Արարատ Միրզոյանի պատասխանը Նիկոլ Փաշինյանին. պալատական հեղաշրջո՞ւմ է նախապատրաստվում (տեսանյութ)
Դատելով ամենից՝ Նիկոլ Փաշինյանը բոլոր առումներով կրկնելու է իր քաղաքական հոր՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի անցած ուղին։
1–ին նախագահն էլ սկզբում իշխանության եկավ «ժողովրդի սիրելիի» կարգավիճակով ու ընտրությունների ժամանակ իր օգտին գրանցեց 80–ից ավելի տոկոս։
1991–ի նախագահական ընտրություններից շատ չանցած Տեր–Պետրոսյանի հրաժարականի պահանջներ էին հնչում։ Հետո եղավ 1995–ի ընտրակեղծիքը, սահմանադրական հանրաքվեի բռնաբարումը, 1996–ի «ընտրական» խայտառակությունը, 1998–ի պալատական հեղաշրջումն ու Տեր–Պետրոսյանի անփառունակ հեռացումը։
Փաշինյանը նույն գծի վրա է, բայց արագացված տեմպերով։ Նա էլ «ժողովրդի սիրելիի» կարգավիճակ ստացավ, Երևանում «խփեց» 80–ից ավելի տոկոս, բայց հետո շատ արագ «խուրդվեց» ու մնաց հրապարակում զոռով հավաքած մի քանի հազար մարդու, այդ թվում՝ հնդիկների ու պակիստանցիների ականջին Նոր տարվա գիշերն իր ծղրտան ձայնով «դուխով» գոռալու հույսին։
Նիկոլին, մեծ հաշվով, բացի նոսրացող զոմբիներից, բազմակի օգտագործման հաճախորդ Արման Բաբաջանյանից ու դիշովկա Սծյոպիկ Սաֆարովից, այլ սատարող չկա։ Նա ընտանիքապետությունը պահում է զուտ իներցիայով։ Տակը ուրիշ բան չկա։
Եվ ուրեմն, Տեր–Պետրոսյանին կրկնօրինակելու համար Նիկոլին մնացել է հեռանալը։ Եվ, ըստ ամենայնի, այդ հեռացումը նույնպես պալատական տարբերակով կլինի։ Ինչպես որ 1998–ին։
Պալատական հեղաշրջման ուրվականը
Եթե Լևոնի ժամանակ կիսանախագահական համակարգ էր ու նրան հեռացնելու համար պետք էր բոլոր ուժայինների միասնական դիրքորոշումը (տիտղոսային ընդդիմությունն ու «փողոցը» Լևոնին մերժել էին դրանից ավելի շուտ), ապա խորհրդարանական կառավարման համակարգում ուժայինների մասնակցության կարիք պալատական հեղաշրջման մեջ գրեթե չկա։ Հատկապես որ ուժայիններին Նիկոլն ամեն կերպ թուլացրել է՝ կարծելով, թե այդպես կարող է խուսափել Լևոնի ճակատագրից։ Բայց, ինչպես ասում են, Լևոնի ճակատագրից խուսափելով՝ սեփական ուրույն ճակատագրից չես խուսափի։
Ակնհայտ է, որ պալատական հեղաշրջման բոլոր նախադրյալները կան։ «Պալատն» այս անգամ ոչ թե ուժային կառույցներում է գտնվում, այլ խորհրդարանում։ Այն խորհրդարանում, որտեղ էյֆորիկ մթնոլորտում ու վարչական ռեսուրսի կիրառմամբ Նիկոլին հաջողվեց նստեցնել 88 պատգամավոր։
Եթե այդ պատգամավորները որոշեն, որ Նիկոլ Փաշինյանը հոգեպես անհավասարակշիռ է և իր անհեռատես քայլերով «փուռն» է տալու նաև իրենց, ապա շատ հանգիստ կարող են հեռացնել Փաշինյանին։ Հատկապես որ ԲՀԿ–ն օր առաջ է երազում նման բան, իսկ քամի որսացողի հակում ունեցող Էդմոն Մարուքյանը միշտ «պառկում» է ուժեղի տակ։ 88 պատգամավորների 1/3–ն էլ ճիշտ կողմնորոշվի, հերիք է։ Նիկոլի հարցերը կլուծվեն։
Եթե ԱԺ–ում որոշեն Նիկոլին հեռացնել, ապա դրսում հազիվ մի քանի տասնյակ «հպարտ» քաղաքացի կարձագանքի «ժողովրդի» վարչապետի ենթադրյալ հիստերիկ կոչերին՝ հավաքվել ԱԺ–ի մոտ ու թույլ չտալ պալատական հեղաշրջում։ Ուժայիններն այդ դեպքում ընդգծված չեզոքություն կցուցաբերեն, իսկ իրականում «տակից» կաջակցեն Նիկոլի հեռացմանը, քանզի հիմա ստիպված են նրա «գժական» հրահանգները կատարում։ Դե իսկ քաղաքական դաշտի մյուս խաղացողները ևս ակտիվորեն կաջակցեն Նիկոլի հեռացմանը։ Նա բոլորին զզվացրել է ու չի կարող երկար ձգել։
Պալատից կինո «Հայրենիքի» տանը հայտնվելը (լավագույն դեպքում)՝ մեկ քայլ է
Փաշինյանը շատ լավ հասկանում է, որ «պալատական հեղաշրջման» սցենարը բավական իրատեսական է։ Դրա համար էլ անցել է հախուռն գրոհի բոլոր ուղղություններով՝ ՍԴ–ից մինչև Ռոբերտ Քոչարյան,Միքայել Մինասյանից մինչև ԶԼՄ–ներ, Արթուր Վանեցյանից մինչև ԲՀԿ։
Նա արդեն սահմանադրական փոփոխություններ է նախաձեռնել՝ ակնհայտորեն նպատակ ունենալով վերականգնել նախկին կառավարման համակարգն ու առաջնային մանդատ ունեցող նախագահ դառնալ, որպեսզի կախված չլինի հեղհեղուկ վիճակում գտնվող խորհրդարանից։
Նիկոլին դուր է եկել իշխանական պալատն ու բյուջեի հաշվին «կայֆերը», և նա փորձում է ամեն կերպ խուսափել նախկին կյանքին վերադառնալուց։ Բայց դե...
Արարատ Միրզոյանը «սևերի՞» ճամբարում է
Ի դեպ, ԱԺ խոսնակ Արարատ Միրզոյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ցույց տվեց, որ այն մարդկանց թվում է, ովքեր կարող են մաս կազմել «պալատական հեղաշրջմանը»։
Դատե՛ք ինքներդ՝ նրա գնահատականները և շեշտադրումները ՍԴ–ի մասով տարբերվում են Փաշինյանի ջղաձիգ մոտեցումներից, Վանեցյանին Միրզոյանը քաղաքական հակառակորդ չի համարում։ Եվ ամենակարևորը՝ Միրզոյանը «Հայկական ժամանակում» Փաշինյանի հակավանեցյանական հրապարակումը համարում է «կենցաղային խոսակցություն»։ Այսինքն՝ Նիկոլն իր թերթի ու աղջկա միջոցով կռիվ է տալիս, իսկ Միրզոյանը դա համարում է «կենցաղային խոսակցություն»։
Շտապում ես, ուրեմն վախենում ես
Նիկոլը շտապում է և դա պատահական չէ։ Նա վախենում է Վանեցյանի խոսքից ու դրա համար էլ Մարիամ Փաշինյանի միջոցով նրան սադրում է։ Նիկոլն ուզում է, որ ԱԱԾ նախկին պետը, ով հաստատ բազում կոմպրոմատներ կունենա Փաշինյանի մասով, խոսի ու պայթյունի էֆեկտ ապահովի ոչ թե քաղաքական կուլմինացիայից «հինգ պակաս» (օրինակ՝ փետրվարին), այլ հենց այսօր, որպեսզի այդ խոսքի էֆեկտը թուլացած լինի։
Նիկոլը նաև վախենում է սեփական թիմից, քանզի այդ ամորֆ, անդեմ ու լպրծուն զանգվածը շատ հանգիստ կարող է «ժողովրդի» վարչապետին քվեարկությամբ տուն ուղարկել, եթե ավելի լավ առաջարկ ստանա։ Իսկ այդ առաջարկը նրանք կստանան, եթե արդեն իսկ չեն ստացել։
Մի խոսքով, սպասենք Մարիամ Փաշինյանի թեմայով նոր գրառումներին՝ կառավարական առանձնատան մյուս բնակիչների և ընդհանրապես «Իմ քայլը» դաշինքի գրեթե բոլոր պատգամավորների մասին։
Նիկոլը՝ Լևոնի ծաղրանկար
Փաշինյանը շատ լավ հասկանում է, որ «պալատական հեղաշրջման» սցենարը բավական իրատեսական է։ Դրա համար էլ անցել է հախուռն գրոհի բոլոր ուղղություններով՝ ՍԴ–ից մինչև Ռոբերտ Քոչարյան, Միքայել Մինասյանից մինչև ԶԼՄ–ներ, Արթուր Վանեցյանից մինչև ԲՀԿ։

Ответ Арарата Мирзояна Николу Пашиняну: готовится дворцовый переворот?
Судя по всему, Никол Пашинян во всех смыслах повторит пройденный его политическим отцом Левоном Тер-Петросяном путь.
1-ый президент тоже сначала пришел к власти в статусе «любимчика народа» и зафиксировал в ходе выборов более 80 процентов голосов.
Немногим спустя после президентских выборов 1991-го начали раздаваться призывы к отставке Тер-Петросяна. Затем имели место фальсификация выборов 1995-го, надругательство над конституционным референдумом, «избирательный» позор 1996-го, дворцовый переворот 1998-го и бесславное отстранение Тер-Петросяна.
Пашинян сейчас на той же траектории, но в ускоренных темпах. Он тоже получил статус «любимчика народа», «набил» в Ереване более80 процентов, но затем очень быстро девальвировался и остался уповать на едва собираемых на площади нескольких тысячах людей, в том числе индусов и пакистанцев, пришедших в новогоднюю ночь в центр столицы.
По большому счету, кроме редеющих рядов зомби, клиента власти многоразового использования Армана Бабаджаняна и дешевки Степика Сафаряна, Никола никто больше не поддерживает. Он отправляет фамилиократию сугубо по инерции – ничего больше.
Следовательно, для полного повторения Тер-Петросяна Николу остается лишь уйти. И, судя по всему, этот уход тоже будет в результате дворцовогопереворота. Как и в 1998-ом.
Призрак дворцового переворота
Если во время Левона была полупрезидентская система, и для его отстранения нужна была совместная позиция всех силовиков (титульная оппозиция и «улица» отвергли Левона еще раньше), то при парламентской системе правления необходимости участия силовиков в дворцовом перевороте практически нет. В особенности когда силовиков Никол всячески ослабил, считая, что этим он сможет избежать участи Левона. Однако, как говорится, избегая участи Левона, от собственной не убежишь.
Очевидно, что все предпосылки для дворцового переворота имеются. «Дворец» на этот раз находится не в силовой структуре, а в парламенте. Том самом парламенте, в котором в атмосфере эйфории и с применением административного ресурса Николу удалось усадить 88 депутатов.
Если эти депутаты решат, что Никол Пашинян – психически неуравновешенный, который сдаст их своими недальновидными шагами, то они спокойно могут отстранить самого Пашиняна. В особенности когда ППА об этом только и мечтает, а ловец попутного ветра Эдмон Марукян всегда «стелется» под сильного. Стоит правильно определиться также 1/3 88 депутатов, и вопрос с Николом будет решенным.
Если в НС решат отстранить Никола, то на предполагаемый истеричный призыв «народного» премьера собраться у НС и не допустить дворцового переворота откликнется от силы несколько десятков «гордых» граждан. Силовики в этих условиях проявят подчеркнутый нейтралитет, а в реальности подспудно поддержат отстранение Никола, так как сейчас выполняют его «полоумные» распоряжения вынужденно. Остальные же игроки политического поля тоже активно поддержат отстранение Никола. Он достал всех, и долго ему не протянуть.
От дворца до дома возле кинотеатра «Айреник» (в лучшем случае) – один шаг
Пашинян прекрасно понимает, что сценарий «дворцового переворота» довольно реалистичный. Поэтому и перешел в огульное наступление по всем направлениям: от КС до Роберта Кочаряна, от Микаэла Минасяна до СМИ, от Артура Ванецяна до ППА.
Он уже инициировал конституционные изменения, явным образом преследуя цель восстановления прежней системы правления и становления обладающим первичным мандатом президентом, чтобы не зависеть от текучего парламента.
Николу понравились властный дворец и кайфы за счет бюджета, и он всячески пытается избежать возвращения к прежней жизни. Однако…
Арарат Мирзоян в лагере «черных»?
Кстати, в ходе встречи с журналистами спикер НС Арарат Мирзоян показал, что находится в числе тех людей, которые могут принять участие в «дворцовом перевороте».
Судите сами: его оценки и акценты по части КС отличаются от нервозных подходов Пашиняна, а Ванецяна Мирзоян не считает политическим противником. И, самое главное, антиванецянскую публикацию Пашиняна в газете «Айкакан жаманак» Мирзоян считает «бытовым разговором». То есть Никол ведет борьбу через свою газету и устами своей дочери, а Мирзоян считает это «бытовым разговором».
Спешишь, значит боишься
Никол спешит, и это неслучайно. Он боится возможных заявлений Ванецяна, поэтому и провоцирует его через Мариам Пашинян. Никол хочет, чтобы экс-глава СНБ, который наверняка имеет на Пашиняна немало компромата, заговорил и обеспечил эффект взрыва не «за 5 минут» до политической кульминации (например, в феврале), а прямо сейчас, чтобы эффект от него был более слабым.
Никол также боится собственной команды, так как эта аморфная и скользкая масса преспокойно может своим голосованием отправить «народного» премьера восвояси, если получит предложение получше. А это предложение они получат, если уже не получили.
Словом, будем ждать новых статусов Мариам Пашинян об остальных жильцах правительственных особняков и практически всех депутатах альянса «Мой шаг».
Никол – карикатура Левона
Пашинян сейчас на той же траектории, но в ускоренных темпах. Он тоже получил статус «любимчика народа», «набил» в Ереване более 80 процентов, но затем очень быстро девальвировался и остался уповать на едва собираемых на площади нескольких тысячах людей, в том числе индусов и пакистанцев, пришедших в новогоднюю ночь в центр столицы.
Следовательно, для полного повторения Тер-Петросяна Николу остается лишь уйти. И, судя по всему, этот уход тоже будет в результате дворцового переворота. Как и в 1998-ом.