Հրայր Թովմասյանի բնակարանում խուզարկությամբ ոչինչ չի հայտնաբերվել. Ամրամ Մակինյան (տեսանյութ)
ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի բնակարանում խուզարկությունն ավարտվել է, եւ ոչինչ չի հայտնաբերվել։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Թովմասյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը։
«Խուզարկությունն ավարտվեց, ոչինչ չի հայտնաբերվել։ Այն, ինչ փնտրում էին չհայտնաբերվեց, քանի որ այդպիսիք պարոն Թովմասյանի բնակարանում առնվազն չէին կարող լինել։ Փնտրում էին փաստաթղթեր, դրանք չէին կարող լինել իրականության մեջ՝ պարոն Թովմասյանի բնակարանում»,-ասաց Մակինյանը։
Պաշտպանն ասաց, որ խուզարկության թույլտվության դատարանի որոշումը միայն իրեն է տրվել. «Որոշումը չէր տրամադրվում պարոն Պողոսյանին, չի ծանոթացել Հրայր Թովմասյանը, պարոն Թովմասյանը խնդրեց՝ տրամադրել, սակայն չտրամադրվեց, այլ ընթերցվեց քննիչի հայեցողությամբ՝ ինչ-որ հատված։ Այն դատավարական փաստաթղթերը, որոնք կողմը իրավունք ունի ծանոթանալ՝ կարող է ստանալ դրա պատճեն, սա այն դատավարական որոշումն է, որը քննիչը մեզ պարտավոր էր ծանոթացնել, մենք էլ իրավունք ունենք դրա պատճենը ստանալ»։
Պաշտպանը հայտնեց, որ Հրայր Թովմասյանի տանը խուզարկություն իրականացնելու միջնորդությունը բավարարել է դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ ե՛ւ քննիչի գործողությունները, ե՛ւ դատարանի որոշումը անպայման բողոքարկելու են։

Обыск в квартире Грайра Товмасяна завершен, ничего не обнаружено – адвокат (видео)
Обыск в квартире главы Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна завершен, ничего не обнаружено. Об этом заявил в беседе с журналистами 24 января адвокат председателя КС Амрам Макинян.
«То, что они искали, не нашли, поскольку ничего подобного в квартире Товмасяна быть не могло. Искали документы, которых в квартире Товмасяна просто не могло быть в реальности», – заявил Макинян.
По его словам, санкция суда на проведение обыска была представлена лишь ему.
«Решение не было предоставлено господину Погосяну, с решением не был знаком сам Товмасян. Он попросил предоставить ему документ, но это не было сделано. Следователем был зачитана лишь часть решения по его усмотрению. Процессуальные документы, с которыми имеет право ознакомиться сторона, она может получить в виде копии. Следователь обязан был ознакомить нас с этим, а мы имеем право получить копию», – сказал адвокат, добавив при этом, что они обязательно обжалуют и действия следователя, и решение суда.
Отметим, что с утра 24 января следователи ССС проводят обыск в квартире главы КС Грайра Товмасяна. 27 декабря 2019 года ему было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 УК Армении (злоупотребление должностными полномочиями).