Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը եղել և մնում է կարգավորման օրակարգում. ՀՀ ԱԳ նախարար
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրականացումը եղել եւ մնում է կարգավորման օրակարգում: Այս մասին փետրվարի 24-ին մամուլի ասուլիսում ասաց Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Ի պատասխան այն հարցին, թե կարելի՞ է արդյոք վերջին շրջանի գործընթացներից ենթադրել, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը երկրորդ պլան է մղվել, նախարարը մի հատված ընթերցեց Բրատիսլավայում ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդում իր ելույթից:
«Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը հիմնարար սկզբունք է եւ խաղաղ կարգավարման հիմքը: Այս սկզբունքի ճանաչումը ենթադրում է, որ Արցախի վերջնական կարգավիճակի որոշումը չի կարող որեւիցե սահմանփակուման ենթարկվել, ինչը պետք է հստակ եւ միանշանակ ընդունվի: «Առանց սահմանափակումների» տերմինը ցույց է տալիս Արցախի ժողովրդի իրավունքը` որոշելու իր կարգավիճակը Ադրբեջանի կառավարման եւ տարածքային ամբողջականության ամբողջ իրավազորությամբ: Ադրբեջանի շարունակական թշնամական քաղաքականությունը եւ դրանից բխող գործողությունները Արցախի ժողովրդի համար էքզիստենցիալ ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիք են ստեղծում»,-իր ելույթում հայտարարել էր նախարարը:
«Սա հնչել է 2 ամիս առաջ Բրատիսլավայում եւ առաջին անգամ չի ասվում: Սա հակամարտության հանդեպ մեր մոտեցման կարեւոր տարրն է, չի կարելի այն կասկածի ենթարկել եւ ենթադրել, որ կարելի է անվտանգությունն ու կարգավիճակը իրարից առանձնացնել»,-նշեց ԱԳ նախարարը:

Право народа Арцаха на самоопределение было и остается в повестке урегулирования – МИД Армении
Реализация права народа Арцаха на самоопределение была и остается в 24 февраля на пресс-конференции.
Отвечая на вопрос о том, можно ли из процессов последнего времени предполагать, что право наций на самоопределение ушло на второй план, министр зачитал отрывок из своего выступления в Братиславе на СМИД ОБСЕ.
«Неотъемлемое право народа Арцаха на самоопределение является основополагающим принципом и основой мирного урегулирования. Признание этого принципа предполагает, что определение окончательного статуса Арцаха не может быть подвергнуто каким-либо ограничениям, что должно быть четко и однозначно принято. Термин «без ограничений» указывает право народа Арцаха определять свой статус все юрисдикции, управления и территориальной целостности Азербайджана. Продолжительная враждебная политика Азербайджана и вытекающие из нее действия создают для народа Арцаха угрозу экзистенциальной физической безопасности», – заявил министр в своем выступлении.
«Это было озвучено два месяца назад в Братиславе и говорилось не в первый раз. Это важный элемент нашего подхода к урегулированию, нельзя его ставить под сомнение и предполагать, что можно отделить безопасность и статус», – отметил глава МИД.