Երևանի դպրոցներից մեկում Ա H1N1 ավելի քան 10 դեպք է գրանցվել. աշակերտների մեկ երրորդը չի եկել դպրոց
Ալեքսանդր Պուշկինի անվան թիվ 8 հիմնական դպրոցում ավելի քան 10 ուսանող հիվանդացել է A H1N1 գրիպով, որը ժողովրդի մեջ «խոզի գրիպ» են կոչում:
Դպրոցի տնօրեն Նատալյա ՍտեփանյանըNEWS.am Medicine-ի թղթակցին տված հարցազրույցում նշեց, որ գրիպի հաստատված դեպքերի թիվը 10-ից ավել է, պարզապես դեռ ոչ բոլոր ծնողներն են տեղեկանքներ բերել դպրոց:
Առաջին հերթափոխով այս դպրոցում 1500 աշակերտ է սովորում, որոնցից 452-ն այսօր բացակայում է: Երկրորդ հերթափոխով կա 360 աշակերտ, բայց քանի որ երկրորդ հերթի դասերը դեռ չեն սկսվել, առայժմ հայտնի չէ, թե նրանցից քանիսը դպրոց կգան:
Հետաքրքիր է, որ դեպքերի մեծ մասը գրանցվել է երրորդ, յոթերորդ եւ իններոդ դասարաններում: «Կան դասարաններ, որտեղ ոչ մի դեպք չի գրանցվել, եւ կան այնպիսինները, որտեղ գրանցվել է միանգամից 4-5 դեպք: Բայց երեխաների մեծ մասը հիվանդացել է երրորդ, յոթերորդ եւ իններոդ դասարաններում», - ասաց տնօրենը:
Նրա խոսքով` դպրոցը ջեռուցվում է, ինչպես հարկն է. դասարաններում օդի ջերմաստիճանը 20-22 աստիճան է, միջանցքներում `19-20 աստիճան:
Սուր շնչառական վիրուսային ինֆեկցիաների եւ գրիպի տարածումը կանխելու համար, տնօրենի խոսքով, բուժքույրերը զննում են երեխաներին դպրոցի մուտքի մոտ, իսկ ընդմիջումների ժամանակ շրջում են միջանցքներով: Եթե նրանք գրիպի ախտանիշներով երեխա են նկատում, ապա մեկուսացնում են նրան եւ կանչում ծնողներին, որպեսզի երեխային տանեն տուն կամ բժշկի: Սակայն բուժքույրերը եւս նշում են, որ դպրոցում կարող են լինել երեխաներ, որոնք դեռ հիվանդության ախտանիշներ չունեն, բայց որոնք արդեն հիվանդ են և կարող են վարակել ուրիշներին:
Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարության տվյալների` սեզոնի սկզբից Հայաստանում հիվանդների կենսաբանական նմուշների 740 հետազոտություն է անցկացվել, արդյունքում 18.5 տոկոսի մոտ A H1N1 գրիպ է հայտնաբերվել, 5.5 տոկոսի մոտ` B տիպի գրիպ, իսկ 24.7 տոկոսի մոտ` սուր շնչառական վիրուսային ինֆեկցիաներ, այդ թվում` ռինովիրուսներ, ադենովիրուսներ, շնչառական սինցիտիալ վիրուսներ եւ այլն:
Դպրոցի տնօրեն Նատալյա Ստեփանյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցին տված հարցազրույցում նշեց, որ գրիպի հաստատված դեպքերի թիվը 10-ից ավել է, պարզապես դեռ ոչ բոլոր ծնողներն են տեղեկանքներ բերել դպրոց:

В одной из Ереванских школ более 10 случаев гриппа A H1N1
В ереванской основной школе номер 8 имени Александра Пушкина более 10 учеников заболели гриппом A H1N1, называемым в народе «свиным гриппом».
Директор школы Наталья Степанян в беседе с корреспондентом «News.am Medicine» отметила, что подтвержденных случаев гриппа больше 10, просто не все родители еще принесли справки в школу.
В первой смене в этой школе учатся 1500 учеников, из которых 452 сегодня отсутствуют. Во второй смене 360 учеников, но поскольку занятия второй смены еще не начались, пока неизвестно, сколько из них придут на занятия.
Интересно, что больше всего заболевших в 3, 7 и 9 классах.
«Есть классы, где нет ни одного случая, а есть такие, где сразу 4-5 заболевших. Но больше всего детей заболели в 3, 7 и 9 классах», – сказала директор.
По ее словам, школа обогревается как полагается: температура воздуха в классах – 20-22 градуса по Цельсию, в коридорах – 19-20 градусов.
Для предотвращения распространения ОРВИ и гриппа, по словам директора, медсестры осматривают детей у дверей в школу, а во время перемен ходят по коридорам. Если замечают ребенка с симптомами гриппа/ОРВИ, его изолируют и звонят родителям, чтобы его забрали домой и отвели к врачу. Однако и сами медсестры отмечают, что в школе могут быть дети, у которых еще нет симптомов заболевания, но которые уже больны и могут заразить других.
По данным минздрава Армении, с начала сезона в Армении провели 740 исследований биологических образцов пациентов, в результате у 18.5% обнаружили грипп A H1N1, у 5.5% – грипп типа Б, в 24.7% случаев – вирусы ОРВИ, в том числе риновирусы, аденовирусы, респираторно-синцитиальные вирусы и другие.