Մինչ Նիկոլ Փաշինյանը «Այո»–ի լոգոյի համար 6 միլիոն դրամ է պատրաստվում շաբաշ տալ և Ֆեյսբուքով «էստի համեցեք» է անում, հանրային հարթակում քննարկվում է ոչ թե «Այո–ոչ»–ի հարցը, այլ բոյկոտի և «ոչ»–ի միջև ընտրություն կատարելու հարցը։
Հանրության ոչ պողոսական հատվածի և նույնիսկ կիսապողոսացած զանգվածի համար է պարզ դարձել, որ Նիկոլ Փաշինյանը հանրաքվե է նախաձեռնել «Ցանկանո՞ւմ եք դառնալ իմ անձնական օգտագործման ստրուկը, իսկ ես լինեմ ձեր թավշյա բռնապետը» հարցով։
Եթե որևէ մեկն այս հարցին «այո» է պատասխանում, ապա ավարտված«Պողոս» է։ Նրանց ձայնը, ի դեպ, չի լսվում։ Խոսում և ցուցադրում է միայն Փաշինյանը։ Կողքից նրա համար դամքյաշություն է անում մի քանի հաստիքային քայլարած, և վե՛րջ։ «Այո»–ի այլ կողմնակից չի երևում։
Փոխարենը ակտիվ ու փաստարկված են բոյկոտի կամ «ոչ»–ի կողմնակիցները։ Այսինքն՝ հանրային քննարկումներում բանավեճը «չմասնակցել այս ապօրինի գործընթացին» և «մասնակցել քվեարկությանը և «ոչ» ասել այս ապօրինությանը» հարցերով է։
Կա նաև ենթահարց։ Այն է՝ մասնակցել և անվավեր դարձնել քվեաթերթիկը։
Բոլոր դեպքերում «այո»–ի հանրային մթնոլորտ չկա։ Նույնիսկ այն մարդիկ, ովքեր դեմ չեն կամ անգամ ակտիվ կողմ են Նիկոլ Փաշինյանին, չեն հասկանում, թե ինչու պետք է բյուջեից հսկայական գումարներ ծախսվեն՝ ՍԴ դատավորներին փոխելու համար։
Եվ այսպես, ապրիլի 5–ին սպասվող հանրաքվեին իրավագիտակից ու արժանապատվություն ունեցող քաղաքացին գործողության 3 տարբերակ ունի՝ բոյկոտել կամ եթե ինչ–ինչ պատճառներով գնում է ընտրատեղամաս, ապա քվեարկել «ոչ»–ի օգտին կամ անվավեր դարձնել քվեաթերթիկը։
Ինչ վերաբերում է քվեարկության գործընթացի մյուս կողմին, ապա այն պետք է վերահսկել։ Պարզ է, որ Նիկոլը դիմելու է ընտրակեղծիքների, քանզի 650 հազարի չափ կողմ ձայն ստանալը գործնականում անհնար է առանց Տիգրան Մուկուչյանի վրձնի։
Բոյկո՞տ, թե՞ «ոչ»
Եթե որևէ մեկն այս հարցին «այո» է պատասխանում, ապա ավարտված «Պողոս» է։ Նրանց ձայնը, ի դեպ, չի լսվում։ Խոսում և ցուցադրում է միայն Փաշինյանը։ Կողքից նրա համար դամքյաշություն է անում մի քանի հաստիքային քայլարած, և վե՛րջ։ «Այո»–ի այլ կողմնակից չի երևում։

Пока Никол Пашинян готовится заплатить за логотип «Да» 6 млн драмов и зазывает потенциальных авторов через свою страницу в «Фейсбук», на общественной площадке обсуждается вопрос не «Да-Нет», а выбора между бойкотом и «Нет».
Для непогосной и даже полупогосизированной части общества стало понятно, что Никол Пашинян инициировал референдум по вопросу «Согласны ли Вы стать моим личным рабом, а я буду вашим бархатным диктатором?»
Отвечающий на этот вопрос положительно автоматически является конченным «Погосом». Кстати, их голоса всё еще не слышно. Говорит и показывает лишь Пашинян. Ему аккомпанируют всего несколько штатных мойшаговцев, и всё. Других сторонников «Да» не заметно.
Зато активны и аргументировано выступают сторонники бойкота или «Нет». То есть в общественных обсуждениях спор идет между «не участвовать в этом незаконном процессе» и «участвовать в голосовании и сказать «нет» этому беззаконию».
Есть также подвопрос. Принять участие и сделать бюллетень недействительным.
В любом случае, общественной атмосферы «Да» не замечается. Даже те люди, которые не против или даже активно поддерживают Никола Пашиняна, не понимают, для чего из госбюджета должны тратиться огромные суммы для замены судей КС.
Итак, у правосознательных и обладающих чувством достоинства граждан на ожидающемся 5 апреля референдуме будет 3 варианта выбора: бойкотировать, проголосовать «Нет» или сделать бюллетень недействительным, если они всё же решат пойти на избирательный участок.
Что касается другой стороны процесса голосования, то обязательно нужно обеспечить контроль над его ходом. Понятно, что Никол пойдет на избирательные фальсификации, поскольку получение 650 тысяч голосов «за» без помощи кисточки Тиграна Мукучяна на деле представляется невозможным.
Бойкот или «Нет»?