Կովկասցի «վագրի» թռիչքը․․․ կկվի բնի վրայով
Նիկոլ Փաշինյանը շատ կարևոր դեր է հատկացնում քարոզչությանը։ Դա նրա կառավարման գրեթե միակ գործիքն է։ Այդ քարոզչությունում մեծ տեղ ունի սուտը՝ լինի այն թվերի կամ խոստումների տեսքով։
«Հպարտ քաղաքացիների» համար տեսարաններ ապահովվում են, որպեսզի հացի պակասը լրացվի, բայց որպեսզի հացի թեմայով պատասխան տալու պահը հնարավորինս հետաձգվի, առաջ են գալիս թվերն ու վիրտուալ իրականությունը։ «Հպարտ քաղաքացին» պետք է ըմբռնումով ընկալի սեփական սառնարանի ու գրպանի դատարկությունը, հասկանա, որ աղքատությունը սեփական գլխում է և հույս ունենա, որ մի օր լավ է լինելու՝ շարունակելով ծափահարել պետբյուջեի մսխման կառավարության քայլերին։
Վաղվա լավ օրվա հույսը Նիկոլ Փաշինյանը հպարտ քաղաքացու մոտ արթնացնում է նաև տարատեսակ միջազգային վարկանիշային կամ հոդվածային հրապարակումներով։ Օրինակ՝ վերջերս ամերիկյան «Time» շաբաթաթերթի գովազդային բաժնում հրապարակվել էր «Հայաստան. կովկասյան վագր» վերնագրով մի հոդված, որտեղ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները ներկայացվում էին վերնագրին համահունչ ձևով։
Դժվար չէ հասկանալ, թե ով է այդ պատվիրված հոդվածի հեղինակը։
Հոդվածի վերնագիրը երկու նպատակ է հետապնդում՝
1․ ազդել պողոսական զանգվածի վրա՝ նրանց մոտ ենթագիտակցական նույնացում ապահովելով Փաշինյանի ու պողոսների արխետիպային հերոս Քաջ Նազարի միջև․վերջինս պատահաբար ընկել էր վագրի վրա և թռչկոտում էր՝ կողքից տպավորություն ստեղծելով, որ կարողացել է դուխով հեծնել վագրին,
2․ պայքարել Փաշինյանի հոգեբանական տվայտանքների պատճառ դարձած Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ։
1-ին նպատակին, կարծես թե, հասել են թավշիկուսները, քանզի պողոսական հատվածը՝ նրանց շախի գցող վճարովի ֆեյքային հատվածի օգնությամբ, հիացական գնահատականներ է տալիս կովկասցի «վագրի» թռիչքային քայլերի մասին գովազդային հրապարակմանը։
Ինչ մնում է 2-րդ նպատակին, ապա այստեղ գործ ունենք հակառակորդի գերին դառնալու երևույթի հետ։
Բանն այն է, որ 2007–ին Համաշխարհային բանկը մի նյութ էր հրապարակել Հայաստանի տնտեսության վերաբերյալ՝ այն վերնագրելով «Կովկասյան վագր»։ Այդպես էր գնահատել ՀԲ–ն մեր երկրում մի քանի տարի շարունակ արձանագրվող երկնիշ տնտեսական աճը՝ այն համեմատելով վագրային թռիչքի հետ։
Հիմա Փաշինյանն ուզում է նմանվել Քոչարյանին, ու պողոսներին ցույց տալ, որ ինքը կովկասյան վագր է, բայց հետթավշյա Հայաստանի տնտեսության մեջ արձանագրվող մակրոտնտեսական ցուցանիշներն ավելի վատն են, քան «մերժված Հայաստանինը»։ Այսինքն՝ եթե նույնիսկ կա թռիչք, ապա այն ընդամենը կովկասցի «վագրի» թռիչք է․․․ կկվի բնի վրայով։ Սրանց քայլերը մատնում են ենթագիտակցական շերտերը։

Прыжок кавказского «тигра»… над гнездом кукушки
Никол Пашинян отводит очень важную роль пропаганде. У него она является практически единственным инструментом управления. В этой пропаганде большое место отведено лжи, будь она в виде цифр или обещаний.
«Гордым гражданам» обеспечиваются зрелища, чтобы восполнить нехватку хлеба. И дабы по возможности отстрочить дачу ответа на тему хлеба, на передний план выдвигаются цифры и виртуальная реальность. «Гордый гражданин» должен с пониманием отнестись к пустоте в своих холодильнике и кармане, понять, что бедность у него в голове, и тешить надежду, что в один день будет хорошо, продолжая аплодировать шагам правительства по растрате бюджета.
Надежду на хороший завтрашний день Никол Пашинян порождает у гордых граждан также посредством публикации различных международных рейтинговых или статейных публикаций. Например, недавно в рекламном разделе американского еженедельника «Time» была опубликована статья под заголовком «Армения – кавказский тигр», в которой происходящие в Армении события были преподнесены созвучно названию статьи.
Нетрудно понять, кто является автором этой заказной статьи.
Название статьи преследует 2 цели:
1 повлиять на погосную часть общества, породив у них подсознательное отождествление Пашиняна с архетипным героем погосов Храбрым Назаром: последний случайно упал на спину зверя и прыгал на ней, производя со стороны впечатление того, что ему удалось духовито оседлать тигра,
2․ бороться со ставшим причиной душевных метаний Пашиняна Робертом Кочаряном.
Первой цели бархатники, вроде бы, добились, так как погосная часть общества, при посильной поддержке оплачиваемого фейкового сегмента, расточает по части рекламной публикации о прыжках кавказского «тигра» восторженные оценки.
Что касается второй цели, то здесь мы имеем дело с явлением по пребыванию в плену своего противника.
Дело в том, что в 2007 году Всемирный банк опубликовал материал касательно экономики Армении, который был озаглавлен как «Кавказский тигр». Так ВБ оценил фиксировавшийся в нашей стране несколько лет подряд двузначный экономический рост, сравнивавшийся им с прыжком тигра.
Теперь Пашинян хочет подражать Кочаряну, показав погосам, что он – кавказский тигр, но фиксируемые в постбархатной Армении макроэкономические показатели сейчас хуже, чем в «отвергнутой Армении». То есть, если прыжок даже и есть, то он является всего лишь прыжком кавказского «тигра»… над гнездом кукушки. Их шаги выдают их подсознательные слои.