Մխիթար Պապոյանը բավարարեց դատախազների՝ ինքնաբացարկի վերաբերյալ միջնորդությունը (տեսանյութ)
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը բավարարեց Մարտի 1-ի գործով մեղադրող դատախազների՝ ինքնաբացարկ հայտնելու վերաբերյալ միջնորդությունը։
Նշենք, որ դեկտեմբերի 6-ի նիստում դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել նախագահող դատավոր Մխիթար Պապոյանին։
Մեղադրողի կարծիքով՝ դատավոր Պապոյանն այս գործի քննության ընթացքում չի կարող անաչառ ու անկողմնակալ վարքագիծ դրսևորել, քանի որ առկա են դրա վրա ազդող արտաքին գործոնները, որոնք կարող են անվստահություն առաջացնել Պապոյանի կողմից կայացվող ակտի նկատմամբ։
Մասնավորապես, դատախազը հղում արեց 2019-ի մայիսի 21-ին Armlur.am կայքի մի հրապարակմանը, որտեղ նշվում է, որ «Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակելու որոշումը գրել են Վերաքննիչ դատարանի երեք դատավորներ, որոնց թվում եղել է Մխիթար Պապոյանը»։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ Պապոյանի նախագահությամբ, պետք է քններ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ չարձակելու որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը:

Мхитар Папоян удовлетворил ходатайство прокуроров о самоотводе судьи
Судья Апелляционного уголовного суда Мхитар Папоян удовлетворил ходатайство прокуроров по делу «1 марта» об отводе судьи.
Напомним, что на судебном заседании 6 декабря прокурор Геворг Багдасарян выступил с ходатайством об отводе председательствующего судьи Мхитара Папояна. Он выразил сомнение в объективности и беспристрастности председательствующего судьи Мхитара Папояна из-за внешних факторов, которые могут повлиять на его поведение и вызвать недоверие к принятому решению.
В частности, прокурор, сослался на одну из публикаций сайта «Armlur.am» от 21 марта 2019 года, в которой говорится, что «решение об освобождении Роберта Кочаряна написали трое судей Апелляционного суда, среди которых был также Мхитар Папоян».
Напомним, что Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Мхитара Папояна должен рассмотреть жалобу адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна на решение суда общей юрисдикции первой инстанции города Ереван об отказе освободить Кочаряна под залог.