«Аргументы и факты»-ն շնորհակալություն է հայտնում Փաշինյանին և Ալիևին թերթը գովազդելու համար
Հանգստյան օրերին Մյունխենում անվտանգության միջազգային ամենամյա համաժողովում տեղի է ունեցել հասարակական քննարկում՝ Ադրբեջանի նախագահի և ՀՀ վարչապետի՝ Իլհամ Ալիևի և Նիկոլ Փաշինյանի միջև, գրում է «Аргументы и факты» (АИФ) թերթը:
Թերթը նշում է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները, ինչպես հայտնի է, ծայրահեղ լարված են, եթե ոչ թշնամական: Պատճառը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վեճն է: Մյունխենում ինչպես Ալիևը, այնպես էլ Փաշինյանը փորձել են միմյանց և հանդիսատեսին համոզել, որ Ղարաբաղում միայն իր երկիրն ունի օրինական իրավունքներ: Երկուսն էլ դիմել են պատմությանը:
«Եվ վեճի ընթացքում անսպասելիորեն հղում է կատարվել մեր շաբաթաթերթի հրապարակմանը: «1990-ականների կեսերին Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովը հարցազրույց է տվել ռուսական«Аргументы и факты» թերթին, որում նա ասել է, որ Խոջալիում տեղի ունեցած սադրանքները կազմակերպվել են ադրբեջանական ընդդիմության կողմից՝ նրան իշխանությունից հեռացնելու համար»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Մի քանի րոպե անց նա կրկին հիշեցրել է ընդդիմախոսին այս պատմության մասին.
«Անձամբ ես «Аргументы и факты» թերթում կարդացել եմ Ադրբեջանի նախկին նախագահի հետ հարցազրույցը: Կարծում եմ`ինտերնետում հեշտ է այն գտնել»:
Երբ խոսքի իրավունք է ստացել Իլհամ Ալիևը, նա անտարբեր չի մնացել ՀՀ վարչապետի այս փաստարկներին: «Ես չգիտեմ, թե ինչ է գրվել «АИФ»-ում»,-սկսել է նա, - «АИФ»-ն անկախ թերթ է, որում աշխատում են շատ հայեր: Եվ մենք Ադրբեջանում գիտենք, թե քանի հայ է գլխավորում ռուսական հիմնական թերթերը, նրանք գրում են իրենց ուզածը»:
Երկու հարգարժան քաղաքական գործիչների միջև վեճի մանրամասների մեջ չմտնելով, մենք նշում ենք միայն, որ Ալիևի խոսքերը «АИФ»-ում շատ հայերի» (և նույնիսկ ավելին՝ հրատարակության ղեկավարության մեջ), մեղմ ասած, չեն համապատասխանում իրականությանը: Եվ սա վերաբերում է ինչպես ներկայիս խմբագրակազմին, այնպես էլ լրագրողներին, ովքեր աշխատել են 90-ականներին: Զավեշտալին այն է, որ ՀՀ վարչապետը նույնպես սխալվեց: Մութալիբովի հարցազրույցը հրապարակվել է ոչ թե «АИФ»-ում, այլ 1992-ին «Независимая газета»-ում: Եվ 1995-ին «АИФ»-ին տված հարցազրույցում ադրբեջանցի քաղաքական գործիչը նման բան Խոջալուի կոտորածի մասին չի ասել:
Բայց մենք երախտագիտություն ենք հայտնում պարոնայք Ալիևին և Փաշինյանին միջազգային ասպարեզում մեր թերթը գովազդելու համար»,-գրում է«АИФ» թերթը:

«Аргументы и факты» выразила благодарность Пашиняну и Алиеву за рекламу газеты
На ежегодной конференции по безопасности, прошедшей в Мюнхене в минувшие выходные, состоялась публичная дискуссия между президентом Азербайджана и армянским премьером Ильхамом Алиевым и Николом Пашиняном, пишет газета «Аргументы и факты» (АИФ).
Издание отмечает, что отношения между двумя странами, как известно, крайне напряжённые, если не сказать враждебные. Причина – спор из-за Нагорного Карабаха.
В Мюнхене и Алиев, и Пашинян старались убедить друг друга и аудиторию в том, что только у его страны есть законные права на Карабах. Оба апеллировали к истории.
«И неожиданно в споре прозвучала отсылка к публикации в нашем еженедельнике. «В середине 1990-х бывший президент Азербайджана Аяз Муталибов дал интервью российской газете «Аргументы и факты», в котором сказал, что провокация в Ходжалы была организована азербайджанской оппозицией, чтобы лишить его власти», – сказал Никол Пашинян.
Спустя несколько минут он снова напомнил оппоненту про эту историю: «Лично я читал в газете «Аргументы и факты» интервью бывшего президента Азербайджана. Думаю, его легко найти в интернете».
Когда слово получил Ильхам Алиев, он не прошёл мимо этого аргумента армянского премьера. «Не знаю, что было написано в «Аргументах и фактах, – начал он. – «АиФ» – независимая газета, в которой работает много армян. И мы в Азербайджане знаем, какое количество армян руководит главными российскими газетами, они пишут, что хотят».
Не вдаваясь в детали спора между двумя уважаемыми политиками, заметим лишь, что слова Алиева про «много армян в «АиФ» (и тем более в руководстве издания), мягко говоря, не соответствуют действительности. И это касается как сегодняшней редакции, так и журналистов, работавших в 90-е годы. Самое же забавное в том, что ошибся и армянский премьер: упомянутое интервью Муталибова было опубликовано не в «АиФ», а в «Независимой газете» в 1992 г. А в интервью «АиФ» в 1995 г. азербайджан¬ский политик ничего подобного о резне в Ходжалы не говорил.
Но за рекламу нашей газеты на международной арене господам Алиеву и Пашиняну выражаем благодарность», – пишет газета «АИФ».