Քննությունը գնացել է մեղադրական ապացույցներ հավաքելով․ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան (տեսանյութ)
«Դատախազությանը և Հատուկ քննչական ծառայությանը վստահելու որևէ հիմք չունենք»,-Վերաքննիչ քրեական դատարանում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին՝ «Մարտի 1-ի» ամբողջական նյութերի տրամադրման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքի քննության ժամանակ ասաց պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը:
Այնուհետև նշեց, թե որտեղից է գալիս այդ անվստահությունը. «Դա սկսվել է նրանից, որ այն միջնորդությունը, որը ներկայացրել եմ ՀՔԾ քննիչին՝ խնդրելով տրամադրել գործի նյութերը՝ նախ նույն գործի նյութերն են, անհրաժեշտ է տեսնել, արդյո՞ք պաշտպանության համար այնտեղ կարևորություն ունեցող նյութեր կան, թե ոչ, երկրորդ՝ վարույթ իրականացնող մարմինը նախկինում արդեն իսկ դրսևորել է վարքագիծ քրեական գործի նյութերը մեզանից թաքցնելու համար»:
Նրա խոսքով, իրենք չեն ուզում որևէ այլ քրեական գործի նյութեր, ուզում են այն քրեական գործի նյութերը, որի շրջանակներում քննություն է իրականացվում:
«Երբ որ քննիչը նման պատասխան է տալիս, որ առանձնացրել են մեղադրանքն հիմնավորող ապացույցներ, սա ամենևին պատահականություն չէ, և քննությունն ամբողջությամբ, մենք վստահություն ունենք, որ գնացել է հենց այդ ուղղությամբ՝ հավաքել մեղադրական ապացույցներ և փորձել հնարավորինս խուսափել արդարացնող ապացույցներից: Երբ դատախազությանը բողոք ենք ներկայացնում, որ ձեր հսկողության ներքո աշխատող քննություն իրականացնող քննիչը նման պատասխան է տալիս և գործով առանձնացրել է միայն մեղադրանքն հիմնավորող ապացույցներ, մենք չենք տեսնում արդյոք կան այլ ապացույցներ, որոնք պաշտպանական կողմը կարող է օգտագործել, ստանում ենք համառող բովանդակության պատասխան, այստեղ մի քիչ արդեն փոփոխված՝ քննիչը ներկայացրել է մեղադրյալին վերաբերող բոլոր ապացույցները»,-ասաց Հ.Խուդոյանը:
Նա նշեց, որ այս բողոքի քննությունը չի վերաբերում նրան, թե պարոն Քոչարյանը որևէ բանում մեղավոր է, թե ոչ, բողոքի քննությունը չի ենթադրում պետք է անձն ազատ արձակվի, թե ոչ, գործի վարույթը պետք է ավարտվի, թե ոչ. «Այն դատական ակտը, որը ենթադրում է դուք պետք է կայացնեք այս գործի քննության արդյունքում, որևէ կերպ մեկ անձի օգտին կամ վնաս չի լինում: Այս դատական ակտը, որ ակնկալում ենք ձեզանից, կրկին ասում եմ՝ իրականում չեմ ակնկալում ձեզանից, նրա մասին է, թե արդյոք ի վերջո «Մարտի 1-ի» քրեական գործը ստանալու է ամբողջական, լրիվ և բազմակողմանի քննություն, արդյոք մեր հանրությունը բավարարված է իրեն զգալու այս գործի քննությունից: Այս գործից դրվագներ են առանձնացվելու ծաղկաքաղի տեսքով, հրամցվեն մեր հանրությանը, որ սա է «Մարտի 1-ի» գործի ամբողջական բացահայտումը: Այս գործի քննությունը հենց այդ նպատակն ունի: Իրականում պաշտպանության կողմը չպետք է շահագրգռված լինի այս գործի ամբողջական քննությունից, որովհետև պաշտպանական կողմին միշտ ձեռք է տալիս, որ գործը լինի թերի, ունենա վրիպակներ, սխալ իրավական գնահատականներ, իրար հակասող ցուցմունքներ, լինեն տվյալներ, որոնք ամեն անգամ օգտագործվելու են թե ներպետական, թե միջազգային ատյաններում: Բայց խոսքը նրա մասին է, որ ստեղծվել է իրավիճակ, որ մենք ենք ուզում գործի ամբողջական քննություն իրականացվի»:
Նշենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի նախագահությամբ, բավարարել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի բողոքը, որով պաշտպանը պահանջում էր տրամադրել «Մարտի 1»-ի մայր գործով բոլոր նյութերը, այլ ոչ թե՝ առանձնացված մասը։
Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանն այսօրվա նիստում ասաց, որ առաջին ատյանի դատարանը դուրս է եկել միջդատական վարույթի դատական վերահսկողության իր լիազորությունների սահմաններից, քննարկման առարկա է դարձրել այդ գործառույթի շրջանակներում լուծման ոչ ենթակա հարց:
«Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը օրինական պատճառաբանված և հիմնավոր չէ, դատարանը թույլ է տվել դատական սխալ, որն ազդել է գործի ելքի վրա, ուստի որոշումը ենթակա է ամբողջությամբ բեկանման: Դատարանին խնդրում ենք վերաքննիչ բողոքի արդյունքներում Երևան քաղաքի իրավասության դատարանի որոշումը բեկանել, կայացնել նոր դատական ակտ՝ մերժելով պաշտպան Խուդոյանի միջնորդությունը»,-ասաց դատախազը:
Դատավորը Արմեն Դանիելյանը հայտարարեց, որ դատական ստուգումն ավարտվեց, դատարանը հեռանում է խորհրդակցական սենյակ՝ դատական ակտ կայացնելու, որը կհրապարակվի փետրվարի 6-ին ժամը 10:30-ին:

Следствие пошло по пути сбора исключительно обвинительных доказательств – адвокат Роберта Кочаряна (видео)
«У нас нет никаких оснований доверять Прокуратуре и Специальной следственной службе Армении», – заявил в Апелляционном уголовном суде адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Ованнес Худоян.
Отметим, что в Апелляционном уголовном суде сегодня рассматривалась жалоба прокуратуры на решение суда о предоставлении адвокатам Роберта Кочаряна всех материалов дела «1 марта».
Затем адвокат назвал причины подобного недоверия. «Это началось с того, что ходатайство, которое я представил следователю Специальной следственной службы с просьбой предоставить материалы дела, во-первых, являются материалами того же дела, и необходимо убедиться, действительно ли для защиты в материалах имеются важные сведения или нет. Во-вторых, осуществляющий производство орган в прошлом уже демонстрировал поведение для сокрытия материалов уголовного дела от нас», – пояснил он.
По его словам, защита не требует предоставить материалы какого-либо другого уголовного дела, они выступают с просьбой о предоставлении материалов того уголовного дела, в рамках которого осуществляется следствие.
«Когда следователь дает такой ответ, мол, что уже выделены обосновывающие обвинение доказательства, это вовсе не совпадение, и следствие в целом, мы убеждены, что они пошли по следующему пути – собрать обвинительные доказательства и попытаться избежать оправдательных доказательств», – отметил он, добавив, что они не могут быть уверены в том, что не существует других доказательств, которые защита может использовать.
Отметим, что суд первой инстанции города Ереван под председательством судьи Армана Ованнисяна удовлетворил жалобу адвоката второго президента Армении Роберта Кочаряна – Ованнеса Худояна, по которому адвокат требовал предоставить все материалы по делу «1 марта», а не выделенные в отдельные производства. Прокуратура обжаловала это решение суда. Жалоба поступила на рассмотрение к судье Апелляционного уголовного суда Армении Армену Даниеляну.
В свою очередь прокурор Петрос Петросян на сегодняшнем судебном заседании отметил, что суд первой инстанции вышел за рамки своих полномочий, допустил судебную ошибку.
«Решение суда первой инстанции не является обоснованным, суд допустил судебную ошибку, которая повлияла на исход дела, посему решение подлежит отмене в полном объеме. Просим суд отменить решение суда первой инстанции, вынести новый судебный акт, отклонив ходатайство адвоката Худояна», – отметил прокурор.
Судья Армен Даниелян заявил, что суд удаляется в совещательную комнату для вынесения судебного решения, которое будет обнародовано 6 февраля в 10:30 по местному времени.