Վաչագան Ղազարյանի կողմից «Յանսի» նախկին հաշվապահից 40 մլն դրամ շորթելու գործը կարճվել է
«Յանս» ռեստորանային համալիրի սեփականատիրոջ կողմից նախկին գլխավոր հաշվապահ Սուսաննա Արիստակեսյանից շորթում կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը հունվարի 22-ին կարճվել է։ Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց Ղազարյանի պաշտպան Արմեն Հարությունյանը։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի նոյեմբերին ՔԿ-ն հայտնել էր, որ «Սելենա» ՍՊԸ-ին պատկանող «Յանս» ռեստորանային համալիրի գործունեության ընթացքում հայտնաբերվել են հանցավոր մի շարք դրսեւորումներ, որոնց հետեւանքով պետությանը պատճառված վնասը, նախնական հաշվարկներով, կազմում է 1 մլրդ 163 մլն 516 հազ 352 ՀՀ դրամ։ Արդյունքում՝ հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ ուղարկվել ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ նկատի ունենալով, որ համալիրի փաստացի սեփականատիրոջ Ռուզաննա Բեգլարյանի եւ նրա ամուսնու՝ Վաչագան Ղազարյանի վերաբերյալ քրեական գործ է քննվում ՀՔԾ-ում։
ՀՔԾ-ի պաշտոնական պատասխանից հետեւում էր, որ հարկային չարաշահումների համար ոչ Վաչագան Ղազարյանին (Սերժի Վաչո), ոչ էլ նրա կնոջը մեղադրանք չէր առաջադրվել։ Ավելին՝ նախաքննական մարմինը պարզապես շրջանցել էր հարկային չարաշահումների թեման։
«Ի պատասխան Ձեր հարցմանը` տեղեկացնում ենք, որ նշված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում Վաչագան Ղազարյանին ու նրա կնոջը` Ռուզաննա Բեգլարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ 310.1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքների կատարման համար»,- նշված էր պատասխանում:
Մինչդեռ այդ հատկանիշներով քրեական գործի հարուցման մասին հայտարարվել էր դեռեւս հարկային չարաշահումների բացահայտումից ամիսներ առաջ՝ 2018 թվականի հունիսի 22-ին, երբ Վաչագան Ղազարյանի տանը կատարված խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել էր առանձնապես խոշոր չափերի գումար՝ 1 մլն 110 հազար 400 դոլար, 35 մլն ՀՀ դրամ, 230 հազար 500 եվրո, իսկ ավտոտնակից՝ 2.000 ԱՄՆ դոլար, «Ֆրանկ Մյուլլեր» ապրանքանիշի 2 հատ ժամացույց։
Այդ դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով Վաչագան Ղազարյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ 310.1-ին հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք առաջադրելու մասին հայտարարվել էր 2018 թվականի հունիսի 27-ին, իսկ կնոջը մեղադրանք էր առաջադրվել նույն տարվա օգոստոսի 3-ին։

В отношении Вачагана Казаряна прекращено уголовное дело по обвинению в вымогательстве
Уголовное дело, возбужденное по факту вымогательства у бывшего главного бухгалтера Сусанны Аристакесян владельцем ресторанного комплекса «Янс», 22 января было прекращено. Об этом «News.am» сообщил адвокат Вачагана Казаряна – Армен Арутюнян.
Напомним, что в ноябре 2018 года СК сообщил, что в деятельности ресторанного комплекса «Янс», принадлежащего ООО «Селена», был выявлен ряд нарушений, в результате которых нанесенный государству ущерб, по предварительным подсчетам, составляет 1 млрд 163 млн 516 тыс. 352 драмов. В результате возбуждено новое уголовное дело по факту уклонения от уплаты налогов в особо крупных размерах по части 2 статьи 205 Уголовного кодекса РА и направлено в Специальную следственную службу. Дело возбуждено в отношении фактического владельца комплекса Рузанны Бегларян и ее мужа Вачагана Казаряна.
«Пастинфо» направило письменный запрос в ССС, чтобы выяснить, были ли обоснованы сведения о налоговых злоупотреблениях, размер ущерба, если таковой имеется и кому предъявлены обвинения. Кроме того, издание попросило сообщить, предъявлено ли В.Казаряну и его супруге по этому эпизоду обвинение. Из официального ответа ССС следует, что за налоговые злоупотребления ни Вачагану Казаряну, ни его жене обвинения предъявлено не было. Более того, орган предварительного следствия просто обошел тему налоговых злоупотреблений.
«В ответ на ваш запрос сообщаем, что в ходе предварительного следствия по данному уголовному делу Вачагану Казаряну и его супруге Рузанне Бегларян предъявлено обвинение по части 2 статьи 314.3 и части 1 статьи 310.1 Уголовного кодекса РА», – говорилось в ответе.
Между тем, о возбуждении уголовного дела по этим признакам было объявлено еще за несколько месяцев до выявления налоговых злоупотреблений, 22 июня 2018 года, когда во время обыска в доме Вачагана Казаряна была обнаружена сумма в особо крупных размерах – 1 млн 110 тыс. 400 долларов, 35 млн драмов, 230 тыс. 500 евро, а в гараже – 2 тыс. долларов, 2 пары часов марки «Франк Мюллер».