем Саргсяном и Гагиком Царукяном носят формальный характер, что в какой-то момент это перерастет в открытую конфронтацию, если, конечно, ППА хочет остаться на политической арене.
Ну а Артур Багдасарян поддерживает Сержа Саргсяна с незапамятных времен и даже не стоит обсуждать, как себя поведет его партия «Оринац еркир». Эта партия будет сателлитом Саргсяна столько, сколько возможно, а после того, что Серж Саргсян сделал с Багдасаряном, президент просто обязан на нем «жениться». Другой вопрос, что от этого «брака» «дитя» не может родиться, и стороны ограничатся лишь кратковременным «удовольствием».