ԵԽԽՎ համազեկուցողներն ավելի կոշտ ձևակերպումներ պարունակող նոր եզրակացություն-փաստաթուղթ կհրապարակեն․ «Փաստ»
«ՀՀ իշխանությունների նախաձեռնած հանրաքվեի առնչությամբ, որի անցկացման որոշումը, մի շարք մասնագետների կարծիքով, տեղի է ունեցել ՀՀ Սահմանադրության և օրենքների խախտումնե­րով, ներքաղաքական դաշտում արդեն իսկ հստակեցվում են հիմ­նական դերակատարների դիրքորոշումները:
Սակայն, հայաստանյան ուժերի և մասնագետների հնչեցրած գնահատականներից բա­ցի, թեմայի հետ կապված իրենց գնահատականներն են ներկայաց­նում նաև միջազգային տարբեր կազմակերպություններ: Մասնավո­րաբար, անհանգստություն էին հայտնել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Հայաստանի մոնիթորինգի հարցերով համազեկուցողներ Անդրեյ Շիրցելը (Սլովենիա, EPP/CD) և Կիմո Կիլյունենը (Ֆինլանդիա, ՏOC):
Համազեկուցողներն իրենց մտահոգությունն էին հայտնել ՍԴ և վարչապետի գրասենյա­կի միջև գոյություն ունեցող լարվածության վերաբերյալ:
«Փաստ» թերթի աղբյուրները փոխանցում են, որ կարճ ժամանակաշրջանում ԵԽԽՎ համազեկուցողները ՀՀ-ում տեղի ունեցող զարգացումների մասով նոր եզրակացություն-փաստաթուղթ են հրապարակելու, որ­տեղ ավելի կոշտ ձևակերպումներ են ներառված:
Մեր տեղեկություն­ներով՝ ՍԴ շուրջ առկա խնդիրների հետ կապված՝ մինչև հանրաք­վեի անցկացումը եվրոպական պատվիրակություն կժամանի Հա­յաստան՝ տեղում իրավիճակին արմատապես ու խորքային ծանո­թանալու համար»,-գրում է թերթը:

Содокладчики ПАСЕ опубликуют новый итоговый документ, содержащий более жесткие формулировки – «Паст»
В связи с инициированным властями Армении референдумом, решение о проведении которого, по мнению ряда специалистов, было принято с нарушением Конституции и законов республики, позиции основных игроков на внутриполитическом поле уже проявляются. Об этом пишет газета «Паст».
«Однако в дополнение к оценкам, озвученным силами и специалистами Армении, свои оценки по этой теме представляют и различные международные организации. В частности, беспокойство высказали ПАСЕ, содокладчики по вопросам мониторинга Армении Андрей Ширцель (Словения, EPP / CD) и Киммо Кильюнен (Финляндия, SOC).
Содокладчики выразили обеспокоенность по поводу напряженности в отношениях между Конституционным судом и офисом премьер-министра. Наши источники сообщают, что содокладчики ПАСЕ в короткий срок опубликуют новый итоговый документ по части событий, наблюдаемых в Армении, который включает более жесткие формулировки.
По нашей информации, в связи с ситуацией вокруг КС до проведения референдума по конституционным вопросам в Армению прибудет европейская делегация, чтобы глубоко и основательно разобраться в ситуации на месте», – отмечает издание.