Ոստիկանի սպանության մեջ մեղադրվող 16-ամյա երիտասարդը ճանաչվել է մեղսունակ
Ոստիկանի սպանության մեջ մեղադրվող 16-ամյա Հ. Գալստյանը ճանաչվել է մեղսունակ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Գալստյանի պաշտպանությունը ստանձնող հանրային պաշտպան Արթուր Հարությունյանը։
«Փորձագետները եզրակացրել են, որ Հրաչ Գալստյանին պետք է մեղսունակ ճանաչել»,-նշեց պաշտպանը։
Հարությունյանի խոսքով՝ Հ. Գալստյանի կալանավորման ժամկետը երկարացվել է երկու ամսով, սակայն պաշտպանը չունի տեղեկություն՝ արդյոք վերջինս տեղափոխվե՞լ է քրեակատարողական հիմնարկ, թե ոչ։ Փաստաբանը նշեց, որ մեղադրյալը պնդում է իր դիրքորոշումը առ այն, որ ոստիկանին սպանելու դիտավորություն չի ունեցել։
Հիշեցնենք, որ 2019թ. հոկտեմբերի լույս 16-ի գիշերը իր ծառայողական պարտականությունները կատարելիս սպանվել է ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի ոստիկան, 38-ամյա Տիգրան Առաքելյանը։ Նախնական քննության տվյալներով՝ ժամը 04:30-ի սահմաններում, պետական պահպանության գլխավոր վարչության Արաբկիրի պահպանության բաժնի ոստիկանները «Հաղթանակ» զբոսայգու մուտքի մոտ նկատել են երկու անձի։ Վերջիններս տեսնելով պարեկային մեքենան փախել են։ Ոստիկանության ծառայողները հետապնդել են նրանց և ազատության պողոտայում բռնել։ Բռնված անձինք դիմադրել են, որի ժամանակ նրանցից մեկը խլել է ոստիկաններից մեկի հաշվեցուցակային ատրճանակն ու կրակել, որի հետևանքով Արաբկիրի պահպանության բաժնի ոստիկան, 38-ամյա Տիգրան Առաքելյանը մահացել է։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 238-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Քննությամբ պարզվել է առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը, որոնք եղբայրներ են՝ ծնված 2003 եւ 2001 թվականին։
Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում նշանակվել էր դատահոգեբանական-դատահոգեբուժական համալիր փորձաքննություն և 2019թ. նոյեմբեր ամսին պատանին տեղափոխվել է հոգեբուժական կենտրոն։
Քննչական կոմիտեի պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ նախքան սպանությունը եղբայրները գողություն էին կատարել գեղեցկության սրահից։ Ավելին՝ պարզվում է, որ ցերեկը տղաները, մասնավորապես կրտսեր եղբայրը զբաղվել է մուրացկանությամբ, իսկ գիշերներն էլ ավագ եղբոր հետ գողությամբ։
Ընդ որում՝ կրտսերը՝ Հրաչը, տանը՝ մոր կողմից ենթարկվել է բռնության, ունի մտավոր թերզարգացվածության խնդիր։ Ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր, որ տղան նախկինում ոստիկանության եւ սոցիալական ծառայության աշխատակիցները, համապատասխան եզրակացության հիման վրա, տեղավորվել էր հոգեբուժական հաստատությունում, որտեղից դիմել էր փախուստի։

Обвиняемый в убийстве полицейского в Ереване 16-летний юноша признан вменяемым
Обвиняемый в убийстве полицейского в Ереване 16-летний Г. Галстян признан вменяемым. Об этом «ФактИнфо» сообщил общественный защитник Артур Арутюнян, взявший на себя защиту Галстяна.
«Эксперты пришли к заключению, что Грач Галстян следует признать вменяемым», – сказал адвокат.
По словам Арутюняна, срок содержания Галстяна под стражей продлен на два месяца, однако адвокат не располагает сведениями о его возможном переводе в уголовно-исполнительное учреждение. Адвокат отметил, что обвиняемый настаивает на своей позиции, согласно которой он не имел умысла на убийство полицейского.
Напомним, что 16-го октября поздно ночью сотрудники Полиции, патрулировавшие Арабкирский район, заметили у входа в парк «Победы» двух подозрительных лиц. Последние, увидев патрульную машину, обратились в бегство. Полицейские стали их преследовать и поймали их на проспекте Азатутюн. Братья попытались сбежать. В этот момент один из них выхватил у полицейского табельное оружие, ударил рукоятью Армена Акопяна по голове и выстрелил 38-летнему Тиграну Аракеляну в левую руку. От полученного ранения Аракелян скончался.
Напавшими оказались двое братьев 2001 г.р. и 2003 г.р.. Как сообщалось, следствие установило, что несовместимое с жизнью ранение Тиграну Аракеляну нанес 16-летний юноша. Он же ударил по голове другого полицейского – А. Акопяна. Следствием также установлено, что братья за несколько часов до инцидента совершили кражу в одном из салонов красоты в ереванском районе Арабкир. Им предъявлены обвинения.
По совокупности добытых доказательств СК предъявил 16-летнему юноше обвинение по пункту 2 части 2 статьи 104, части 2 статьи 316, пункту 3 части 3 статьи 238, пунктам 1 и 3 части 2 статьи 177. А его 18-летнему брату инкриминируют часть 1 статьи 316 и пункты 1 и 3 части 2 статьи 177. Они взяты под стражу.