Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային գրաֆիկն անփոփոխ է։ Սելֆի, «տնտեսական թռիչքի» մասին գրառում, գրառման ջնջում, նոր գրառում, տեսանյութ՝ իր մասնակցությամբ, տեսանյութ՝ իր ողորմությամբ, բլթոց, սելֆի ...
Հետհեղափոխական սկզբնական փուլում գրաֆիկի մեջ մտնում էր նաև փողոցն ու հանրահավաքը, բայց փողոցն արդեն իր դեմ են փակում, իսկ հանրահավաքացու զանգված իր կողքն այլևս չի մնացել (Բրեգովիչին ամեն անգամ չես կանչի, ամեն օր Նոր տարի չես հայտարարի)։ Այնպես որ աշխատանքային գրաֆիկի մասով վերևի պարբերությունում նշվածն է։
Երեկ սելֆիի հերթն էր։
«Հայաստանիպատմությանմեջառաջինանգամ՝երկրիգործողղեկավարըՔննչականկոմիտեիհրավերովներկայացելէևքննիչիաշխատասենյակումպատասխանումէնրահարցերին»,–ֆեյսբուքյան էջում գրել էր երկրի թիվ մեկ սելֆիստը՝ քննիչի աշխատասենյակում արված լուսանկարին կից։
Փաշինյանը ժողովրդավարություն և օրենքի առաջ բոլորի հավասարություն է խաղում։ Ուզում է ասել, որ իր ղեկավարած թավշյա Հայաստանում անգամ պետության ղեկավարն է քննչական կանչվում, էլ ուր մնաց, թե վարչապետի հակառակորդները չկանչվեն։ Բայց սելֆին մատնում է խաղը։
Սելֆին հակահեղափոխականորեն ցույց է տալիս, թե ինչպիսի տիրական հայացք ու ներքին ժպիտ կա Փաշինյանի դեմքին և ինչպիսի հեզություն, հնազանդություն՝ քննիչի դեմքին։
Քննիչն անբնական ձևով նայում է համակարգչին այն պահին, երբ Նիկոլը չխկացնում է հեռախոսը։ Մինչդեռ քննիչի բնական ռեակցիան այն պիտի լիներ, որ զարմացած կամ գոնե զգաստացած նայեր վարչապետի հեռախոսի ուղղությամբ։ Բնական կլիներ նաև ժպտացող քննիչի դեմքը։ Բայց քննիչը չի ժպտում։ Նա աշխատանքային վիճակի մեջ է։ Երևի համակարգչի օգնությամբ նայում է, թե ով է հաջորդ հարցաքննվողը, որի անունը հնչեցրած կլինի... սելֆիամոլ և քննվող վարչապետը։
Քննիչը սելֆիում չի նայում հեռախոսի ուղղությամբ, քանզի հրահանգ է ստացել «քննվող» վարչապետից՝ հեռախոսի կողմը չնայել ու աշխատանքային դիրք ընդունել։
Քաղաքական հետապնդման տարրերն այստեղ ակնհայտ են։ Պարզ է, որ քննիչի սենյակից նման սելֆի անելուց առաջ Քննչական կոմիտեն վարչապետի քմահաճույքներին կից դուքյանի է վերածվել (դա «զռռում» էր նույնիսկ Քննչական կոմիտեի ղեկավարի «շոպլիկական» պահվածքից, երբ դիմավորում ու ճանապարհում էր «քննվող» վարչապետին)։ Իսկ դրանից հետո քմահաճույքների սելֆին պարտադիր պրոցեդուրա է։ Հատկապես որ հետագայում կարող է նման սելֆիի հնարավորություն չլինի, երբ որ Փաշինյանը հայտնվի նույն հիմնարկում, բայց արդեն այլ քաղաքական կոնֆիգուրացիայի պայմաններում։ Բայց քանի դեռ այդ կոնֆիգուրացիան չկա, կարելի է սելֆի անել ու զբաղեցնել պողոսներին։
Մի սելֆիի պատմություն
«Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ՝ երկրի գործող ղեկավարը Քննչական կոմիտեի հրավերով ներկայացել է և քննիչի աշխատասենյակում պատասխանում է նրա հարցերին»,–ֆեյսբուքյան էջում գրել էր երկրի թիվ մեկ սելֆիստը՝ քննիչի աշխատասենյակում արված լուսանկարին կից։

Рабочий график Никола Пашиняна неизменен. Селфи, запись об «экономическом взлете», удаление записи, новая запись, видео с его участием, видео с «подаянием», ляп, селфи…
На начальном постреволюционном этапе в график входили также улица и митинги, но улицу уже перекрывают против него самого, а предстоящей сбору на митинг массы у него больше нет (зазывать каждый раз Бреговича не удастся, как и отмечать каждый день Новый год). Так что, по части рабочего графика всё так, как было отмечено выше.
Вчера была очередь селфи.
«Впервые в истории Армении действующий руководитель страны явился по приглашению Следственного комитета и отвечает в кабинете следователя на его вопросы», – написал на своей странице в «Фейсбук» главный селфист страны, прикрепив к записи сделанную в кабинете следователя фотографию.
Пашинян играет в демократию и равенство всех перед законом. Хочет сказать, что в руководимой им бархатной Армении в следственный орган вызывается даже глава государства – куда уж там, чтобы не вызывались противники премьера. Однако селфи выдает игру.
Селфи контрреволюционно выдает, какой хозяйский взгляд и скрытая улыбка таятся в лице Пашиняна и какие кротость и повиновение – в лице следователя.
Следователь неестественным образом смотрит на компьютер в момент, когда Никол щелкает телефоном. Между тем как естественной реакцией следователя должно было быть удивление или хотя бы смирный взгляд в направлении телефона премьера. Естественным было бы также улыбающееся лицо следователя. Однако последний не улыбается. Он в рабочем состоянии. Наверное, с помощью компьютера смотрит, кто следующий в списке предстоящих допросу, чье имя озвучил… селфиман и допрашиваемый премьер.
На фотографии следователь не смотрит в направлении телефона, так как получил от «допрашиваемого» премьера указание не смотреть на телефон и принять рабочую позу.
Элементы политического преследования здесь налицо. Понятно, что перед совершением подобного селфи из кабинета следователя Следственный комитет был превращен в действующую при премьере лавку (это бросается в глаза даже по заискивающему поведению руководителя Следственного комитета, когда он встречал и провожал «допрашиваемого» премьера). После этого же капризное селфи – обязательная процедура. В особенности когда впоследствии шанса для подобного селфи может не выдаться, если Пашинян окажется в том же учреждении, но уже в условиях иной политической конфигурации. Но, пока этой конфигурации нет, можно делать селфи и занимать ими погосов.
История одного селфи