Ինչու է Փաշինյանը ներքաշել աղջկան
Նախ սկսենք այն բանից, որ Մարիամ Փաշինյանը և Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքի մյուս անդամները և անգամ «Չալո» անունով շունը ներքաշված են պետության կառավարման մեջ։
Նիկոլն իրեն ընկալում է որպես Հայաստանի թագավոր, իսկ պետական կառավարումն իրականացնում ընտանիքապետության սկզբունքով։ Գումարած՝ «խնամի, ծանոթ, բարեկամ» սկզբունքը։
Եթե Նիկոլը նախկինում ՀԺ–ի խմբագրության աշխատողներին էր վերաբերվում հպատակների պես, ապա այժմ նույն ընկալումը տարածվել է պաշտոնյաների ու հպարտ հռչակված բոլոր քաղաքացիների վրա։ Այդ պայմաններում բնական է, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու իր ընտանիքի անդամները, մասնավորապես՝ Մարիամը, պետությանը վերաբերում են տնամերձ բոստանի պես, իսկ պետական պաշտոնյաներին՝ այդ բոստանում աշխատող հպատակների պես, որոնց հակադրվելը թագավորին (թեկուզև ապօրինի հրահանգները չկատարելու պատճառով) գնահատվում է որպես տիեզերական մասշտաբի դավաճանություն։ Դա է պատճառը, որ Մարիամը ԱԱԾ նախկին պետ Արթուր Վանեցյանին դիմում է «Արթուր ջան»-ով ու նախատում, թե բա մենք ձեր ընտանիքը որպես վարչապետին ենթակա մարմնի ղեկավարի ընտանիք չենք ընկալել, այլ որպես ընկեր (ինչպիսի՜ բարեհաճություն թագավորական ընտանիքի կողմից. չէ՞ որ «բոստանային» տրամաբանությամբ կարող էին Վանեցյաններին ընկալել որպես ենթակա մարմնի ընտանիք)։
Նիկոլ Փաշինյանի համար իշխանությունն ընտանեկան փոդրաթ է։ Ընտանիքապետության սխեմայում ամեն մեկն իր գործառույթն ունի։ Մարիամ Փաշինյանին վերապահված է Նիկոլի փաստացի մամլո խոսնակի դերը։
Նիկոլի համար ոչ մի արգելակ չկա։ Նա հանուն իշխանության պատրաստ է ամեն ինչի ու հանուն իշխանության, փաստորեն, պատրաստ է զոհել ամեն ինչ։
Սա «լիրիկայի» մասով։ Հիմա անցնենք բուն թեմային։
Մարիամը՝ Նիկոլի մամլո խոսնակ
Նիկոլն, առավել քան երբևէ, անհանգիստ է։ Ընտանեկան փոդրաթը վտանգ է զգում բոլոր կողմերից ու կասկածում է բոլորին։ Միշտ է այդպես եղել։ Այժմ պարզապես սրացում կա։ Գարունը դեռ չի եկել, բայց միևնույն է սրացումը կա։
Նիկոլը տեղեկացված է կամ բնազդով է զգում, որ աթոռը երերում է։ Սրացումը հենց դրանով է պայմանավորված։ Այդ սրացման դրսևորումներից մեկը կիրակի օրով Արթուր Վանեցյանի դեմ իրականացված «մուտիլովկայական» սպեցօպերացիան էր (Նիկոլը շարունակում է մնալ նույն «մուտիլովկայական» խմբագիրը, պարզապես մասշտաբներն են փոխված)։
Կիրակնօրյա «սպեցօպերացիայի» մեջ Մարիամ Փաշինյանին վերապահված էր հոր մամլո խոսնակի դերը։ Նա պետք է զարգացներ «Հայկական ժամանակում» տեղադրված հոդվածի գլխավոր միտքը և հայկական մենթալիտետային համակարգին դեմ քայլի գնար։
Իսկ ՀԺ–ում Վանեցյանի դեմ հետևյալ հիմնական կոդն էր դրված՝ նա վատ մարդ է, անազնիվ է ընկերական հարաբերություններում ու երկերեսանի է։ Սա նշանակում է, որ Փաշինյանը Վանեցյանի դեմ քաղաքական կոդ չունի և որոշել է նրա իմիջին հարվածել բարոյական հարթության մեջ։ Դա է պատճառը, որ նա Մարիամի «արցունքներն» էր շաղ տալիս սոցիալական ցանցերով, որպեսզի հետո տարատեսակ սծյոպիկները այդ «արտասուքների» «աղը» որոճան։
«Նա կեղծավոր մարդ է և կոտրել է երեխաների սիրտը» թեմայով էին Վանեցյանի դեմ ՀԺ հոդվածն ու դրա բաղկացուցիչ մաս կազմող Մարիամի գրառումները։ Նիկոլը որպես հաստատված փաստ էր ներկայացրել այն, որ Վանեցյանն իր ընտանիքի դեմ է աշխատել, ապա «դեմ տվել» Մարիամին, որպեսզի վերջինս «մանկան» շուրթերով հանրության մեջ կարծիք ձևավորի, թե բա ԱԱԾ նախկին պետը վատ մարդ է։
Նիկոլը գիտի, որ իր աղջիկն այդ քայլի համար ուղղորդված կամ ինքնաբուխ դրական արձագանքներից բացի նաև ուղղորդված և ինքնաբուխ հայհոյանքներ է ստանալու, բայց այդուհանդերձ նրան մտցնում է խաղի մեջ՝ հանուն աթոռի պահպանման։ Նա քաղաքական մահապարտ է դարձել և այդպիսին է դարձրել իր ընտանիքը։
Մարիամին ներքաշելով քաղաքական խաղերի մեջ՝ Նիկոլը հաշվարկել է, որ Վանեցյանն իրեն թույլ չի տա կոշտ պատասխան ու չի ներքաշվի այդ քստմնելի խաղի մեջ, ինչն էլ հնարավորություն կտա իրենց շահած դուրս գալ։ Ահա այսպիսի թավշա, ոչ բռնի ու «ժողովրդական» կեղտոտ խաղ է իրականացնում Նիկոլը։ Հանուն աթոռի, բնականաբար։
Հ.Գ.։ Փաշինյանը զգում է, որ ժամանակն աշխատում է իր դեմ։ Նա Մարիամի միջոցով Վանեցյանին առաջարկում է հենց հիմա ու այստեղ կռիվ տալ։ Մարիամի՝ «Դե խոսեք» կոչը ԱԱԾ նախկին պետին ժամանակից շուտ բաց մարտի մեջ մտցնելու փորձ է։
Նիկոլն ուզում է բոլոր կռիվները հիմա տալ ու չեզոքացնել բոլոր հակառակորդներին, քանզի գնալով դա բարդանալու է ու վերջում դառնալու է անհնար։

Почему Пашинян втянул свою дочь
Начнем с того, что Мариам Пашинян и другие члены семьи Никола Пашиняна, а также собака по кличке Чало, вовлечены в дело государственного управления.
Никол воспринимает себя в качестве короля Армении, а государственное управление осуществляет по принципу фамилиократии. Плюс – принцип «сват, знакомый, родственник».
Если раньше Никол относился как к подданным к работникам редакции газеты «Айкакан жаманак», то сейчас то же восприятие распространилось на чиновников и провозглашенных гордыми граждан. В этих условиях естественно, что Никол Пашинян и члены его семьи, в частности – Мариам, относятся к государству как к своему приусадебному участку, а к государственным чиновникам – как к работающим на этом участке подданным, чье противопоставление королю (хотя бы по причине отказа выполнять незаконные распоряжения) оценивается как предательство космического масштаба. Поэтому Мариам и обращается к бывшему главе СНБ Артуру Ванецяну в тональности «Артур джан» и порицает, мол они воспринимали его семью не как семью руководителя подчиненного премьеру органа, а как друзей (какая благосклонность со стороны королевской семьи, ведь могли также в рамках логики «приусадебных» отнестись к семье Ванецянов как к семье представителя подчиненного органа).
Для Никола Пашиняна власть является семейным подрядом. В схеме фамилиократии каждый имеет свою функцию. Мариам Пашинян фактически отведена роль пресс-секретаря Никола.
Для Никола нет никаких тормозов. Во имя власти он готов на всё, в том числе, как выясняется, на жертвование всем.
Это – по части лирики. Теперь перейдем к самой теме.
Мариам – пресс-секретарь Никола
Никол беспокоен, как никогда. Семейный подряд чувствует угрозу со всех сторон и подозревает всех подряд. Так было всегда. Попросту сейчас наблюдается обострение. Весна еще не наступила, но обострение всё равно не заставило себя ждать.
Никол осведомлен или инстинктивно чувствует, что кресло под ним шатается. Обострение именно этим и обусловлено. Одним из проявлений этого обострения является организованная в воскресный день против Артура Ванецяна «мутиловочная» спецоперация (Никол продолжает оставаться тем же «мутиовочным» редактором, и всего лишь изменились масштабы).
В воскресной «спецоперации» Мариам Пашинян была отведена роль пресс-секретаря отца. Она должна была развить главную мысль размещенной в газете «Айкакан жаманак» статьи и пойти на противоречащий армянскому менталитету шаг.
В газете против Ванецяна продвигался следующий основной код: он – плохой, нечестный в дружеских отношениях и двуличный человек. Это означает, что у Пашиняна нет против Ванецяна какого-либо политического кода, и он решил ударить по его имиджу в моральной плоскости. Поэтому он и тиражировал в соцсетях «слезы» Мариам, чтобы затем различные степансафаряны муссировали «соль» этих «слез».
Статья «Айкакан жаманак» против Ванецяна и являющиеся ее составной частью статусы Мариам были на тему «Он – фальшивый человек, разбивший детям сердце». Никол преподнес в качестве доказанного факта то, что Ванецян работал против его семьи, затем «всучил» это Мариам, чтобы она устами «младенца» сформировала в обществе мнение, будто бывший глава СНБ – плохой человек.
Никол знает, что, помимо направленных и спонтанных позитивных реакций, его дочь получит за это также направленные и спонтанные ругательства, но, тем не менее, вводит ее в игру во имя удержания кресла. Он стал политическим смертником, сделав таковыми также свою семью.
Втянув Мариам в политические игры, Никол рассчитал, что Ванецян не позволит себе дать жесткий ответ и не войдет в эту гнусную игру, что позволит ему выйти из этого выигравшим. Вот такую вот бархатную, ненасильственную и «народную» грязную игру проводит Никол. Естественно, во имя своего кресла.
P.S. Пашинян чувствует, что время работает против него. Через Мариам он предлагает Ванецяну бороться здесь и сейчас. Призыв Мариам «Ну говорите же» к экс-главе СНБ является попыткой раньше времени втянуть его в открытый бой.
Никол хочет выиграть все сражения и нейтрализовать всех противников сейчас, так как со временем это станет сложнее, а в конце – невозможным.