Կանադայից արձագանքել են Փաշինյանի «տնտեսական հեղափոխությանը»
Մինչ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջով զբաղեցնում է պողոսներին՝ հրապարակելով շվեյցարական մամուլում տպված հոդվածն` ի գովեստ թավշյա հեղափոխության (դատելով ամենից՝ դա փողով պատվիրված հոդված է), Կանադայից, ավելի կոնկրետ՝ Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայից գնահատական են տվել «տնտեսական հեղափոխությանը»։
Ինչպես հայտնի է, Ամուլսարի ոսկու հանքի շահագործման իրավունք ունեցող «Լիդիան» ընկերությունը «թավշյա» շրջափակման է ենթարկվել 2018–ի մայիսից, այսինքն՝ Նիկոլի վարչապետ դառնալուց հետո։
Մի կողմ թողնելով հարցի բնապահպանական կողմը՝ արձանագրենք, որ Փաշինյանը ոչ մի կերպ չի կարողանում որոշում կայացնել հանքի պահով, իսկ եթե կայացնում էլ է, ապա չի կարողանում կյանքի կոչել իր որոշումը։ Արդյունքում՝ հանքի ճանապարհները փակվել են և օրենսդրորեն ոտնահարվել է տնտեսվարողի իրավունքը, փակվել են աշխատատեղեր, բյուջեն կորցրել է միլիոնավոր դոլարներ, Հայաստանի ներդրումային իմիջի հերն անիծվել է ցանկացած դեպքում։
«Լիդիանը», բնականաբար, ֆինանսական խնդիրների առաջ է կանգնել։ Այդ խնդիրները միջազգային արձագանք են ստացել ու ապացուցակվել են այդ ընկերության բաժնետոմսերը Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում։
Սա հայկական այն միակ կազմակերպությունն էր, որի բաժնետոմսերը միջազգային հարթակում առք ու վաճառքի առարկա էին։ Հիմա դա չկա։ Տորոնտոյի ֆոնդային բորսան հունվարի 7-ին որոշում է կայացրել 2020թ. փետրվարի 5-ից «Լիդիանին» բորսայի ցուցակներից հեռացնելու վերաբերյալ: Սա՛ է միջազգային հարթակների իրական գնահատականը «թավշյա հեղափոխությանը», այլ ոչ թե կասկածելի տարբերակով շվեյցարական թերթում հայտնված հոդվածը։

Из Канады отреагировали на «экономическую революцию» Пашиняна
Пока Никол Пашинян занимает погосов на своей странице в «Фейсбук», делясь опубликованной в швейцарской газете статьей, восхваляющей бархатную революцию (судя по всему, это – заказанная за деньги статья), из Канады, а конкретнее – из фондовой биржи Торонто, дали свою оценку «экономической революции».
Как известно, имеющая разрешение на эксплуатацию золотого рудника Амулсар компания «Lydian» с мая 2018 года, то есть после становления Никола премьером, подверглась «бархатной» осаде.
Оставляя в стороне экологическую сторону вопроса, констатируем, что Пашинян никак не может принять решения по части рудника, а если и принимает, то не может воплотить его в жизнь. В результате, ведущие к прииску дороги были перекрыты, законодательно были попраны права хозяйствующего субъекта, закрылись рабочие места, бюджет потерял миллионы долларов, был подорван инвестиционный имидж Армении…
Естественно, «Lydian» встала перед финансовыми проблемами. Эти проблемы получили международный отклик, и акции компании были изъяты с продажи на международной фондовой бирже Торонто.
Это была та единственная армянская организация, чьи акции являлись предметом купли-продажи на международной площадке. 7-го января фондовая биржа Торонто приняла решение об исключении «Lydian» с 5 февраля 2020 года из списков выставляющихся на бирже компаний. Именно это, а не появившаяся по сомнительному варианту в швейцарской газете статья, является реальной оценкой международных площадок в отношении «бархатной революции».