Մեր երկրում իրավիճակ է փոխվել. Փաշինյանը «մազից» է կախված
2018–ի գարնանը մեր երկրում իրավիճակ էր փոխվել։ Իշխանությունը կառավարության ու խորհրդարանի շենքերից տեղափոխվել էր փողոց։ Իշխանությունն ընկած էր փողոցում և վերցնող գտնվեց։
Հետո կրկին իրավիճակ փոխվեց։ Փողոցից իշխանությունը տեղափոխվեց կառավարության շենք։ Այդ շենքից որոշվեց, թե ով և ինչ քանակով պետք է նստի խորհրդարանում։
Հիմա կրկին իրավիճակ է փոխվել։ Եթե խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների ժամանակ ու դրանից որոշ ժամանակ անց Նիկոլ Փաշինյանից էր կախված «Իմ քայլը» դաշինքը, ապա այժմ Փաշինյանն է կախված իշխող խմբակցությունից, քանզի «փողոցի» գործոն նա այլևս չունի։
Եթե «Իմ քայլը» խմբակցության 88 պատգամավորների մի մասը որոշի այլևս չկիսել պատասխանատվությունը Փաշինյանի անհավասարակշիռ ու օրենքին հակասող քայլերի համար, ապա ԲՀԿ–ն այդ դեպքում միշտ պատրաստ կլինի, պատկերավոր ասած, ջրերն ուղարկել։ Դե իսկ էն մյուս խմբակցությունը միշտ էլ արագ կողմնորոշվում է դեպի կշեռքի ծանր կողմը։
Մի խոսքով, Փաշինյանը «մազից», այն է՝ «Իմ քայլը» խմբակցության մի քանի պատգամավորից է կախված։

В стране изменилась ситуация: Пашинян висит на волоске
Весной 2018-го в нашей стране изменилась ситуация. Власть переместилась из зданий правительства и парламента на улицу. Власть валялась на улице, и нашелся ее подобравший.
Затем ситуация снова изменилась. Власть переместилась с улицы в здание правительства. В этом здании было решено, кто и в каком количестве должен сидеть в парламенте.
Сейчас ситуация изменилась в очередной раз. Если в ходе внеочередных парламентских выборов и некоторое время спустя альянс «Мой шаг» зависел от Никола Пашиняна, то сейчас сам Пашинян зависит от правящей фракции, так как впредь не обладает фактором «улицы».
Если часть фракции «Мой шаг» из 88 депутатов решит больше не разделять ответственность за неуравновешенные и противозаконные шаги Пашиняна, то ППА в этом случае всегда будет готова, образно говоря, снабдить водой. Оставшаяся же фракция всегда быстро ориентируется в сторону более тяжелой чаши весов.
Словом, Пашинян висит на волоске, вернее – зависит от нескольких депутатов от «Моего шага».