Ճանապարհելով «խոզին» և դիմավորելով «առնետին»
2020–ին խոզից էստաֆետն ընդունում է առնետի տարին։ Պետք է այնպես անել, որ այդ կրծող կենդանու անունը կրող տարվա ընթացքում ամեն մեկը գտնի իր իրական տեղն այս կյանքում ու հայտնվի բնական կեցավայրում։
Առնետի տարում այլոց հաշվին պարազիտի պես սնվողների քաղաքական վախճանի տարի պետք է հայտարարել ու հասնել կոնկրետ արդյունքի։
Ի դեպ, «առնետն» այնքան սարսափելի չէ, որքան իրեն ներկայացնում է։
Միշտ հիշեք, որ «առնետը» պետական բյուջե մսխող սովորական «մուկ» է, պարզապես իրեն հրամցնում է որպես ավելի հզոր մի դեմք։ «Առնետը» լավ գովազդված ու ահագին փիառ արված «մուկն» է։ «Մուկն» «առնետ» է դառնում մկնամբոխի շնորհիվ։ «Առնետը» պոպուլիստ, շատակեր ու խափլան «մուկն» է։
Մի խոսքով, գալիք տարվա ընթացքում պետք է անել այնպես, որ «առնետը» վերադառնա իր ակունքներին ու հիշի, թե ով է եղել միշտ և ինչով է զբաղվել։
Մաղթանքս հետևյալն է. մեր երկրին՝ խաղաղություն, սահմանապահներին՝ բարի ծառայություն, բանակին՝ արժանավոր գերագույն գլխավոր հրամանատար, պետությանը՝ գաղափարական ու կոմպետենտ իշխանություն, հասարակությանը՝ ամբոխի չվերածվելու կարողություն, քաղաքական մարդկանց՝ ողջամտություն, սեփական «ես»–ից այն կողմ տեսնելու ցանկություն և համարժեքություն, մամուլին՝ ֆինանսական անկախություն, տնտեսությանը՝ ապաբոլշևիկացում, քաղաքական մեծամասնությանը՝ ապաշարիկովացում և ապաշվոնդերացում, բյուջեին՝ մսխումազերծ տարի, դատավորներին՝ արժանապատվություն, արցախահայությանը՝ ճիշտ ընտրություն կատարելու հասունություն, ոմանց՝ չտես–գյոռմամիշությունից ազատագրում (թերևս, չիրականացվող մաղթանք), ԱԱԾ–ին՝ համբերություն, ոստիկանությանը՝ վերևից եկող սադրանքներին չտրվելու խելամտություն, քաղբանտարկյալներին՝ ազատություն, կառավարությանը՝ փոփոխություն, պողոսներին՝ պողոսություն, թիմակիցներիս ու գաղափարական ընկերներիս՝ նպատակասլացություն, վճռականություն, կամք և հաղթանակ։

Провожая «свинью» и встречая «крысу»
В 2020-ом эстафету от свиньи перенимает год крысы. Нужно сделать так, чтобы в ходе носящего имя этого грызуна года каждый нашел свое реальное место в жизни и оказался в своей естественной среде.
Год крысы нужно объявить годом политической кончины живущих за счет других паразитов и добиться конкретных результатов.
Кстати, «крыса» не так страшна, как ее малюют.
Всегда помните, что «крыса» – растрачивающая госбюджет обычная «мышь», которая преподносит себя кем-то более сильным. «Крыса» – хорошо разрекламированная и распиаренная «мышь». «Мышь» становится «крысой» благодаря мышиной толпе. «Крыса» – популистская, прожорливая и лживая «мышь».
Словом, в наступающем году нужно сделать так, чтобы «крыса» вернулась к своим истокам и вспомнила, кем она всегда была и чем занималась.
Желаю нашей стране мира, пограничникам – благополучной службы, армии – достойного главнокомандующего, государству – идейной и компетентной власти, обществу – способности не превратиться в толпу, людям политики – благоразумия, желания видеть дальше собственного «я» и адекватности, прессе – финансовой независимости, экономике – дебольшевизации, политическому большинству – дешариковизации и дешвондеризации, бюджету – года без растрат, судьям – чувства собственного достоинства, народу Арцаха – зрелости для принятия верного решения, некоторым – избавления от ненасытности деревенщин (по-видимому, нереализуемое пожелание), СНБ – терпения, полиции – здравомыслия, чтобы не поддаваться инициируемым сверху провокациям, политзаключенным – освобождения, правительству – изменения, погосам – погосизма, моим соратникам и единомышленникам – целеустремленности, решительности, воли и победы.