Երևանում մոխրի «անձրև» է տեղացել (տեսանյութ)
Երևանի տարբեր հատվածներում երկնքից «մոխրե անձրև» է եկել։ ԱԻՆ–ի աշխատակիցներն աշխատանքներ են տանում, որ մոխիրը չտարածվի քաղաքով մեկ։
«Արծաթե թիթեռնիկների» փոխարեն` մոխրի անձրև. երեկ Երևանի տարբեր հատվածներում օդում պարում էին մոխրի ժապավենանման կտորները։ Երեկոյան` մոտավորապես 21։00-ին, Ամիրյան 4/7 հասցեում գտնվող Sputnik Արմենիայի խմբագրության հարակից տարածքը նույնպես ծածկվեց մոխրի մեծ ու փոքր կտորներով։ Ու մինչ խմբագրության աշխատակիցները փորձում էին հասկանալ` ինչը կարող է տարօրինակ «անձրևի» պատճառ լինել, պարզվեց, որ նման փաթիլներ են հայտնվել ոչ միայն Sputnik–ի խմբագրության հարևանությամբ, այլև քաղաքի տարբեր հատվածներում, ականատեսների խոսքով` Շահումյան հրապարակում, Սուրբ Սարգիս եկեղեցու մոտակայքում և այլուր։
Անհանգստացած, թե այս ինչ «մոխրե հարձակում» է մեր մայրաքաղաքի վրա կամ էլ անոմալ երևույթ` կապ հաստատեցինք ԱԻՆ «911» ծառայության հետ։
«Անհանգստանալու ոչինչ չկա, եղեգներ են այրվել»,– Sputnik Արմենիայի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ԱԻՆ աշխատակիցը։
Պարզվում է, որ երկնքից թափվող մոխիրները քամին է տարածել քաղաքով մեկ Հրազդանի կիրճում բռնկված խոշոր հրդեհից հետո։ Այրվել է գրեթե 4000 քառ. մետր խոտածածկ տարածք։
Այս պահին ԱԻՆ աշխատակիցները նշված տարածքում ջրման աշխատանքներ են կատարում, որպեսզի մոխիրն այլևս չտարածվի քաղաքով մեկ։

Осадки в виде пепла выпали в некоторых районах Еревана вечером 29 февраля. В частности, около 21:00 территория, прилегающая к центральной улице Амирян 4/7, где находится редакция «Sputnik Армения», покрылась частичками пепла.
Выяснилось, что такая ситуация не только в этом районе города, но и в других. По словам очевидцев, пепел выпал и на площади Шаумяна, рядом с церковью Сурб Саркис и т.д.
В МЧС «Sputnik Армения» сообщили, что «нет повода для беспокойства, горел камыш». Оказалось, что ветер распространил пепел после крупного пожара в Разданском ущелье. Сгорелооколо 4 тысяч кв.м. травянистой зоны.
Сотрудники МЧС сейчас пытаются остановить дальнейшее распространение пепла. Причины пожара установит следствие.
В Ереване выпал пепельный «дождь» (видео)
В МЧС «Sputnik Армения» сообщили, что «нет повода для беспокойства, горел камыш». Оказалось, что ветер распространил пепел после крупного пожара в Разданском ущелье. Сгорело около 4 тысяч кв.м. травянистой зоны.