Մարդ մնալու դժվարությունը. դատավորները մերժեցին Նիկոլ Փաշինյանի անպարկեշտ առաջարկը
Իշխանություններն իրենց արշինով էին չափել ՍԴ դատավորներին և «օրինական» կաշառք, ավելի ճիշտ՝ անպարկեշտ առաջարկ էին արել նրանց։
Իշխանության գալուն պես պետական բյուջեն մսխողներին թվում էր, թե բոլորն իրենց պես են ու փող տեսնելիս վազելու են, բայց սխալվեցին։ Հանրային մթնոլորտը փոխված է, և այդ մթնոլորտը թույլ չտվեց հեղափոխական նիհիլիզմիմեջ խորտակել պետական ինստիտուտը ներկայացնող մարդու արժանապատվությունն ու պատիվը։
ՍԴ դատավորները հրաժարվեցին ձրիակերության նպաստից՝ ցույց տալով, որ փողից բարձր այլ բաներ էլ կան այս աշխարհում։ Նրանք գերադասեցին մարդ մնալ անմարդկային միջավայրում։
Իշխանական ռեկետով զբաղվող այս շվոնդերաշարիկովյան զանգվածի համար սա իսկական շոկ է։ Ինչպե՞ս կարելի է հրաժարվել բյուջեի հաշվին ապրելու հնարավորությունից։
Ի դեպ, ՍԴ–ում կա միայն մեկ ձրիակեր։ Դա Փաշինյանի նշանակած դատավորն է։ Նա փաստացի օգտվում է վաղաժամկետ թոշակի գնալու ֆինանսական հատվածից՝ առանց թոշակի գնալու։
Փաշինյանի սրտի դատավորնապրում է հանրության հաշվին։ Նա ձրիակերության նպաստ է ստանում՝ զրոյական օգուտ տալով պետությանը և հանրությանը։ Այդ առումով նա շատ նման է իր գործատուներին։
Իշխանության գալուն պես պետական բյուջեն մսխողներին թվում էր, թե բոլորն իրենց պես են ու փող տեսնելիս վազելու են, բայց սխալվեցին։ Հանրային մթնոլորտը փոխված է, և այդ մթնոլորտը թույլ չտվեց հեղափոխական նիհիլիզմի մեջ խորտակել պետական ինստիտուտը ներկայացնող մարդու արժանապատվությունն ու պատիվը։
Փաշինյանի սրտի դատավորն ապրում է հանրության հաշվին։ Նա ձրիակերության նպաստ է ստանում՝ զրոյական օգուտ տալով պետությանը և հանրությանը։ Այդ առումով նա շատ նման է իր գործատուներին։

Проблема остаться человеком: судьи отвергли непристойное предложение Никола Пашиняна
Власти мерили судей КС своим аршином, предложив им «узаконенную» взятку, вернее – сделав им непристойное предложение.
Растрачивающим госбюджет по приходу к власти субъектам казалось, что все сродни им и, завидев деньги, сразу же побегут за ними, но ошиблись. Общественная атмосфера изменилась, и эта атмосфера не позволила утопить в революционном нигилизме чувство чести и достоинства представляющего государственный институт человека.
Судьи КС отказались от пособия по тунеядству, показав, что есть также вещи превыше денег. Они предпочли остаться людьми в бесчеловечной среде.
Для занимающейся властным рэкетом швондеро-шариковской массы это было настоящим шоком. Как можно было отказаться от возможности жить за счет бюджета?
Кстати, в КС есть всего один дармоед. Это назначенный Пашиняном судья. Он фактически пользуется финансовой составляющей раннего выхода на пенсию, не выходя на пенсию.
Судья сердца Пашиняна живет за счет общества. Он получает пособие по тунеядству, принося государству и обществу нулевую пользу. В этом плане он очень похож на своих работодателей.