1000 ԱՄՆ դոլար կաշառք վերցնելիս ԵՊՀ դասախոս է բերման ենթարկվել, բացահայտվել են կաշառքի մի շարք դեպքեր․ ԱԱԾ (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարի և կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումների հակազդման ոլորտում օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կաշառք ստանալու դեպքեր:
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևանի պետական համալսարանի դասախոսը, վկայակոչելով տարբեր ԲՈՒՀ-երում դասավանդող և կազմակերպչա-տնօրինչական լիազորություններով օժտված իրավասու անձանց հետ իր գործնական կապերը, 2017-2019 թթ. ընթացքում մի շարք քաղաքացիներից ստացել է տարբեր չափերի՝ 1000-ից մինչև 8000 ԱՄՆ դոլար գումար՝ վերջիններիս կամ նրանց ներկայացրած անձանց օգտին ակնհայտ ապօրինի գործողություններ կատարելու համար: Մասնավորապես, հիշյալ դասախոսը նշված գումարներն ստացել է սահմանված ընթացակարգի խախտմամբ ԲՈՒՀ ընդունելու, ընթացիկ միջանկյալ քննություններին դրական գնահատականների ստացումն ապահովելու, պետպատվերի շրջանակներում մագիստրատուրայում ձևակերպելու և նմանատիպ այլ հարցեր համապատասխան պաշտոնատար անձանց, որոշ դեպքերում նաև միջնորդների միջոցով լուծելու համար:
ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողի միջանկյալ քննության դրական գնահատականի ստացումը հերթական անգամ ապահովելու համար 2020 թ. հունվարի 31-ին 1000 ԱՄՆ դոլարը վերցնելիս հիշյալ դասախոսը բռնվել ու բերման է ենթարկվել ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից և խոստովանել հանցագործության կատարումը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում հանցավոր շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

Раскрыты случаи получения взятки преподавателем ЕГУ – СНБ (видео)
В результате предпринятых сотрудниками Службы Национальной безопасности (СНБ) Армении оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, раскрыты случаи получения взятки. Об этом сообщает пресс-служба СНБ.
Согласно информации, по полученным фактическим данным, преподаватель Ереванского государственного университета (ЕГУ), сославшись на связи с различными компетентными лицами, преподающими в разных вузах и наделенными организационно-административными полномочиями, в течение 2017-2019гг. получил от нескольких граждан от 1000 до 8 тыс. долларов США за совершение в пользу последних или указанных ими лиц очевидно незаконных действий.
В частности, вышеуказанный преподаватель получил указанные средства за прием в вуз с нарушением установленной процедуры, обеспечение положительных оценок на промежуточных экзаменах, решение вопроса о зачислении в магистратуру в рамках госзаказа и других вопросов подобного рода через соответствующих должностных лиц, а в некоторых случаях и посредников.
Под контролем сотрудников оперативных подразделений СНБ Армении 31 января 2020 года вышеупомянутый преподаватель был пойман в момент получения суммы в размере 1000 долларов, за которую он в очередной раз должен был добиться назначения студенту юридического факультета ЕГУ положительной оценки на экзамене, и был подвергнут приводу. Отмечается, что он сознался в содеянном.
По данному факту в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям УК РА: ведется предварительное следствие, предпринимаются меры по выявлению лиц, вовлеченных в преступную цепочку, и привлечению их к ответственности.