Նախարար Սուրեն Պապիկյանը թաքցրել է իր դատվածության փաստը. «Հրապարակ»
«ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը, որը նաև «Քաղպայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահն է և այժմ արդեն սահմանադրական հանրաքվեի «այո»-ի շտաբի ղեկավարը, թաքցրել է, որ ժամանակին քրեական հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել իրեն, և անգամ դատապարտված է եղել ու նստել է։
«Հրապարակ»-ի տեղեկություններով՝ զինծառայության ժամանակ նա իր հրամանատարին դանակով խփել է, և քրեական գործ է հարուցվել այդ առիթով։
«Սուրեն Պապիկյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ռուսաստանի Դաշնության քրեական օրենսգրքի 334-րդ հոդվածի 2-րդ մասի Բ կետով և 334-րդ հոդվածի առաջին մասով․ «Պետի նկատմամբ բռնություն գործադրելը, որը կատարվել է զինվորական ծառայության ընթացքում, զենքի գործադրմամբ»։
Նա 5-րդ զինվորական կայազորի դատարանի կողմից 2006 թվականի մարտի 27-ին դատապարտվել է 2 տարի 3 ամիս ազատազրկման, ապա այդ պատիժը Էրեբունի վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը համապատասխանեցրել է մեր օրենսդրությանը և հաստատել։
Նա պատիժը կրել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում, ապա մոտ մեկ տարի անց՝ 2007 թվականի փետրվարի 23-ին, համաներումով ազատ արձակվել։
Այս դատվածությունը, ըստ ամենայնի, արդեն մարված է, ուստի այն որևէ հետևանք չի առաջացնում նրա՝ պաշտոն զբաղեցնելու հարցում։ Սակայն ուշագրավ է, որ այս փաստը թաքցվել է կենսագրությունից»,-գրում է թերթը:

Министр Сурен Папикян скрыл факт своей судимости – «Грапарак»
Министр территориального развития и инфраструктур Сурен Папикян, который является также председателем правления партии «Гражданский договор», а ныне уже руководителем штаба конституционного референдума «Да», скрыл, что в свое время ему было предъявлено обвинение, он был осужден и даже сидел в тюрьме, пишет газета «Грапарак».
По сведениям издания, во время военной службы он нанес удар ножом своему командиру, и по данному факту было возбуждено уголовное дело.
«Сурену Папикяну было выдвинуто обвинение по пункту "Б" части 2 статьи 334 и части 1 статьи 334 Уголовного кодекса РФ: «Нанесение побоев или применение иного насилия в отношении начальника, совершенные во время исполнения им обязанностей военной службы или в связи с исполнением этих обязанностей с применением оружия». Он 27 марта 2006 года был приговорен 5-ым гарнизонным военным судом к лишению свободы на срок 2 года 3 месяца, затем суд общей юрисдикции административного района Эребуни привел это наказание в соответствие с нашим законодательством и утвердил.
Он отбывал наказание в уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен», затем примерно через год – 23 февраля 2007 года – был освобожден по амнистии. Эта судимость, по всей видимости, уже погашена, посему она не вызывает никаких последствий в вопросе пребывания на должности. Однако примечательно, что в биографии факт судимости был сокрыт», – пишет газета.