Արարատ Միրզոյանը կատեգորիկ դեմ է եղել «ԿամԱԶ»-ների հարցով հանձնաժողովի ստեղծումը չեղարկելուն, որպես կոմպենսացիա՝ Մարությանն անձամբ է խնդրել․ «Հրապարակ»
Մեզ նոր մանրամասներ պատմեցին «ԿամԱԶ»-ների հարցով ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու որոշումը «քենսլ» անելու հետ կապված։
«Իմ քայլի» մեր աղբյուրը պատմեց․ «Երբ «ԿամԱԶ»-ների նվիրատվության խնդրի հետ կապված քննիչ հանձնաժողովի ստեղծան մասին «Լուսավոր Հայաստանը» հայտարարություն արեց, Արարատ Միրզոյանն անմիջապես արձագանքեց, որ՝ այո, մենք ունենք քաղաքական կամք, համաձայն ենք հանձնաժողով ստեղծել՝ բոլոր մտահոգությունները փարատելու համար։
Այդ հայտարարությունից հետո Հայկ Մարությանը ՔՊ վերնախավին, Նիկոլ Փաշինյանին բացատրել էր, որ դա կատաստրոֆա կարող է լինել, և մեզ հրահանգվեց՝ «քենսլ» անել հանձնաժողովի խնդիրը։ Բայց Արարատ Միրզոյանը կատեգորիկ դեմ էր, գտնում էր, որ «ինքը կփչանա», եթե իր խոսքից հետ կանգնի, և որոշվեց՝ որպես կոմպենսացիա, որ Հայկն անձամբ այցելի Արարատին, կխնդրի դա չանել։ Եվ այդպես էլ եղավ․ քվեարկությունից մեկ օր առաջ Հայկը եկավ ԱԺ՝ անձամբ խնդրելու այդ մասին»։

Арарат Мирзоян был категорически против отмены решения создать комиссию, связанную с вопросом дарения КамАЗов – «Грапарак»
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что появились новые подробности в связи с отменой решения о создании следственной комиссии парламента по вопросу дарения КамАЗов.
«Когда фракция «Светлая Армения» выступила с заявлением о создании следственной комиссии, связанной с вопросом дарения КамАЗов, Арарат Мирзоян сразу ответил, что согласен сформировать комиссию, чтобы развеять все сомнения.
После этого заявления Айк Марутян объяснил руководству партии «Гражданский договор», Николу Пашиняну, что это может стать катастрофой, и нам было поручено по вопросу комиссии сделать "кансл". Но Арарат Мирзоян был категорически против, поскольку считал, если откажется от данного слова, то подорвет свой авторитет. В качестве компенсации было решено, что Айк Марутян лично побывает у Арарата Мирзояна и попросит не делать этого.
Так и произошло: за день до голосования, утром в пятницу (вопрос должен был обсуждаться на стартующем в понедельник заседании парламента), Айк пришел в парламент, чтобы лично решить эту проблему», – рассказал наш источник из фракции «Мой шаг».