Փաշինյանն ապրիլի 6–ին կկտրի՞ իր ձեռքերը (տեսանյութ)
Հանրության ոչ պողոսական հատվածի համար պարզ է, որ 650 հազար «այո» ստանալը գործնականում անհնար է։ Քանզի հեղափոխական էյֆորիան անցել է, շատերի աչքերը բացվել են։ Նիկոլական մնացել են պողոսներն ու մի Ժուժու՝ Դալարիկից։ Սրանցով 650 հազար չես հավաքի։
Արդեն իսկ կան տեղեկություններ, որ մարզպետների ու համայնքապետերի վրա պլան է իջեցվել, որ «այո»–ների կոնկրետ թվեր ապահովեն։ Պատահական չէ, որ «Այո»–ի շտաբը ղեկավարում է Տարածքային կառավարման գորշագույն իմիջ ունեցող նախարարը, այլ ոչ թե հրապարակային ակտիվությամբ աչքի ընկնող որևէ քայլարած։
«Սերժի վախտ» էլ էր ընտրության ժամանակ Տարածքային կառավարման նախարարի վստահվում ընտրությունների կազմակերպումը, ինչը հուշում էր, որ օգտագործվելու է վարչական ռեսուրս։ Նիկոլենք նույն բանն են անում, բայց դա փաթեթավորում են «ձեռքերս կկտրեմ» ոճի դեմագոգիկ ելույթներով։ Այսինքն՝ բան չի փոխվել, միայն գոռգոռոցներն ու փարիսեցիությունն է ավելացել։
Նիկոլն իր ձեռքերը չկտրելու միայն մեկ տարբերակ ունի։ Եթե հանրաքվեում չխփվի «այո»–ների անհրաժեշտ քանակը։ Հակառակ դեպքում մենք կտրված ձեռքերով սարսափելի կադրերի պետք է ականատես լինենք։ Թեև Նիկոլի ո՞ր մի խոսքին հավատաս։
Վարչապետ դառնալիս նա խոսում էր թռիչքաձև տնտեսական աճի մասին, բայց հենց դարձավ, սկսեց համեստ թվերից խոսել ու պահպանողականություն քարոզել։
Քայլելուց առաջ հայտարարում էր, որ արագաչափերը պետք է վերացնել։ Քայլելիս արագաչափերն էր փակում։ Հենց դադարեցրեց քայլելը ու դարձավ վարչապետ՝ «մոռացավ» իր խոսքերն ու խոստումները՝ զուգահեռաբար ավելացնելով արագաչափերը։
Ասում էր, որ դատարանների աշխատանքներին չի միջամտելու։ Հետո փաստով ապացուցվեց, որ իրենք կոպտորեն միջամտում են դատարանների աշխատանքներին: Այն դատավորին, ով իրենց ուզածը չի անում, սկսում են հետապնդել։
Մինչև վարչապետ դառնալը խոսում էր թալանից ու սրտաճմլիկ ելույթներ ունենում աղքատների մասին, իսկ վարչապետ դառնալով մսխում է բյուջեն՝ պարգևավճարների, անձնական օլիգարխիկ ծախսերի և այլնի տեսքով։
Նիկոլենք հեղափոխության օրերին իրենց ձեռքում պահում էին ապրիլյան պատերազմում զոհված Աբաջյանի նկարն ու հրապարակում հավաքվածներին դեմ տալիս Աբաջյանի կեղծ պապիկին, բայց երբ սուտը բացահայտվեց, իրենք Աբաջյանի նկարը պահող ձեռքերը չկտրեցին։
Այնպես որ ինչպես բոլոր մյուս դեպքերում՝ Նիկոլի ասածները պետք է հակառակ իմաստով հասկանալ։ Այսինքն՝ եթե ասում է, որ ընտրությունները կեղծվելու դեպքում ինքն իր ձեռքերը կկտրի, ապա դա նշանակում է, որ ձգտելու են կեղծել՝ չվնասելով սեփական վերջույթները։
Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ ինքն անձամբ իր ձեռքերը կկտրի, բայց ընտրակեղծիք թույլ չի տա։
Կկտրի՞ նա իր ձեռքերն ապրիլի 6–ին, թե՞ ոչ։ Հարցը հռետորական է։

Никол Пашинян заверяет, что лично отрежет себе руки, но не допустит избирательных фальсификаций.
Для непогосной части общества понятно, что получение 650 тысяч «Да» на деле представляется невозможным, так как революционная эйфория уже прошла, и у многих глаза успели раскрыться. Николовцами остались погосы и один Жужу из Даларика. Набрать на них 650 тысяч не удастся.
Уже поступает информация, что на глав областных и общинных администраций возложен план по обеспечению конкретных показателей «Да». Неслучайно, что штабом «Да» руководит обладающий серым имиджем министр территориального управления, а не какой-то другой мойшаговец из числа выделяющихся активной публичной деятельностью.
«При Серже» организацию выборов тоже доверяли министру территориального управления, что подсказывало о предстоящем использовании административного ресурса. Николовцы делают то же самое, но заворачивается это в демагогическое выступление в стиле «отрежу сере руки». То есть ничего не изменилось, и лишь прибавились выкрикивания и фарисейство.
У Никола есть лишь один вариант избежать перспективы ампутации своих рук. Если на референдуме не будет набито необходимого количества «Да». В противном случае мы должны стать свидетелями ужасной картины с отрезанными руками. Хотя, было бы кому верить.
При становлении премьером Никол говорил об экономическом взлете, но, став главой правительства, начал озвучивать скромные цифры и агитировать консерватизм.
Перед шествием он заявлял, что придорожные спидометры должны быть ликвидированы. Шагая, он закрывал объективы спидометров. Как только он стал премьером, сразу же «забыл» свои слова и обещания, параллельно увеличив количество спидометров.
Он говорил, что не будет вмешиваться в работу судов. Затем фактами доказал, что они грубым образом вмешиваются в работу судов, а отказывающиеся плясать под их дудку начинают преследоваться.
До становления премьером он говорил о разграблении и держал душещипательные речи о бедных, а в статусе премьера растрачивает бюджет под видом премий, личных олигархических расходов и др.
Так что, как и во всех других случаях, слова Никола нужно воспринимать в противоположном смысле. То есть, если говорит, что в случае фальсификации выборов он отрежет себе руки, это означает, что они постараются сфальсифицировать, не повредив собственных конечностей.
Отрежет ли Пашинян себе руки 6 апреля? (видео)
Так отрежет ли он себе руки 6 апреля? Вопрос риторический.