Հեղափոխության մետամորֆոզները․ հաճախորդից մինչև հեղափոխական դարձած Արման Բաբաջանյանը
Հեղափոխությունը մի սարսափելի հատկություն ունի։ Այն տեղի է ունենում լուսավոր գաղափարների, սիրո և համերաշխության լոզունգների ներքո, սակայն դրա շարժիչներ են հանդիսանում ատելությունը, «աբիժնիկությունը, բացասական էմոցիաները։
Հեղափոխությունը հերոս է դարձնում ամբոխին և ջրի երես հանում հանրության տականքին, պատեհապաշտներին, լուսանցքայիններին, անսկզբունքայիններին։
Հեղափոխությունը նաև դավաճանությունների շքահանդես է։
Իր իսկ խոստովանությամբ կուսակցաշինության մեջ տապալված Արման Բաբաջանյանը դարձել է հեղափոխության ջերմեռանդ պաշտպան։ Եվ դա այն դեպքում, երբ նա եղել է նախորդ իշխանությունների գլխավոր հաճախորդներից մեկը՝ քարոզչական առաջամարտիկը և մինչև Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ դառնալը ատամներով պաշտպանել է նախորդ իշխանություններին՝ դեն նետելով «ընդդիմադիր» դիմակը։
Նախորդ իշխանությունների օրոք հսկայական ֆինանսական միջոցներ կուտակած Արմանն այսօր հավաքել էր մի փոքրաթիվ խմբակ ու․․․ դոշ էր ծեծում հեղափոխության համար՝ ուրանալով նախկին տերերին։
Փոքրաքանակ այդ հավաքին մասնակցում էին սույն «անկախ» պատգամավորի գլխավորած կայքում պարբերաբար հյուրընկալվող մարդիկ ու էլի մի քանիսը՝ գլխաքանակի ապահովման անհաջող փորձին մասնակցելու համար։
Ուշագրավն այն էր, որ ելույթ ունեցողների մեջ հիմնականում Արմանի տիպի մարդիկ էին, այսինքն՝ նրանք, ովքեր հաճախորդություն են արել նախորդ իշխանությունների համար ու 2018–ի մայիսից հետո դարձել թունդ հեղափոխական։ Ասել է թե՝ հավաքի մասնակիցները նախկին տերերից «թռած», նախորդ տարվա մայիսից հետո նոր տեր փնտրած ու այդպես էլ չսեփականաշնորհված շրջանակներն էին։
Կարելի է ասել, որ հիմնականում ներկայացված էր հեղափոխության թերմացքը կամ նախորդ իշխանության հաճախորդաց դասի տարբեր աստիճանակարգ ունեցողների «պլեյադան»։ Մեջները կային և՛ մարած աբլիգացիաներ, և՛ «Կերենսկու» ժամանակներից նստածներ, և՛ նույնիսկ մի կին «ատամնատեխնիկ»։
Մասնակիցները, բնականաբար, չգիտեն, որ Արման Բաբաջանյանը իրենց օգտագործում է փաշինյանենց վրա «ծախելու», իսկ եթե ստացվի, ապա իր կայուն գաղափարներին ծառայեցնելու համար։ Կայուն գաղափարները վերաբերում են մեր պետությանը։
Փոխվում են Արմանի քաղաքական կողմնորոշումները, տերերը, քծնանքի օբյեկտները, բայց չի փոխվում նրա հիմնական ֆունկցիան՝ թուրքական 5-րդ շարասյան գիծն առաջ տանելը։ Այդ հարցում նա սկզբունքային է ու հետևողական։
Եթե մենք նորմալ պետություն ունենայինք, ապա Արման Բաբաջանյանը ոչ թե Երևանի կենտրոնում հավաք կաներ, բանակից ապօրինաբար թռնելուց հետո բոցաշունչ ելույթ կունենար մեր երկրի պաշտպանունակության ու անվտանգության ապահովման մասին, այլ կհայտնվեր շատ կոնկրետ հաստատությունում՝ մինչև այդ մանրամասն ներկայացնելով, թե ինչպես է սպասարկել մեր թշնամիների շահերը։ Բայց քանի որ մենք դեռ այդպիսի պետություն չենք ստեղծել, ապա նա կարող է սրտաճմլիկ տեքստեր արտասանել ու հակապետական գործունեություն ծավալել։

Метаморфозы революции: ставший из клиента власти революционером Арман Бабаджанян
У революции есть одна ужасная особенность. Она происходит под светлыми идеями, лозунгами любви и толерантности, но ее движущими силами являются ненависть, обиженность и негативные эмоции.
Революция делает героем толпу и поднимает наверх подонков общества, приспособленцев, маргиналов и беспринципных.
Революция является также парадом предательств.
Провалившийся, по собственному признанию, в деле партийного строительства Арман Бабаджанян стал яростным защитником революции. И это в условиях, когда он был одним из главных клиентов предыдущей власти – передовиком пропаганды, и до становления Никола Пашиняна премьером до последнего стоял грудью за предыдущих, отбросив в сторону «оппозиционную» маску.
Накопивший при прежней власти огромные финансовые средства Арман сегодня собрал небольшой кружок и… клятвенно уверял в своей приверженности революции, отрекаясь от предыдущих хозяев.
В этом немноголюдном собрании участвовали периодически гостящие на сайте этого «независимого» депутата люди и еще несколько человек – для обеспечения массовки.
Примечательным было то, что среди выступавших в основном были люди наподобие Армана – те, кто был занят клиентсвом для предыдущих властей и стал после мая 2018-го ярым революционером. То есть участниками собрания были соскочившие со своих предыдущих хозяев, искавшие с мая прошлого года нового хозяина, но так и не приватизированные новой властью круги.
Можно сказать, что в своей основе здесь были пережитки революции или представители плеяды клиентского сословия предыдущей власти различного ранга. Среди них были и погашенные облигации, и сидевшие при «Керенском», и даже одна женщина из числа «зубных техников».
Естественно, участники не знают, что Арман Бабаджанян использует их для «сплавки» на николовцев, а если получится, то и для подчинения делу обслуживания своих неизменных идей. Идеи же эти касаются нашего государства.
Меняются политические ориентиры Армана, его хозяева и объекты заискивания, но неизменной остается его основная функция – проведение линии турецкой 5-ой колонны. В этом вопросе он принципиален и последователен.
Если бы мы обладали нормальным государством, то Арман Бабаджанян был бы занят не организацией собрания в центре Еревана и выступлением после незаконного уклонения от армии с пламенной речью по части обеспечения обороноспособности и безопасности нашей страны, а коротание дней в известном учреждении, естественно, после дачи подробных показаний касательно обслуживания интересов наших врагов. Однако, поскольку мы таким государством пока не обладаем, он может держать подобные душещипательные речи и разворачивать антигосударственную деятельность.