«Գազպրոմ Արմենիան» հնարավոր է գազի սակագնի թանկացման հայտ ներկայացնի. Գարեգին Բաղրամյան
Չի բացառվում, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը հայտ ներկայացնի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով՝ սպառողի համար գազի սակագինը թանկացնելու համար: Այս մասին Lragir.am-ին ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը:
Նա նշեց, որ գազի գնի չթանկացման մասին հայտարարությունը վերաբերում է միայն սահմանին վաճառվող գազին, բայց դա չի նշանակում, որ «Գազպրոմ Արմենիա»-ն չի կարող հայտ ներկայացնել հանձնաժողով:
Հարցին, թե այսինքն՝ միայն թանկացնելու համա՞ր պետք է լինի հայտը, հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց. «Դե սահմանին 15 դոլարով գինը բարձրացել է, իսկ հաշվարկային առումով 30 դոլարով է բարձրացել, որովհետեւ այսօրվա գործող սակագներով շուրջ 15 դոլար «Գազպրոմն» իր վրա է վերցրել: Այսինքն՝ գործող գները պայմանականորեն 135 դոլար սահմանային գնի վրա են հիմնված: Այսինքն՝ այսօր խոսվում է այն մասին, որ շուրջ 30 դոլար արդեն հաշվարկային առումով սահմանի գինը բարձրացել է»:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի վերջին տեղեկություն եղավ, որ «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ն եւ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն ռուսական գազի մատակարարման լրացուցիչ համաձայնագիր են ստորագրել, ըստ որի՝ 2020 թվականին Հայաստանին վաճառվող գազի գինը չի փոփոխվի եւ կմնա 2019-ի մակարդակին:
Հայաստանին վաճառվող ռուսական գազի գինը սահմանին թանկացել էր 2019 թվականի սկզբին՝ սահմանվելով 1000 խմ դիմաց 165 դոլար: Նախքան այդ, գինը 150 դոլար էր:
Երբ 2019 թվականին սահմանին վաճառվող գազի գինը թանկացավ, Հայաստանի կառավարության անդամները հայտարարեցին, որ ներքին սպառողի համար գազի գինը չի բարձրանա: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ ներքին որոշակի կարգավորումների շնորհիվ հայաստանյան սպառողների համար գազի գնի փոփոխություն տեղի չի ունենա: 2019-ի ընթացքում սպառողի համար գնի փոփոխություն չեղավ, իսկ կառավարության անդամների կողմից հայտարարվում էր, որ «Գազպրոմի» ներքին խնայողությունների հաշվին է, որ սակագինը չի թանկանում:
Գարեգին Բաղրամյանից հետաքրքրվեցինք՝ այսօր կառավարությունն այլեւս չի՞ բանակցում «Գազպրոմ Արմենիա»-ի հետ, որպեսզի ներքին սպառողի համար սակագնի թանկացում չլինի: «Իհարկե, բանակցում ենք: 2019 թվականին արդեն հասանք նրան, որ որեւիցե բարձրացում չեղավ, բայց հիմա չեմ բացառում, որ կլինի»,-ասաց նա:
Հարցին, թե արդյոք հնարավո՞ր չէ շարունակել ներքին ռեսուրսների հաշվին ֆինանսավորել թանկացումը, նա պատասխանեց. «2013-2018 թվականների պայմանագրով, երբ հանձնաժողովը որեւէ գործունեություն չէր իրականացնում, այլ համաձայնագրերով էր պարտադրվում սակագինը, կային կուտակված գումարներ եւ խնայողություններ, որի արդյունքում եւ բանակցությունների շնորհիվ դա հնարավոր եղավ: Հիմա քննարկումները շարունակվում են, բայց ամեն դեպքում դա հավերժ չի կարող լինել»,-ասաց նա:
Գարեգին Բաղրամյանը հավելեց, որ դեռեւս հայտ չկա, բայց չի բացառվում, որ կլինի: Իսկ, թե քանի՞ տոկոսով կարող է թանկանալ գազը սպառողի համար, նա պատասխանեց, որ հնարավոր չէ հիմա ասել:

«Газпром Армения», возможно, подаст заявку на повышение тарифов – Гарегин Баграмян
Не исключается, что компания «Газпром Армения» подаст в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении заявку на повышение тарифов на газ. Об этом в интервью «Lragir.am» сообщил председатель КРОУ Гарегин Баграмян.
Он отметил, что заявление компании об отказе от повышения цен касается цены на границе, и оно не означает, что «Газпром Армения» не может обратиться в КРОУ.
На вопрос, обратится ли компания для повышения тарифов, Баграмян сказал: «Цена на границе повысилась на 15 драмов, а в расчетном смысле на 30 долларов, потому что в соответствии с действующим тарифом Газпром покрывает 15 долларов. То есть, сейчас речь идет о повышении на 30 долларов».
Напомним, что в конце 2019 года появились сведения о том, что ООО «Газпром экспорт» и ЗАО «Газпром Армения» подписали дополнительное соглашение, согласно которому в 2020 году цена на газ не изменится.
Цены на газ на границе в начале 2019 года были повышены до 165 долларов – с прежних 150 долларов.
После повышения приграничных цен в 2019 году российские чиновники заверяли, что цена для потребителя не изменится. Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что благодаря определенным регулировкам удастся избежать изменения тарифов. В 2019 году тарифы действительно не изменились, как отмечалось, за счет «Газпром-Армения».
Проводит ли правительство переговоры с «Газпром Армения» о возмещении повышения цен на газ? «Конечно, проводит. В 2019 году нам удалось добиться того, чтобы тарифы не повышались. Но я не исключаю, что это произойдет в этом году», – сказал Гарегин Баграмян.
На вопрос, нельзя ли сохранить тарифы за счет внутренних ресурсов, он ответил: «В соответствии с договором 2013-18 гг., цена определялась соглашениями, а не комиссией, тогда были накопленные сэкономленные средства, которые позволяли нам проводить переговоры. Переговоры продолжаются, но это не может длиться вечно».
Гарегин Баграмян не исключил, что заявка скоро поступит. Он не стал уточнять, насколько могут повыситься тарифы.