Խուզարկությունը դեռ չի սկսվել, որովհետև Հրայր Թովմասյանին թույլ չեն տալիս ծանոթանալ դատարանի որոշմանը. պաշտպան (տեսանյութ)
Արդեն տեւական ժամանակ է, որ ՀՔԾ քննիչները եւ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության աշխատակիցները գտնվում են ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի բնականարնում, սակայն խուզարկությունը դեռ չի սկսվել: Այս մասին այսօր՝ հունվարի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի պաշտպաններից Ամրամ Մակինյանը:
Նրա խոսքով, պետք է կատարվի խուզարկություն, կա դատարանի որոշում, սակայն խուզարկությունը դեռեւս չի սկսվել, քանի որ քննչական խմբի ղեկավարը խոչնդոտում է իրենց իրավունքների ամբողջ ծավալով իրականացմանը:
Մենք համապատասխան միջնորդություն ենք ներկայացրել, սա աննախադեպ պրակտիկա է Հայաստանի քրեական դատավարության մեջ, որ թույլ չի տրվում անձին, պրոֆեսիոնալ իրավաբանին որոշումը կարդալ: Պատճառաբանություններ, որպես այդպիսին, չեն բերվում: Այնպիսի աննախադեպ իրավիճակ է, որ ես չեմ կարողանում մեկնաբանություններ բերել»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ Հրայր Թովմասյանն այս պահին իր բնակարանում է:
Պաշտպանը նշեց, որ պաշտպանական խմբի իրավունքը ամբողջ ծավալով պետք է իրացվի. «Մենք թե գրավոր, թե բանավոր միջնորդել ենք հնարավորություն տալ ծանոթանալ, պատճեն ստանալ այդ որոշումից: Մենք իրավունք ունենք օրենքով սահմանված կարգով, դատարանի որոշումը բողոքարկել: Ո՞նց կարող ենք բողոքարկել մի դատավարական փաստաթուղթ, , որի պատճենը չունենք: 4-5 թերթ որոշումը հիշողությա՞մբ ենք բողոքարկելու, սա ի՞նչ պրակտիկա է:
Պատճառաբանություններ չկան, որպես այդպիսին: Քննիչը պահում է ձեռքին, ընթերցեցին, մենք լսեցինք: Պարոն Պողոսյանին այդպես են ասել. ես ինքս ծանոթացել եմ, բայց մեզ հնարավորություն չի տրվում պատճեն ստանալ:
Իսկ քննչական գործողություններ չեն սկսվում, որովհետեւ պարոն Թովմասյանը դեռ չի ծանոթացել որոշմանը: Քննչական գործողությունն սկսվում է դատարանի որոշմանը ծանոթանալուց հետո: Հիմա կրկին պարոն Թովմասյանի իրավունքները խախտվում են: Հիմա էլ բնակարանի անձեռնմխելիության իրավունքն է խախտվում»,-ասաց պաշտպանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2019 թվականի դեկտեմբերի 27-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը կայացրել էր ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ դեկտեմբերի 26-ին, նույն օրը, երբ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ թոշակի գնալու հնարավորություն տալու մասին օրենքը։

Обыск в квартире Грайра Товмасяна не начинается, так как он еще не ознакомился с решением суда – адвокат (видео)
Уже длительное время следователи ССС и сотрудники Главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции находятся в квартире председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна, однако обыск еще не начался. Об этом в беседе с журналистами сообщил адвокат Грайра Товмасяна Амрам Макинян.
По его словам, необходимо провести обыск, есть решение суда, однако обыск еще не начался, так как руководитель следственной группы препятствует реализации прав Товмасяна в полном объеме.
«В частности, Грайру Товмасяну и члену группы защиты Миграну Погосяну не предоставляется возможность ознакомиться с решением суда в полном объеме
Мы представили соответствующее ходатайство, это беспрецедентная практика в уголовном судопроизводстве Армении, когда не позволяют человеку, профессиональному юристу прочитать решение. Объяснений, как таковых, не приводят. Ситуация настолько беспрецедентная, что я не могу комментировать», – отметил адвокат, добавив, что на данный момент Грайр Товмасян находится в своей квартире.
Защитник отметил, что право защиты должно быть реализовано в полном объеме.
«Мы как письменно, так и устно ходатайствовали о предоставлении возможности ознакомиться, получить копию этого решения. Мы имеем право в установленном законом порядке обжаловать решение суда. Но как можно обжаловать решение, копией которого не располагаем? Обжаловать решение на 4-5 страницах по памяти, это что за практика? Следователь держит в руках, зачитали, мы услышали. Господину Погосяну так сказали. Я сам ознакомился, но нам не предоставляется возможность получить копию.
А следственные действия не начинаются, потому что господин Товмасян еще не ознакомился с решением. Следственные действия начинаются только после ознакомления с решением суда. Права господина Товмасяна вновь нарушаются. На сей раз нарушено право на неприкосновенность жилища», – заявил адвокат.
Напомним, что председателю КС РА Грайру Товмасяну предъявлено обвинение 27 декабря 2019 года по признакам ч. 2 ст. 308 УК РА (злоупотребление должностными полномочиями). Решение о привлечении его в качестве обвиняемого было принято генеральным прокурором Армении 26 декабря, в тот же день, когда президент Армении Армен Саркисян подписал закон о предоставлении судьям Конституционного суда возможности досрочного выхода на пенсию.