«Ցիրկը շարունակվում է». Սամվել Բաբայանը չընդունեց իրեն առաջադրված մեղադրանքը
ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Նշենք, որ այսօր՝ դեկտեմբերի 12-ին, Երեւանի ընհանուր իրավասության դատարանում, նախագահությամբ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի, ընթանում է Սամվել Բաբայանի եւ մյուսների գործով դատական նիստը։
Դատավոր Գագիկ Պողոսյանն ամբաստանյալներից հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ դիրքորոշում ունեն առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ։ Դատավորի հարցին ի պատասխան՝ 3 ամբաստանյալներն էլ ասացին, որ իրենց համար առաջադրված մեղադրանքը հասկանալի չէ։
«Դուք որ իմանայիք՝ շառ են անում, կընդունե՞իք. Սերոժի պատվերն է»,-ասաց ամբաստանյալ Սանասար Գաբրիելյանը։
Որից հետո հայտարարությամբ հանդես եկավ նաեւ ամբաստանյալ Սամվել Բաբայանը․ «Ցիրկը շարունակվում է․․․ Ձայնագրություններից պարզ երեւում է, որ ես ասում եմ՝ դա տռուբա է։ Հասկանալի է մեղադրանքը, բայց քանի որ վերեւից ներքեւ մեղադրանքը սուտ է, այն չեմ ընդունում։ Պարզ երեւում է ձեր դիրքորոշումը, պետք է գործին ծանոթանալուց հետո կարճեիք, բայց չեք կարճել»։
Այնուհետեւ դատարանը որոշեց սկզբում ուսումնասիրել գործով առկա ապացույցները, հետո առանձնացված գործով ամբաստանյալ Հրաչյա Մայիլյանին հարցաքննել, այնուհետեւ սույն գործով ամբաստանյալներին։
Նշենք նաեւ, որ ԶԼՄ-ներին դատարանը տվեց 10 րոպե ժամանակ տեսանկարահանել դատական նիստը։ Պաշտպանական կողմն առարկեց, նշելով, որ չկա հիմնավորում, թե ինչու չպետք է տեսանկարահանվի նիստը, այնուամենայնիվ դատարանը որոշումը չփոփոխեց։
Դատարանն անցավ գործով առկա ապացույցների ուսումնասիրմանը։
Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի դատարանը Սամվել Բաբայանին մեղավոր էր ճանաչել Քրեական օրենսգրքի 38-235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) եւ 190-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը՝ փողերի լվացում) եւ դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման։ Վերաքննիչը անփոփոխ էր թողել առաջին ատյանի որոշումը, իսկ Վճռաբեկ դատարանը՝ բեկանել այն։

«Цирк продолжается»: Самвел Бабаян не принял предъявленное ему обвинение
Бывший командующий Армией обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвел Бабаян не признает предъявленное ему обвинение. 12 декабря в суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Гагика Погосяна проходит судебное заседание по делу Самвела Бабаяна и других.
Судья Гагик Погосян поинтересовался у подсудимых, какова их позиция относительно предъявленного обвинения. В ответ трое подсудимых заявили, что выдвинутое им обвинение непонятно.
«Это заказ Сержа», – заявил подсудимый Санасар Габриелян.
После этого с заявлением выступил Самвел Бабаян: «Цирк продолжается...из записей ясно видно, что я говорю, что это туба (имеется в виду фигурирующий в деле ЗРК «Игла»). Понятно обвинение, но поскольку от начала до конца обвинение ложное, то я его не принимаю. Ясно видна ваша позиция, вы должны были после ознакомления с делом закрыть его, но не сделали этого».
Затем суд решил порядок рассмотрения дела: сначала изучить доказательства по делу, затем допросить подсудимого по выделенному делу Грачья Маиляна, а затем и подсудимых по данному делу.
Отметим, что суд дал СМИ 10 минут на видеосъемку судебного заседания. Сторона защиты возразила, отметив, что нет оснований для ограничения съемок, тем не менее, суд не изменил решение.
Напомним, что суд первой инстанции общей юрисдикции административных районов Кентрон – Норк-Мараш приговорил Самвела Бабаяна к 6 годам лишения свободы. Бывший министр обороны был признан виновным в соучастии в незаконном приобретении, сбыте, хранении, перевозке и ношении оружия и боеприпасов, а также в легализации доходов, полученных незаконным путем. Санасар Габриелян приговорен к 3 годам лишения свободы, а Армен Погосян – к 2 годам тюрьмы. Других фигурантов дела – Карена и Андраника Кочарянов, Давида Арутюняна и Жору Закаряна – суд также приговорил к 2 годам лишения свободы условно.
Апелляционный суд оставил без изменений решение первой инстанции, а кассационный суд отменил его.