Կառավարության այսօրվա նիստում ցուցադրվեց վաղուց սպասվող «Բարի ցարը և չար բոյարները» կամ ավելի արդիական ու «թավշյա» ձևակերպմամբ՝ «Բարի «Հիսուսը» և չար «առաքյալները»» ներկայացումը։
Ըստ «Հիսուսի»՝ պետական ապարատում աշխատում են անգրագետներ և հակահեղափոխականներ, որոնք խոչընդոտում են լավ գործերին։
«Հիսուսը», համեստորեն և փրփուրը բերանին, նշեց, որ բոլոր լավ ցուցանիշներն ապահովվել են ի հեճուկս պետական կառավարման համակարգի։
«Հիսուսն» այս բեմադրությամբ երկու խնդիր էր լուծում՝
1․ բոլոր լավ բաների հեղինակն անձամբ ինքն է,
2․ բոլոր վատ բաների մեղավորը պետական ապարատն է՝ չար «բոյարները» կամ «առաքյալները»։
Բոցաշունչ ելույթից հետո, ժանրի կանոնների համաձայն, նա սպառնաց ջարդել։
Սա ավտորիտար համակարգերին բնորոշ հիվանդություն է։ Եթե արդյունք չկա, ապա պետք է թատրոն ցույց տալ ու մեղավորներ փնտրել։ Քեզանից դուրս, բնականաբար։
Բայց սա եկար չի կարող շարունակվել, որովհետև տնաբույծ թուրքմենբաշի խաղալու համար ռեսուրսներ են պետք։ Գոնե նավթի ու գազի տեսքով։ Նավթ չունենք, գազն էլ թանկանում է։ Վճարովի բրդուճով ու հոթ-դոգովէլ պողոսների ծափերին արժանանալը գնալով դժվարանում է։
Բարի «Հիսուսը» և իր չար «առաքյալները» (տեսանյութ)
Բայց սա եկար չի կարող շարունակվել, որովհետև տնաբույծ թուրքմենբաշի խաղալու համար ռեսուրսներ են պետք։ Գոնե նավթի ու գազի տեսքով։ Նավթ չունենք, գազն էլ թանկանում է։ Վճարովի բրդուճով ու հոթ-դոգով էլ պողոսների ծափերին արժանանալը գնալով դժվարանում է։

В ходе сегодняшнего заседания правительства была показана давно ожидавшаяся постановка «Добрый царь и злые бояре» или, выражаясь в более современном и «бархатном» лексиконе, «Добрый «Иисус» и злые «апостолы»».
Согласно «Иисусу», в государственном аппарате работают безграмотные и контрреволюционеры, которые препятствуют хорошим делам.
«Иисус» скромно и с пеной у рта отметил, что все хорошие показатели были обеспечены вопреки системе государственного управления.
Этой постановкой «Иисус» решал две задачи:
1. автором всего хорошего является лично он,
2. виновником всего плохого является государственный аппарат – злые «бояре» или «апостолы».
После пламенной речи, согласно канонам жанра, он пригрозил сломать.
Это – характерная авторитарным системам болезнь. Если нет результата, то нужно организовывать постановки и искать виновных. Естественно, помимо себя.
Однако длиться долго так не может, так как для заигрывания в местного туркменбаши нужны ресурсы. Хотя бы в виде нефти и газа. Нефти у нас нет, а газ дорожает. Удостаиваться же аплодисментов погосов посредством платных бутербродов и хот-догов становится всё сложнее.
Добрый «Иисус» и злые «апостолы» (видео)