Հայկական «ազատ, բայց սերժատու» հեռուստաալիքները լծվել են Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած շարժման PR–ի գործին։ «Լևոնական» կոչված թերթերն ու կայքերը, որոնք վաղուց արդեն Բաղրամյան 26–ի նետած «կոռմուշկայի» միջոցով են գործում, նույնպես «ՀԱԿ–ը ՀՀ–ի միակ ու հզոր ընդդիմությունն է» երգն են երգում։
Լևոնից միակ ընդդիմություն սարքելու ծրագրի շրջանակներում է, որ ՀԱԿ–ը ներկայացնող գործիչները հեռուստաէկրաններից չեն իջնում, նրանցից ուղիղ խոսքեր են մեջբերվում նախագահականից վերահսկվող եթերի լրատվական ծրագրերում։ Այսինքն՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը դարձել է «ազատ, բայց պատասխանատու» կամ, ավելի ճիշտ, «սերժատու» ընդդիմություն, որի միակ անելիքը զանգվածներին իր շուրջը մոբիլիզացնելն ու իշխանության սրտի ուզածները բարձրաձայնելն է, իսկ եթե դա էլ նախագահականին քիչ կթվա, ապա «մեյդան» դուրս կգա ՀԱԿ առաջնորդի խնամի Դավիթ Շահնազարյանը, ով իր վարքագծով հացից կկտրի Գեղամյանին։
Կարծում եմ, որ միայն քաղաքականապես անգրագետները, զոմբիները, «Լևոնի վկաներն» ու մանկահասակները չեն հասկացել, որ Սերժ Սարգսյանի նեղ թիմը համաձայնության է եկել Տեր–Պետրոսյանի հետ, որպեսզի վերջինս վերահսկի բողոքական էլեկտորատը՝ դիմացը ստանալով երաշխավորված մանդատներ ԱԺ արտահերթ կամ հերթական ընտրությունների արդյունքում և դառնալով հաստիքային ընդդիմություն։ Տեր–Պետրոսյանի խնդիրն, ըստ այդմ, հեղափոխական տրամադրությունները մարելն ու մարդկանց տուն ուղարկելն է։
Սերժի ու Լևոնի համաձայնությունը նաև Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ համատեղ գործելու մասով է, ինչպես նաև ընդդիմադիր դաշտում այլ՝ իշխանություններին իրական գաղափարական այլընտրանք հանդիսացող ուժերի գործունեությանը խանգարելը։
Ինչ մնում է այն հարցին, թե այդ դեպքում ինչու՞ է Տեր–Պետրոսյանը վերջնագրերի ու պահանջների լեզվով խոսում, ապա նշենք, որ դա ընդամենը գին բարձրացնելու նպատակ է հետապնդում։ Ժամանակին Գեղամյանն ու Բաղդասարյանն էլ այնպիսի հռետորաբանություն էին կիրառում, որ մարդ փշաքաղվում էր, բայց դե տեսանք ինչ եղավ։
Ով մտածելու ունակ է և անձնական շահ չունի Լևոնի հաճախորդացումից՝ պետք է հասկանա, որ Տեր–Պետրոսյանն այժմ կատարում է Գեղամյանի ու Արթուր Բաղդասարյանի գործը միասին վերցրած։
Նրա գեղամյանությունը դրսևորվում է Սերժ Սարգսյանի իշխանության կայունության երաշխավորը լինելու պատրաստակամությամբ, իսկ ԱԽՔ–ությունն ակնհայտ կդառնա մի փոքր ուշ, երբ Տեր–Պետրոսյանը կկատարի այն, ինչ արեց Բաղդասարյանը 2008–ին։
Մասնագիտական աչքի համար այդ ամենը տեսանելի էր շատ վաղուց և զարգացումների սցենարը շատ պարզ է, իսկ մնացածների համար ամեն ինչ հասու կլինի որոշակի գործընթացներից հետո։ Բայց որպեսզի մարդիկ հերթական անգամ իրենց խաբված չզգան՝ բոլոր հնարավոր միջոցներով պետք է լայն զանգվածների գիտակցությանը հասցվի Լևոնի գեղամյանության հանգամանքն ու այդպիսով Սերժ Սարգսյանի «Մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» ծրագիրը տապալելը։ Այսինքն՝ նախ պետք է ընդդիմության դաշտն ականազերծել, որից հետո արդեն իշխանության հետ կարելի է գնալ բաց մարտի։ Թե չէ գապոնքահանաներն իրենց գործը կանեն ու կգնան տուն քնելու։
Ազատ, բայց սերժատու «ընդդիմություն»

Армянские «свободные, но подсержевские» телеканалы активно занялись пиаром возглавляемого Левоном Тер-Петросяном движения. «Левоновские» газеты и сайты, которые давно уже действуют на средства созданной для них на Баграмяна 26 «кормушки», также поют песню о том, что АНК является единственной и самой мощной оппозицией в Республике Армения.
Именно в рамках программы по превращению Левона в единственного оппозиционера, представители АНК не сходят с экранов телевизоров, а их слова цитируют в эфире подконтрольных администрации президента новостных программ.
То есть, Левон Тер-Петросян стал «свободным, но подотчетным», а точнее – «подсержевским» оппозиционером, единственная миссия которого заключается в том, чтобы мобилизовать вокруг себя массы и заявлять то, что угодно властям, а если и это команде президента покажется недостаточным, то на арену выйдет сват лидера АНК Давид Шахназарян, который своим поведением лишит Гегамяна куска хлеба.
Думаю, что только политически неграмотные люди, «зомби», «свидетели Левона» и малолетние не поняли, что узкое окружение Сержа Саргсяна пришло к соглашению с Тер-Петросяном, чтобы последний контролировал протестный электорат, взамен получая гарантированные мандаты на внеочередных или очередных парламентских выборах и становясь штатной оппозицией. Таким образом, задача Тер-Петросяна заключается в нейтрализации революционных настроений и отправке людей домой.
Соглашение между Сержем и Левоном подразумевает также совместные действия против Роберта Кочаряна и воспрепятствование деятельности существующим в оппозиционном поле силам, которые представляют собой реальную идеологическую альтернативу властям.
Что касается вопроса о том, почему в таком случае Тер-Петросян говорит на языке ультиматумов и требований, то отметим, что это всего лишь способ повышения цены. В свое время Гегамян и Багдасарян тоже выступали с такой риторикой, что людей брало за душу, но мы видели, чем всё это закончилось.
Кто способен думать и не имеет личной выгоды от клиентизации Левона, тот должен понимать, что Тер-Петросян сейчас выполняет работу Арташеса Гегамяна и АртураБагдасаряна вместе взятых.
Его гегамянство проявляется в готовности быть гарантом стабильности власти СержаСаргсяна, но в полной мере его сущность раскроется немного позже, когда Тер-Петросян сделает то, что в 2008г. сделал Артур Багдасарян.
Для специалиста всё это давно было понятно и сценарий тоже вполне ясен, а обыватели поймут всё лишь после определенных процессов. Но, чтобы люди в очередной раз не чувствовали себя обманутыми, необходимо всеми доступными средствами донести факт гегамянтсва Левона до сознания широких слоев населения, чтобы тем самым провалить саргсяновскую программу «Одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять». То есть, сначала нужно разминировать оппозиционное поле, после чего можно пойти на открытую борьбу с властями. А иначе гапоны сделают свое дело и пойдут домой – спать.
Свободная, но подсержевская «оппозиция»
Кто способен думать и не имеет личной выгоды от клиентизации Левона, тот должен понимать, что Тер-Петросян сейчас выполняет работу Арташеса Гегамяна и Артура Багдасаряна вместе взятых.
Его гегамянство проявляется в готовности быть гарантом стабильности власти Сержа Саргсяна, но в полной мере его сущность раскроется немного позже, когда Тер-Петросян сделает то, что в 2008г. сделал Артур Багдасарян.