«Կայունության» ջատագովները և նրանց «պայքարը»
Երբ Սերժ Սարգսյանի կողմից ԲՀԿ–ի դեմ տեղեկատվական ու կուլիսային գրոհ էր կազմակերպվել, որպեսզի Գագիկ Ծառուկյանից ստանային գործող նախագահին սատարելու ստորագրություն և երբ դա չէր ստացվում, ասպարեզ իջավ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի խնամի և ՀԱԿ կարկառուն ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը։
Իշխանական բուրգի կազմաքանդման կարգախոսներով 2008–ին պայքարի մեջ մտած ուժի ներկայացուցիչ Շահնազարյանին (իմա՝ Տեր–Պետրոսյանին) անհանգստացրել էր այն, որ Ծառուկյանը չի գնում սերժսարգսյանական թիմի պահանջներին ընդառաջ և, ըստ էության, կազմաքանդում է սարգսյանական բուրգը։ ՀԱԿ–ում դա գնահատել էին որպես ներքաղաքական ու ներիշխանական կայունության խաթարում, և շտապել էին իրենց աջակցությունը հայտնել Սերժ Սարգսյանին՝ հանդես գալով, իրենց խոսքերով, կայունության երաշխավորի դերում։
Կարելի է ասել, որ կոալիցիոն հուշագրի ստորագրմանը նպաստեց նաև ՀԱԿ–ը։ Փաստորեն՝ տերպետրոսյանականները ժամանակին ուզում էին կազմաքանդել ոչ թե իշխանական, այլ Ռոբերտ Քոչարյանի՛ գլխավորած բուրգը, իսկ երբ դա չստացվեց՝ հիմա որոշել են ամրացնել Սերժ Սարգսյանի բուրգը, որպեսզի Քոչարյանը կամ ուրիշները  չկազմաքանդեն այն. շատ «խոխմա» բան է ստացվում։
Այս ամենի ֆոնին այժմ լրիվ անհասկանալի է, այն աղմուկ–աղաղակը, որ բարձրացրել են ՀԱԿ ներկայացուցիչները՝ կապված իրենց ակտիվիստներին ոստիկանություն տանելու փաստի հետ։ Եթե մարդիկ բողոքում են իշխանական գործողությունների դեմ, ապա պետք է բողոքեն նաև ՀԱԿ վերնախավից, որը սպասարկում է ներիշխանական կայունությունը։
Անշու՛շտ, դատապարտելի են իշխանությունների կիրառած բռնությունները ՀԱԿ երիտասարդ անդամների նկատմամբ, բայց այդ ամենի մեջ մեղքի առյուծի բաժինն ունեն նաև ՀԱԿ «վերխուշկան» ներկայացնողները։ Եթե Շահնազարյանը մտահոգված է ներիշխանական ու ներքաղաքական կայունությամբ և այդ հարցում հրապարակավ բռնում է Սերժ Սարգսյանի կողմը, ապա թող ՀԱԿ–ում պատրաստ լինեն նրան, որ նույն այդ «կայունության» ապահովման շրջանակներում իշխանությունները քաղմաս կտանեն ջահել տղաներին ու աղջիկներին, և բռնություններ կկիրառեն նրանց նկատմամբ։ Չէ՞ որ փողոցային ակտիվությունն էլ է խաթարում ներիշխանական ու ներքաղաքական կայունությունը։
Այդ նույն տրամաբանությամբ՝ իշխանությունները կարող են հավերժ արգելել Ազատության հրապարակում հանրահավաք անցկացնելը, քանի որ դա նույնպես կարող է ապակայունացնել Սարգսյանի գլխավորած համակարգը, ինչին դեմ է ՀԱԿ–ական գործիչը։ Ուստի պետք չէ զարմանալ, որ իշխանությունները Լևոնի խնամուց «դհոլային» ծառայություններ ստանալուց հետո հաբռգում են. «միաբաններին» կամ, որ նույնն է, «նախաձեռնողականություն» ցուցաբերողներին միշտ էլ օգտագործում ու հետո նվաստացնում են, այնպես ինչպես Էրդողանը վարվեց Սերժ Սարգսյանի հետ։
Այնպես որ, ՀԱԿ–ը ճիշտ կանի, որ իր մեջ փնտրի բռնության ենթարկվելու պատճառները, իսկ «Լևոնի վկաները» թող իմանան, որ իրենք պայքարում են հանուն Սերժ Սարգսյանի իշխանության կայունության, և ո՛չ ավելին։
Ջահելներին փողոց ուղարկելիս, միգուցե, ուրիշ բան է ասվում ՀԱԿ–ի կենտրոնից, բայց դա էլ հասկանալի է։ Հո՞ չէին ասելու, որ ջահելնե՛ր ջան, դուք գնացեք դուրսը ծեծ ուտելով մարդ հավաքեք առաջիկա հանրահավաքի համար, որպեսզի մենք կարողանանք այդ գլխաքանակությամբ հետաքրքրություն ներկայացնել «Եղիազարի» համար ու կարողանանք հնարավորինս ձեռնտու պայմաններով գեղամյանություն անել։ Բնականաբար այդպիսի բաներ ջահելությանը չի կարելի ասել։ Նրանք պետք է փողոց դուրս գան այն հաստատ համոզմամբ, որ պայքարում են հանուն ժողովրդավարության, այն ժողովրդավարության, որի հաստատման համար մղվող պայքարի դրոշի վրա միայն «Լե՛–վո՛ն, նախագա՛հ» ավտորիտար ու կռապաշտական  կարգախոսն է գրված ...

Апологеты «стабильности» и их «борьба»
Когда Серж Саргсян начал информационную и закулисную атаку против партии «Процветающая Армения», чтобы получить от Гагика Царукяна подписку о поддержке действующего президента и когда это не удалось, на арену вышел сват Левона Тер-Петросяна и яркий представитель Армянского национального конгресса (АНК) Давид Шахназарян.
Представителя силы, вошедшей в борьбу в 2008г. с призывами разрушить пирамиду власти, Шахназаряна (читай – Тер-Петросяна) беспокоило то, что Царукян не идет навстречу сержсаргсяновским требованиям и, по сути, разрушает саргсяновскую пирамиду. В АНК это расценили как нарушение внутриполитической и внутривластной стабильности, поспешив выразить свое содействие Сержу Саргсяну, выступив, по их же словам, в роли гаранта стабильности.
Можно сказать, что подписанию коалиционного меморандума способствовал также и АНК. Фактически, тер-петросяновцы в свое время хотели разрушить не пирамиду власти, а возглавляемую Робертом Кочаряном пирамиду, но когда это не удалось, то решили укрепить пирамиду Сержа Саргсяна, чтобы Кочарян или другие не разрушили ее: очень комичная ситуация получается.
На фоне всего этого сейчас совершенно непонятен тот шум, который подняли представители АНК, в связи с фактом привода их активистов в полицию. Если люди протестуют против действий властей, то должны протестовать и против верхушки АНК, которая обслуживает внутривластную стабильность.
Несомненно, применение властями насилия по отношению к молодым членам АНК заслуживает осуждения, но львиную долю вины во всём этом имеет и верхушка АНК. Если Шахназарян обеспокоен внутривластной и внутриполитической стабильностью, публично выступая в этом вопросе на стороне Сержа Саргсяна, то пусть в АНК будут готовы к тому, что в рамках обеспечения той же «стабильности» власти отведут в участок молодых парней и девушек, применив по отношению к ним насилие. Ведь и уличные активисты тоже нарушают внутривластную и внутриполитическую стабильность, не так ли?
По той же логике, власти могут навсегда запретить проведение митинга на Площади Свободы, поскольку это также может привести к дестабилизации возглавляемой Саргсяном системы, против чего выступает АНК-евский деятель. Поэтому не нужно удивляться, что после получения от свата Левона услуг в виде «подтанцовки» власти еще более наглеют: «монахов» или тех, кто демонстрирует «инициативность» (что то же самое) всегда используют и потом унижают: точно так же повел себя Реджеп Эрдоган с Сержем Саргсяном.
Так что, АНК поступит правильно, если будет искать причины насилия в свой адрес в самой себе, а «свидетели Левона» пусть знают, что они борются во имя стабильности власти Сержа Саргсяна, и не более того. Наверное, отправляя молодых на улицу, в центре АНК им говорят что-то другое, но это тоже понятно. Не скажут же «идите, подвергаясь насилию, собирайте людей для следующего митинга, чтобы число наших сторонников представляло интерес для “Егиазара” и мы могли заниматься гегамянством на максимально выгодных условиях».
Естественно, молодежи нельзя говорить подобные слова. Они должны выходить на улицу с твердым убеждением, что борются во имя демократии, на знамени борьбы за установление которой написан лишь один авторитарный и идолопоклоннический лозунг: «Левон – президент!»…