2019-ից մնացած տնտեսական անորոշություններ
Ինչքա՞ն ժամանակ է գործելու 165 դոլար գինը։ Սպառողների համար մինչև ե՞րբ է մնալու նույն սակագինը։ Ո՞վ և ի՞նչ միջոցներից է փոխհատուցելու 10–տոկոսանոց թանկացումը։
2. Ամուլսարի հարց։
Ի՞նչ որոշում է կայացնելու կառավարությունը, փակված փողոցը բացվելո՞ւ է, թե՞ ոչ։ «Լիդիանը» միջազգային արբիտրաժ դիմելո՞ւ է, թե՞ ոչ։ Տորոնտոյի բորսայում «Լիդիանը» վերականգնելո՞ւ է ցուցակումը, թե՞ ոչ։ Հանքը վաճառվելո՞ւ է և ո՞վ է լինելու գնորդը։ Հանքի շահագործման սուբյեկտի փոփոխությունից բողոքը կա՞նգ է առնելու, թե՞ ոչ։
3. Գույքահարկի հարց։
Բարձրանալո՞ւ է արդյոք Երևանի կենտրոնում գույքահարկը։ Կառավարությունը հաշվարկե՞լ է հարկի բարձրացման դեպքում ռիսկերը։
4. Պետական բյուջեի հարց։
Ծախսային մասի թերակատարումը շարունակակա՞ն բնույթ է կրելու։ Կապիտալ ծախսերը կրկի՞ն չեն իրականացվելու։ Ո՞վ է պատասխան տալու 2019թ. 300 միլիոն դոլարից ավելի գումար տնտեսության մեջ չմտցնելու համար։
5. Դրսից երկած աշխատուժի հարց։
Հայաստանում 2019–ին մեծ թվով օտարազգի աշխատուժ կար։ Այս տարի սպասվում է դրա քանակական աճ։ Կա՞ արդյոք պետական քաղաքականություն այն դեպքերի համար, երբ աշխատուժի օտարերկրացիների առաջարկը քանակական ու գնային առավելության կհասնի տեղական աշխատուժի նկատմամբ սպասարկման ու «սև» աշխատանքի շուկայում։
6. Վիճակագրության հարց։
2019–ը հագեցած էր թվային մանիպուլյացիաներով։ Խմբագրվում և սրբագրվում էր անգամ պաշտոնական վիճակագրությունը, այն էլ՝ հետին թվով։
2020–ին հստակություն մտցվելո՞ւ է այս հարցում։ Մասնավորապես՝ համընկնելո՞ւ են աշխատուժի թվերը բոլորիս հայտնի ֆեյսբուքյան օգտատիրոջ էջում և «1.000 դրամների» հիմնադրամում։
Նոր տարվա գիշերը հայտարարվեց, որ 80 հազարից ավելի աշխատատեղ է ստեղծվել 2018–ի մայիսից հետո, բայց «1.000 դրամների» հիմնադրամի կայքից տեղեկանում ենք, որ 2018–ի մայիսին փոխանցվել է 523.609.000 դրամ, այսինքն՝ գրանցված աշխատողները եղել են 523.609։
2019–ի վերջին տվյալն ամփոփված է սեպտեմբերով՝ 557.422.000 դրամ, այսինքն՝ «նոր ի հայտ եկած աշխատողների» քանակը հեղափոխական տարվա մայիսի համեմատ նախորդ տարի աճել է 33.813–ով։ Թե որտեղի՞ց էր ամանորյա ուղերձում «ի հայտ եկել» 80 հազարից ավելի նոր աշխատողների մասին թիվը, կփորձենք պարզել 2020–ին։
7. «Տնտեսական հեղափոխության» հարց։
2019–ին «տնտեսական հեղափոխության» մասին զուտ քարոզչական թեզեր հնչեցին։ Պարզվեց, որ այն տեղի կունենա, եթե հպարտ քաղաքացին ՀԴՄ կտրոն պահանջի, մոշ հավաքի և ոչխար պահի։
2020–ին կառավարությունը կփորձի՞ հստակեցնել, թե ի՞նչ նկատի ունի «տնտեսական հեղափոխություն» ասելով, ովքե՞ր են հեղափոխականները, ի՞նչ ակնկալել այդ հեղափոխության արդյունքում և ի՞նչ բարեփոխումների փաթեթ է առաջարկվում։

Оставшиеся с 2019-го экономические неопределенности
Сколько времени будет действовать цена в 165 долларов? До каких пор для потребителей будет действовать прежний тариф? Кто и на какие средства компенсирует 10-процентное подорожание?
2. Вопрос Амулсара.
Какое решение примет правительство: будет ли открыта заблокированная дорога? Обратится ли «Lydian» в международный арбитраж? Возобновит ли «Lydian» выставление своих акций на международной бирже Торонто? Будет ли продан рудник и кто будет его покупателем? Прекратится ли акция протеста со сменой эксплуатирующего рудник субъекта?
3. Вопрос налога на имущество.
Будет ли повышен налог на имущество в центре Еревана? Рассчитало ли правительство риски в случае повышения налога?
4. Вопрос государственного бюджета.
Будет ли недовыполнение расходной части бюджета носить продолжительный характер? Капитальные расходы снова не будут реализованы? Кто ответит за то, что в 2019-ом в экономику не поступило более 300 млн долларов?
5. Вопрос иностранной рабочей силы.
В 2019-ом в Армении было большое количество иностранной рабочей силы. В этом году ожидается ее рост. Имеется ли государственная политика на случаи, когда предложение иностранной рабочей силы достигнет количественного и ценового преимущества в отношении местной рабочей силы в сфере услуг и на рынке «черной» работы?
6. Вопрос статистики.
2019-ый был насыщен цифровыми манипуляциями. Редактировалась и корректировалась даже официальная статистика, к тому же задним числом.
Будет ли в 2020-ом внесена ясность в этот вопрос? В частности, совпадут ли данные по рабочей силе на странице в «Фейсбук» известного всем нам пользователя и фонда «1000 драмов»?
В ночь на Новый год было заявлено, что с мая 2018-го создано более 80 тыс. рабочих мест, но на сайте фонда «1000 драмов» можно узнать, что в мае 2018-го было перечислено 523.609.000 драмов, то есть было 523.609 зарегистрированных работников.
Последний показатель 2019-го подытожен за сентябрь и составляет 557.422.000 драмов, то есть количество «появившихся новых работников», по сравнению с маем революционного 2018-го, в прошлом году выросло на 33.813. Откуда же в новогоднем послании «появился» показатель в более чем 80 тыс. новых работников, попытаемся выяснить в 2020-ом.
7. Вопрос «экономической революции».
В 2019-ом по части «экономической революции» прозвучали сугубо пропагандистские тезисы. Выяснилось, что она произойдет если гордый гражданин будет требовать кассовый чек, собирать ежевику и разводить овец.
Попытается ли в 2020-ом правительство пролить свет на то, что оно подразумевает, говоря «экономическая революция», кто является революционером, чего ожидать в результате этой революции и какой пакет реформ предлагается?