Ինչպես և խոստացել էի` ՍԴ դատավորներին կաշառելու կուլմինացիան.
Եվ այսպես, այս օրերին մանրամասն ներկայացրեցի բոլոր այն խախտումները, որոնք կատարվել են ՍԴ դատավորներին կաշառք տալու օրենքի ընդունման ամբողջ գործընթացում:
Այդ ապօրինություններն արդեն բավարար են հաստատելու, որ այդ օրենքը պարզապես չի ընդունվել:
Բայց հիշեցնեմ, որ դեկտեմբերի 30-ին առաջին անգամ գրելով այս մասին, ակնարկեցի, որ այդ օրենքի քվեարկությունը չէր կարող տեղի ունեցած լինել գործուղման մեկնած պատգամավորների կողմից փակ ծրարներով:
Այժմ ժամանակն է խոսելու հենց այդ մասին:
Այսպիսով, որքա՞ն ձայն էր պետք ՍԴ դատավորներին կաշառք տալու մասին օրենքը ընդունելու համար, առնվազն՝ 80 ձայն: Քանի՞ պատգամավոր է կողմ քվեարկել այդ օրենքին:
Անտեղյակները, միամիտները, անգրագետները, ինչպես նաև վերջիններիս հավասարեցված քաղաքական իշխանությունները կասեն 82 ձայն, բայց մենք գոնե գիտենք, որ այս իշխանությունների բերանում ճիշտ խոսք չկա:
Ցավոք, այս իշխանություններն ավելի վատն են, քան փչացած ժամացույցը։
Եթե փչացած ժամացույցն օրվա ընթացքում երկու անգամ ճիշտ ժամ է ցույց տալիս, ապա օրվա իշխանությունը նույնիսկ դրան ընդունակ չէ:
Մեր ժողովրդի համար առաջիկայում ամենամեծ զարմանքն այն է լինելու, որ օրվա քաղաքական իշխանությունները կկարողանան որևէ ճիշտ բան ասել:
Ի՞նչ է ասում ԱԺ կանոնակարգի 60-րդ հոդվածի 5-րդ կետը.
«5. Ազգային ժողովի կողմից գործուղման մեկնող պատգամավորը կարող է հարցի քվեարկության վերաբերյալ իր որոշման մասին գրավոր տեղեկացնել Ազգային ժողովի նախագահին: Պատգամավորի ստորագրած գրությունը փակ ծրարով Աշխատակազմ պետք է հանձնվի նախապես՝ մինչև գործուղման մեկնելը: Ծրարի վրա եւ գրությունում նշվում է հարցի անվանումը, իսկ գրությունում` հարցին կողմ, դեմ կամ ձեռնպահ, ինչպես նաեւ ընտրվող պաշտոնում թեկնածուին կողմ կամ դեմ քվեարկելու մասին պատգամավորի որոշումը: Աշխատակազմի ծառայողը ծրարը բացում և գրությունն Ազգային ժողովի նախագահին, իսկ էլեկտրոնային համակարգը չգործելու դեպքում հաշվիչ հանձնախմբի նախագահին է ներկայացնում հարցի քվեարկությունից առաջ: Քվեարկությունից հետո գրությունը կցվում է նիստի արձանագրությանը»։
Այս դրույթից առնվազն երկու պարզ եզրահանգում.
1. Ծրարը պետք է թողնել մինչև գործուղման մեկնելը:
2. Պետք է մինչև պատգամավորների գործուղման մեկնելն առկա լինի այն նախագիծը, որին նրանք կողմ, դեմ կամ ձեռնպահ են քվեարկում:
Համաձայն ԱԺ կայքում տեղադրված տեղեկատվության, երկրորդ ընթերցմանը ծրարներով քվեարկել են յոթ պատգամավորներ, որոնցից հինգը 2019թ. դեկտեմբերի 9-14-ը գտնվել են գործողման մեջ՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում:
ԱԺ կայքից տեղեկանում ենք նաև, որ երկրորդ ընթերցման նախագիծը Ազգային ժողովին է ներկայացվել դեկտեմբերի 11-ին՝ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի առաջարկությունների հիման վրա, որն էականորեն տարբերվել է առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծից:
Իսկ կարո՞ղ էին պատգամավորներն ավելի շուտ ծանոթանալ այն նախագծին, որը պարզապես գոյություն չի ունեցել:
Հետևաբար, այդ հինգ պատգամավորները կամ ծրարները փոխանցել են ԱԺ-ին իրենց գործողման մեջ գտնվելու և ոչ թե գործուղման մեկնելուց առաջ, ինչպես պահանջվում է օրենքով, կամ իրենք կողմ են քվեարկել մի նախագծի, որը կարող էին միայն երազում տեսած լինել:
Հռետորական հարց՝ արդյոք իրենք նույն կերպ կողմ քվեարկած կլինեի՞ն մի նախագծի, որում իրենց հասցեին, օրինակ` հայհոյանքներ լինեին:
Թե՞ այստեղ գործել է խորհրդային ժամանակներից հայտնի «չեմ կարդացել, բայց դեմ եմ» թևավոր խոսքի ուղիղ հակառակը՝ «չեմ կարդացել, բայց կողմ եմ»:
Վստահեցնում եմ բոլորին, որ նման անհեթեթ գաղափար կարող էր ծնված լինել Վլադիմիր Վարդանյանի, Ռուստամ Բադասյանի և նրանց նմանների գլխում:
Ցանկացած իրեն հարգող վարչապետ այս ամենը կարդալուց հետո առանվազն «SMS»–ով հրաժարականի դիմում կպահանջեր քաղաքական իշխանության իրավական մտքի «ռահվիրաներ» Վլադիմիր Վարդանյանից և Ռուստամ Բադասյանից, իսկ նորմալ պետության նախագահն անմիջապես կդիմեր Սահմանադրական դատարան:
Բայց հաշվի առնելով, որ մենք վաղուց արդեն նորմալ պետությունների շարքում չենք, սպասենք միայն «ռահվիրաների» վնգստոցներին և Հանրապետության նախագահի արդեն վաղուց սովորական դարձած, ոչինչ չասող, լղոզված տեքստերին:
Տիկնայք և պարոնայք, խաղն ավարտված է:
Սահմանադրական դատարանի դատավորներին կաշառք առաջարկելու մասին օրենք գոյություն չունի:
ՍԴ դատավորներին կաշառելու կուլմինացիան
Այսպիսով, որքա՞ն ձայն էր պետք ՍԴ դատավորներին կաշառք տալու մասին օրենքը ընդունելու համար, առնվազն՝ 80 ձայն:
Քանի՞ պատգամավոր է կողմ քվեարկել այդ օրենքին:

Итак, в эти дни я подробно представил все нарушения, которые были совершены за весь процесс принятия закона о подкупе судей КС.
Этих беззаконий вполне достаточно, чтобы доказать, что закон просто не был принят.
Но позвольте мне напомнить, что когда я впервые написал об этом 30 декабря, я намекнул, что голосование по этому закону не могло состояться посредством закрытых конвертов депутатов, которые отправились в командировки.
Теперь пришло время поговорить именно об этом.
Таким образом, сколько голосов требовалось для принятия закона о подкупе судей КС? Как минимум, 80 голосов.
Сколько депутатов проголосовало за этот закон?
Невежественные, наивные, неграмотные, а также равноценные им политические власти скажут – 82 голоса, но мы, по крайней мере, знаем, что от этих властей не услышать правду.
К сожалению, эти власти хуже испорченных часов.
Если сломанные часы показывают правильное время два раза в день, то власти дня даже не способны на это.
Самым большим удивлением для нашего народа в ближайшем будущем будет то, что политические власти дня смогут сказать хоть что-то верное.
Что гласит 5-ый пункт статьи 60 Регламента НС?
«5-ый пункт: Депутат, направляемый Национальным Собранием в командировку, вправе письменно известить Председателя Национального Собрания о своем решении по вопросу голосования. Подписанное депутатом официальное письмо в закрытом конверте должно быть заранее передано в Аппарат, до его отбытия в командировку. “На конверте и в официальном письме указываются название вопроса, а в официальном письме – решение депутата о голосовании по вопросу “за”, “против” или “воздержался”, а также “за” или “против” кандидата на избираемую должность. Служащий Аппарата вскрывает конверт и до начала голосования представляет официальное письмо по вопросу Председателю Национального Собрания, а в случае сбоя в работе электронной системы - председателю счетной комиссии. После голосования официальное письмо прилагается к протоколу заседания».
Из этого пункта следует, как минимум, два простых вывода:
1. Конверт необходимо оставить до отъезда в командировку.
2. До отъезда депутатов в командировку должен быть в наличие проект, по которому они голосуют за, против или воздерживаются.
Согласно информации, размещенной на сайте НС, во втором чтении семь депутатов проголосовали в конвертах, пять из них в период с 9-14 декабря 2019 года находились в командировке в Федеративной Республике Германии.
На этом же сайте сообщается, что во втором чтении проект был представлен в Национальное Собрание 11 декабря на основании рекомендаций депутата Ваагна Овакимяна, и он существенно отличалось от проекта, принятого в первом чтении.
Могут ли депутаты раньше ознакомиться с проектом, которого просто не существовало?
Следовательно, эти пять депутатов или конверты были переданы Национальному собранию перед их отбытием в командировку, как того требует закон, или же они проголосовали за проект, который только мог им присниться.
Риторический вопрос: Могли бы они с таким же успехом проголосовать за проект, в котором, скажем, были бы ругательства в их адрес?
Или здесь действовала полная противоположность известной с советской эпохи крылатой фразы: «Я не читал, но осуждаю» - «Я не читал, но одобряю»?
Уверяю всех, что такая абсурдная идея могла родиться в головах Владимира Варданяна, Рустама Бадасяна и других, подобных им.
Прочитав все это, любой уважающий себя премьер-министр как минимум, через «SMS» потребовал бы отставки «вождей» правовой мысли политической власти Владимира Варданяна и Рустама Бадасяна, а президент нормального государства немедленно обратился бы в Конституционный суд.
Но, учитывая, что мы давно уже не в списке нормальных государств, ожидается только скуление «вождей» и размытые, ни о чем не говорящие, давно ставшие обычным явлением тексты президента Республики.
Дамы и господа, игра окончена.
Не существует закона о предложении взятки судьям Конституционного суда».
Кульминация подкупа судей КС
Как я и обещал, кульминация подкупа судей КС.