Իշխանությունը մեծացնում է «ֆեյքերի կայսրությունը», որի համար հսկայական գումարներ է ծախսում․ «Փաստ»
«Երբեմն փորձ է արվում այնպիսի տպավորություն ստեղծել, թե ֆեյք էջերը հիմնականում օգտագործվում են իշխանություններին քննադատելու համար: Իրականում առաջին հերթին հենց իշխանությունները, ըստ օդում կախված լուրերի, մի ամբողջ «ֆեյքային կայսրություն» ունեն։ Թերթին այս առումով ուշագրավ տեղեկություններ են հասել։
Ըստ այդմ, իշխանության վերնախավը բավականին լուրջ է վերաբերվում սեփական ֆեյքային «բանակն» ունենալու և մեծացնելու հանգամանքին, և զգալի լուրջ գումարներ են «ներդրվում» այս ուղղությամբ։
Այս թեման առավել առաջնային է դարձել հատկապես առաջիկա հանրաքվեին ընդառաջ, երբ սոցցանցերում ակնհայտ նկատելի է դառնում իշխանությունների կողմից պարբերաբար դաշտ նետվող ատելությունն ու ագրեսիան։
Ըստ «ֆեյքային բուրգի» կանոնների, ֆեյքերն ունենում են տարբեր գործառույթներ՝ հայհոյող ֆեյքեր, քաղաքական գիծը պահող ֆեյքեր, լուրջ վերլուծություններ գրող ֆեյքեր, իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների գրառումներն ու հայտարարությունները խմբերում տարածողներ ու կիսվողներ և այլն։
Թերթին տեղեկություններ են հասել նաև, որ ֆեյքերի հետ աշխատանքները կազմակերպելու համար իշխանության համապատասխան ներկայացուցիչները որոշակի պարբերականությամբ հանդիպումներ են ունենում թիմակիցների հետ և համապատասխան ցուցումներ տալիս։
Իսկ ընդհանուր առմամբ, «ֆեյքային ֆաբրիկայի» գործունեության հիմնական պատասխանատուն ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ն է, որը պահելու համար հսկայական գումարներ են ծախսվում:
Մասնավորաբար, երեկ հայտնի դարձավ, որ այս ՊՈԱԿ-ի միայն պարգևավճարները Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետության շրջանում (21 ամիս) կազմել են 131.602.325 դրամ (շուրջ 276 հազար դոլար)»,-գրում է թերթը:

Власть расширяет «фейковую империю», на которую тратятся огромные суммы – «Паст»
Газета «Паст» пишет, что иногда создается впечатление, будто фейковые сайты используются только для критики властей. Однако в действительности, согласно муссируемой информации, именно власти имеют целую «фейковую империю».
В этой связи изданию стали известны довольно примечательные сведения. В высших кругах власти довольно серьезно относятся к вопросу создания и развития фейковой «армии» и в этом направлении «инвестируются» довольно серьезные финансовые средства.
Эта тема приобрела первоочередность особенно в преддверие предстоящего конституционного референдума, когда в социальных сетях явно заметна пропагандируемая властями периодически риторика ненависти и агрессия. По правилам «фейковой пирамиды», фейки выполняют различные функции – есть ругающие фейки, соблюдающие политический курс фейки, занимающиеся серьезной аналитикой фейки, распространяющие в различных группах посты и заявления разных представителей власти фейки.
По сведениям издания, для организации работы с фейками соответствующие представители властей с определенной периодичностью встречаются с членами своей команды и дают соответствующие указания. А в целом, основной ответственный за деятельной «фабрики фейков» – ГНКО «Центр связей с общественностью и информации», на содержание которого тратятся огромные финансовые средства.
В частности, вчера стало известно, что в период премьерства Никола Пашиняна (21 месяцев) только премии данного ГНКО составили 131.602.325 драмов (около 276 тысяч долларов).