Տիգրան Կարապետյան. «Եթե իշխանության հետ հանդիպելու առիթ լինի, ես մենակ չեմ գնա...»
Հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ու տնտեսական հարցերին առնչվող ՀՀ կուսակցությունների հետ Սերժ Սարգսյանի կազմակերպած կլոր սեղան քննարկումները, ԺԿ նախագահ Տիգրան Կարապետյանի խոսքերով, որևէ արդյուքն չեն տվել, և իրենց կարծիքը հաշվի չի առնվել։
–Այդ հանդիպումներն արդյունք չտվեցին։ Մեր կարծիքը հաշվի չառան։ Ընդհանրապես, ո՞վ է ում մեր հանրապետության մեջ հաշվի առնում։ Ո՞ւմ կարծիքն են մինչ այսօր հաշվի առել։ Եթե բռնապետություն է, ո՞ւմ կարծիքը կարող են հաշվի առնել։
Նա նաև նշել է, որ եթե հիմա նման կլոր սեղան հանդիպում կազմակերպվի, և իրեն հրավիրեն, ինքը չի մասնակցի.
–Ես այսօր ընդդիմադիր ճամբարում եմ, և եթե իշխանության հետ հանդիպելու առիթ լինի, ես մենակ չեմ գնա հանդիպման։ Կգնամ իմ գործընկերների հետ, որովհետև յուրաքանչյուր հանդիպում իշխանության հետ որոշակիորեն վարկաբեկիչ է,– ասել է Տիգրան Կարապետյանը։
Նման կլոր սեղան քննարկումները, ըստ նրա, խաղ են.
–Դրանք խաղում են ժողովրդավարություն, որովհետև ժողովրդավար մարդը պետք է խորապես լինի, ոչ թե ձևական։ Ես համարում եմ դա ձևականություն։

Тигран Карапетян: «Если будет повод встретиться с властями, я не пойду на эту встречу один…»
По словам председателя Народной партии Тиграна Карапетяна, круглый стол на тему нормализации армяно-турецких отношений, организованный в свое время президентом РА Сержем Саргсяном для обсуждения данной темы с представителями партий Армении, не привел к какому-либо результату, а мнение представителей этих партий не было учтено.
«Эти встречи не привели к результату. Наше мнение не было учтено. И вообще, кто считается с мнением кого-либо в нашей республике?! Чье мнение до сих пор было учтено? Если царит деспотия, чье мнение могут учитывать?!» - отметил он.
По словам Тиграна Карапетяна, если сейчас будет организовано такое обсуждение за круглым столом и его пригласят, то он не будет участвовать.
«Сегодня я выступаю в оппозиционном лагере, и если будет случай встретиться с властями, я не пойду на эту встречу один. Я пойду со своими партнерами, поскольку любая встреча с властями в какой-то мере компрометирует», - подчеркнул Т.Карапетян.
Такие обсуждения за круглым столом, по его мнению, являются игрой.
«Они играют в демократию, потому что истинный демократичный человек должен быть таковым до глубины души, а не формально быть таким. Я считаю это формальностью», - добавил Карапетян.