Կորոնավիրուսի պատճառով ՊՆ-ն արգելել է զորամասերում այցելություններն ու արձակուրդները
Տարածաշրջանում, մասնավորապես՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում արձանագրված նոր կորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերի հետ կապված, փետրվարի 25-ից ՀՀ ԶՈւ բոլոր զորամասերում արգելված են զինծառայողների ծնողների և հարազատների այցելությունները, պարտադիր ժամկետային զինծառայողների բոլոր տեսակի արձակուրդներն ու ազատ արձակումները, այդ թվում՝ վերականգնողական (բուժական) արձակուրդների տրամադրումը (բացառությամբ «Ես եմ» ծրագրով զինվորական ծառայություն անցնող զինծառայողների):
ՀՀ զինված ուժերում կանխարգելիչ միջոցառումները նպատակ ունեն կանխել կորոնավիրուսային հիվանդության ներթափանցումը զորամասեր, հնարավորինս ապահովագրել զինծառայողներին վարակվելուց և անհրաժեշտության դեպքում ճիշտ կազմակերպել հակահամաճարակային գործողությունները:
Հորդորում ենք բոլոր զինծառայողների հարազատներին զերծ մնալ զորամասեր այցերից, գիտակցաբար մոտենալ ձեռնարկվող միջոցառումներին, քանի որ դրանք բխում են հենց զինծառայողների շահերից:

Минобороны Армении запретило посещение воинских частей и отпуск военнослужащих
В связи с распространением нового коронавируса в регионе, в частности, в Исламской Республике Иран, с 25 февраля во всех воинских частях ВС Армении запрещены посещения родителей и родственников военнослужащих, все виды отпусков и отпусков военнослужащих обязательной срочной службы, в том числе и предоставление реабилитационных (лечебных) отпусков (за исключением военнослужащих, проходящих военную службу по программе «Это я»). Об этом говорится в заявлении Министерства обороны Армении.
«Целью превентивных мероприятий в Вооруженных силах Армении является предотвращение проникновения коронавирусной болезни в воинские части, по возможности уберечь военнослужащих от заражения и в случае необходимости правильно организовать противоэпидемические действия.
Призываем родственников всех военнослужащих воздерживаться от визитов в воинские части, с сознанием отнестись к предпринимаемым мерам, поскольку они исходят из интересов самих военнослужащих», – говорится в заявлении.