Փարիսեցիությո՞ւն, ցինի՞զմ, անձի երկվությո՞ւն, թե՞ բոլորը միասին
Փաշինյանն իր հերթական երկարաշունչ ասուլիսի ժամանակ պնդեց, որ կեղծվել են, մասնավորապես, 1996–ի նախագահական ընտրությունները։
Երկու հարց այս կապակցությամբ.
1. Եթե Փաշինյանը համոզված է, որ կեղծվել են 1996–ի նախագահական ընտրությունները, ապա ինչո՞ւ, իր ոճին հավատարիմ, քրեական գործեր չի հարուցում և իրավական առումով չի անդրադառնում ընտրակեղծիքներին, դրան հաջորդած ծեծ ու ջարդին, քաղաքական հետապնդումներին, վայրագություններին և այլն։ Չէ՞ որ դասական առումով սահմանադրական կարգի տապալում տեղի է ունեցել հենց 1996–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ։ Այդ մասին կան ոչ միայն քաղաքական գործիչների (այդ թվում՝ տերպետրոսյանական թիմի կարկառուն ներկայացուցիչների), այլ նաև միջազգային կառույցների (մասնավորապես՝ ԱՄՆ պետդեպի) վկայությունները և գնահատականները։
Ի դեպ, և՛ 1996–ից, և՛ դրան հաջորդած մյուս ընտրություններից հետո տեղի ունեցած քաղաքական զարգացումների արդյունքում եղել են ֆիզիկապես տուժած քաղաքացիներ (մահվան ելքով կամ առողջության վնասումով), բայց վարչապետը պետբյուջեի հաշվին գումարներ է վճարում միայն 2008–ի հետ կապված մարդկանց։ Ինչո՞ւ է այդպես ստացվում։ Ներքուստ սեփական մեղքի զգացո՞ւմ ունի նա։ 2008–ին տուժածներն ավելի՞ հավասար են, քան մյուսները։
2. Եթե Փաշինյանը համոզված է, որ կեղծվել են 1996–ի նախագահական ընտրությունները, ապա ինչպե՞ս էր Տեր–Պետրոսյանին աջակցում 2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ և ինչպե՞ս էր մարտի մեկին ղեկավարում փողոցային անկարգությունները՝ հանուն «չարիքի իշխանության» վերականգնման։ Չէ՞ որ, ինչպես ինքն է սիրում ձևակերպել, ժողովրդից գողացած քվեներին առնչվող հանցագործությունները վաղեմության ժամկետ չունեն։

Фарисейство, цинизм, раздвоение личности или всё вместе?
В ходе своей очередной продолжительной пресс-конференции Пашинян заявил, что были сфальсифицированы, в частности, президентские выборы 1996-го.
В связи этим возникает два вопроса:
1. Если Пашинян убежден, что президентские выборы 1996-го были сфальсифицированы, тогда почему он, в верном ему стиле, не возбуждает уголовных дел и не обращается в правовом плане к фальсификациям, последовавшим за ними избиениям и нападениям, политическим преследованиям, зверствам и т.д.? Ведь в классическом смысле свержение конституционного строя произошло именно в ходе президентских выборов 1996-го. Свидетельства и оценки по этой части были даны как политическими деятелями (в том числе из числа ярких представителей тер-петросяновской команды), так и международными структурами (в частности, Госдепом США).
Кстати, в результате политических развитий после 1996-го, а также последующих выборов были физически пострадавшие граждане (со смертельным исходом или вредом для здоровья), но премьер выплачивает за счет госбюджета компенсации лишь связанным с 2008-ым гражданам. Почему так получается? Испытывает чувство вины? Пострадавшие в 2008-ом более равные, чем остальные?
2. Если Пашинян убежден, что президентские выборы 1996-го были сфальсифицированы, тогда как он поддерживал Тер-Петросяна в ходе президентских выборов 2008-го и как 1 марта руководил уличными беспорядками во имя восстановления «власти зла»? Ведь, как он сам любит формулировать, связанные с украденными у народа голосами преступления не имеют срока давности.