Կադաֆին վստահեցնում է, որ մնացել է Լիբիայում
Լիբիայի ղեկավար Մուհամմար Կադաֆին պետական հեռուստաընկերության եթերից հայտարարել է, որ ինքը մնացել է երկրում և չի լքել այն, ինչպես վստահեցնում են արտասահմանյան ԶԼՄ–ները։
Հեռուստաընկերությունը մեկ րոպեից ավելի քիչ՝ 20 վայրկյան, տևողությամբ մի ռեպորտաժ է ներկայացրել, որտեղ Կադաֆին դուրսս է գալիս մեքենայից և հովանոցի տակից աում է հետևյալ նախադասությունը. «Ես Տրիպոլում եմ, այլ ոչ թե Վենեսուելայում» ։
Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Ուիլյամ Հեյգը ավելի վաղ ասում  էր, որ իր տեղեկություններով՝ Կադաֆին ուղևորվում է Կարակաս։
–Մի հավատացեք ալիքներին, որոնք պատկանում են շներին,–ասել է Կադաֆին՝ բախվելով իր կառավարման 41 տարիների ընթացքում ամենահզոր հակակռավարական հոսանքին։
Հիշեցնենք նաև, որ Լիբիայում զանգվածային անկարգությունների դեմ պայքարելու համար ստեղծված Լիբիայի պաշտպանության գլխավոր կոմիտեն խոստացել է մաքրել երկիրը «հակակառավարական տարրերից»։
Կոմիտեի հայտարարության մեջ ցուցարարներին անվանել են «մոլորված ջահելներից բաղկացած ահաբեկիչների ավազակախումբ», որոնք հալյուցինացիա առաջացնող դեղերի ազդեցութան տակ են։ Իշխանությունները հավաստիացնում են, որ բողոքի գործողությունների ետևում կանգնած են մարդիկ, ովքեր այլ պետությունների շահերն են սպասարկում։  Լիբիայի՝ արտասահմանում գործող մի շարք դիվանագիտական ներկայացուցիչներ հայտարարել են, որ դադարեցնում են իրենց պարտականությունները՝ ի նշան իշխանությունների գործողությունների դեմ բողոքի։
Նշենք, որ արտասահմանյան ԶԼՄ–ները հաղորդում են, որ իշխանությունները երեկ ցուցարաների վրա կրակ են բացել։

Глава Ливии опроверг слухи о своем бегстве
Глава Ливии Муаммар Каддафи выступил в эфире государственного телевидения и заявил, что не покидал страну и находится в Триполи, сообщает «Polit.ru» со ссылкой на «Al Jazeera».
Государственное ливийское телевидение показало 22-секундный ролик с Каддафи, когда он вышел из автомобиля старой модели. В руке он держал огромный серый зонт, которым укрывался от идущего в Триполи проливного дождя.
«Я нахожусь в Триполи, а не в Венесуэле. Не верьте телеканалам, принадлежащим бродячим собакам», - заявил ливийский диктатор.
Он сказал, что военные стреляли в участников массовых протестов по ошибке и из-за плохой выучки, но подчеркнул, что правительство будет защищать свою власть до последней пули.
Отметим, что о том, что лидер Ливии, возможно, покинул страну и сейчас направляется в Венесуэлу, заявил в Брюсселе глава МИД Великобритании Уильям Хейг.
Между тем, ситуация в Ливии становится все хуже и хуже. Самолеты ВВС открыли огонь боевыми патронами по людям, собравшимся в Триполи в знак протеста против действующей власти.
По неофициальным данным, в Ливии в результате ударов боевой авиации погибли, по меньшей мере, 250 человек.