Նիկոլ Փաշինյանի քարոզչական գործունեության գործիքներից մեկը թվերն են՝ վիճակագրությունը։
Թվերը պետք է հպարտ քաղաքացիներին համոզեն, որ «տնտեսական հեղափոխությունը» ռեկորդներ է սահմանում և պետք է համբերել, մինչև որ այդ ռեկորդը կհասնի միջին վիճակագրական «Պողոսի» սառնարան ու գրպան։
Աճպարարը շատ լավ գիտի, որ «Պողոսի» գրպան ու սառնարան ոչինչ էլ չի հասնելու, բայց քանի դեռ հնարավոր է, ֆռռացնում է նրան։ Ինքն իր երկրպագուներին լավ է ճանաչում ու դրա համար էլ «Թվային երջանկություն» է ապահովում նրանց համար։
Երեկ, օրինակ, վարչապետը ավետել էր. «2019 թվականի նոյեմբերը խփեց տարվա տնտեսական ռեկորդը. Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշ՝ 10,1 տոկոս»։ Վերջում էլ ավելացրել. «Շնորհավորում եմ բոլորիս: Դուխով:))»։
Սա «Թվային երջանկություն» պարգևելու և վիճակագրական մանիպուլյացիա անելու վառ օրինակ է։ Կոնտեքստից կտրված վիճակագրությամբ մարդկանց մոլորեցնելու քայլ՝ երբ կարելի է ինչքան ուզել, այնքան խփել։
Վարչապետն ասում է, որ կա երկնիշ աճ, բայց չի բացում փակագծերը, քանզի կարևորը «երկնիշ աճ» ձևակերպումը հնչեցնելն է՝ «Կովկասցի վագր» գովազդային արշավի շրջանակներում։
Միշտ էլ կարելի է վիճակագրության մեջ այնպիսի թվային համադրություն գտնել, որ ցնցող տպավորություն թողնի։
Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 10,1 տոկոս աճ, իրոք, արձանագրվել է նոյեմբերին, բայց ինչի՞ համեմատ և ինչո՞ւ։ Այս հարցերին Փաշինյան Նիկոլը, բնականաբար, չի անդրադառնում։
10,1 տոկոսն այս տարվա նոյեմբերին արձանագրվել է նախորդ տարվա նոյեմբերի համեմատ։ Իսկ նախորդ տարվա նոյեմբերին մեր տնտեսությունը գրեթե կանգնած էր, քանզի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների փուլում էինք գտնվում, քաղաքական տարատեսակ ցնցումներ կային։Այդ օրերին կապիտալը կա՛մ փախչում էր Հայաստանից, կա՛մ չէր շարժվում։ Քաղաքական անորոշությունն ու Փաշինյանի կողմից ատելության քարոզն ուղղակի ազդել էր բիզնես միջավայրի վրա։ Պատահական չէր, որ 2018–ի նոյեմբերին հոկտեմբերի համեմատ ՏԱՑ ռեկորդային երկնիշ անկում գրանցվեց՝ 10,3 տոկոս։
Պարզ է, որ ցածր կետի համեմատ միշտ էլ կարելի է հետագայում աճի «ռեկորդներ» սահմանել՝ «մոռանալով», որ այդ ցածր կետի համար մեղավորն ինքդ ես։
Ի դեպ, Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած թվերին հղում անող վարչապետը աճի ռեկորդի մասին դուխով ստատուս գրելիս, «չի նկատել», որ այս տարվա նոյեմբերին մենք հոկտեմբերի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 8,5–տոկոսանոց անկում ենք գրանցել, իսկ հոկտեմբերին էլ սեպտեմբերի համեմատ էինք թուլացել 4,4 տոկոսով։
Փաստորեն, մենք երկու ամիս շարունակ անկում ենք գրանցում, բայց վարչապետը ՏԱՑ ռեկորդից է խոսում, որովհետև պոպուլիստը և մանիպուլյատորը միշտ էլ կարող է տանձը համեմատել խնձորի հետ ու հետո դուխով եզրակացնել, որ մանդարինն ամենահամով բանջարեղենն է։ Ու քանի դեռ այդ «բանջարեղենն» ուտող կա, նա շարունակելու է թվային աճպարարությամբ զբաղվել։
Փաշինյանի հերթական աճպարարությունը. «Թվային երջանկության» մեխանիկան
10,1 տոկոսն այս տարվա նոյեմբերին արձանագրվել է նախորդ տարվա նոյեմբերի համեմատ։ Իսկ նախորդ տարվա նոյեմբերին մեր տնտեսությունը գրեթե կանգնած էր, քանզի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների փուլում էինք գտնվում, քաղաքական տարատեսակ ցնցումներ կային։ Այդ օրերին կապիտալը կա՛մ փախչում էր Հայաստանից, կա՛մ չէր շարժվում։ Քաղաքական անորոշությունն ու Փաշինյանի կողմից ատելության քարոզն ուղղակի ազդել էր բիզնես միջավայրի վրա։ Պատահական չէր, որ 2018–ի նոյեմբերին հոկտեմբերի համեմատ ՏԱՑ ռեկորդային երկնիշ անկում գրանցվեց՝ 10,3 տոկոս։

Одним из инструментов пропагандистской деятельности Никола Пашиняна являются цифры – статистика.
Цифры должны убедить гордых граждан, что «экономическая революция» бьет рекорды, и нужно потерпеть, пока эти рекорды доберутся до холодильника и кармана среднестатистического «Погоса».
Фокусник прекрасно знает, что до кармана и холодильника «Погоса» ничего не доберется, но, пока это возможно, водит его за нос. Он хорошо знает своих фанатов, поэтому и обеспечивает для них «Цифровое счастье».
Например, накануне премьер благовестил: «Ноябрь 2019 года побил экономический рекорд года: показатель экономической активности составил 10,1 процент». В конце он добавил: «Поздравляю всех. С духом!))».
Это – яркий пример обеспечения «Цифрового счастья» и статистической манипуляции. Это – шаг по введению людей в заблуждение посредством оторванной от контекста статистики, когда можно набить столько, сколько захочешь.
Премьер говорит, что есть двузначный рост, но не раскрывает скобки, так как для него важнее озвучивание формулировки «двузначный рост» – в рамках рекламной кампании «Кавказский тигр».
В статистике всегда можно найти такое сочетание цифр, которое произведет потрясающее впечатление.
Рост показателя экономической активности в 10,1 процент в ноябре, действительно, был зафиксирован. Но в сравнении чем и почему? К этому вопросу Пашинян Никол, естественно, не обращается.
В ноябре этого года 10,1 процент был зафиксирован по сравнению с ноябрем прошлого года. В ноябре же прошлого года наша экономика практически застопорилась, так как мы находились на этапе внеочередных парламентских выборов, происходили различные политические потрясения. В эти дни капитал либо убегал из Армении, либо не проявлял активности. Политическая неопределенность и проводившаяся Пашиняном пропаганда ненависти напрямую повлияли на бизнес-среду. Неслучайно, что в ноябре 2018-го, по сравнению с октябрем того же года, был зафиксирован рекордный спад показателя экономической активности – 10,3 процента.
Понятно, что в сравнении с низким показателем впоследствии всегда можно фиксировать «рекорды» роста, «забывая», что виновником этого низкого показателя являешься ты сам.
Кстати, ссылающийся при написании «духовитого» статуса о рекордном росте на публикуемые Статистическим комитетом цифры премьер «не заметил», что в ноябре этого года, по сравнению с октябрем, мы имели спад показателя экономической активности в 8,5 процентов, а в октябре месяце, по сравнению с сентябрем, – в 4,4 процента.
Фактически, мы два месяца подряд фиксируем спад, но премьер говорит о рекорде ПЭА, так как популист и манипулятор всегда может сравнить грушу с яблоком и затем «духовито» заключить, что мандарин – самый вкусный овощ. И пока есть потребляющие этот «овощ», он продолжит заниматься фокусничеством с цифрами.
Очередное фокусничество Пашиняна: механика «Цифрового счастья»