Հայկ Մարությանը շուրջ 1 տարի օրենք է խախտել․ «Ժողովուրդ»
««Ժողովուրդ» օրաթերթը բացահայտել է, որ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը շուրջ 1 տարի օրենք է խախտել: Նախ՝ հիշեցնենք, որ օգոստոսի 30-ին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց. «Մենք քաղա­քական խնդիր ենք ձևակերպել, որ ՀՀ-ում պետք է ձևավորվի և ձևակերպվի կոռուպցիայի նկատմամբ հանրային զրո հանդուրժողականություն»:
Բայց, ահա, «Ժողովուրդ» օրաթերթի ձեռքի տակ է հայտնվել մի փաստաթուղթ, որից պարզ է դառնում, որ Հայկ Մարությանը իր պաշտոնավարմանը զուգահեռ նաև «Երկուս ու կես» ՍՊԸ-ի տնօրենն է:
2018-ի հոկտեմբերի 13-ին պաշտոնը ստանձնած Մարությանը զուգահեռ տնօրինել է իր ՍՊԸ-ն: Իսկ «Երևան քա­ղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի 42-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ քաղաքապետը չի կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ:
«Ժողովուրդ» օրաթերթին Երևանի քաղաքապետարանից պարզաբանել են. «Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, բացի քաղաքապետի պաշտոնից, որևէ այլ պաշտոն չի զբաղեցնում»: Եվ, ահա, «Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզել է, որ Մարությանը սույն թվականի նոյեմբերի 30-ին իր ՍՊԸ-ի տնօրեն է նշանակել եղբորը, ինչը, սակայն, չի ազատում նրան պատասխանատվությունից: Մեր ձեռ­քի տակ են ասվածը վկայող բոլոր ստոպ-կադրերը»,-գրում է թերթը:

Айк Марутян около года нарушал закон – «Жоховурд»
Газета «Жоховурд» выяснила, что мэр Еревана Айк Марутян около года нарушал закон. Во-первых, напомним, что 30 августа премьер-министр Пашинян объявил: «Мы поставили политическую задачу о том, что в Республике Армения должна быть установлена и сформулирована нулевая терпимость к коррупции».
Но, в распоряжении газеты «Жоховурд» оказался документ, из которого становится ясно, что параллельно своему пребыванию в должности Айк Марутян также является директором ООО «Два с половиной».
13 октября 2018 года назначенный на пост мэра Марутян параллельно руководил своим ООО. Согласно же части 2 статьи 42 Закона РА «О местном самоуправлении в городе Ереване», мэр не может заниматься предпринимательской деятельностью. Газете «Жоговурд» в мэрии Еревана пояснили: «Мэр Еревана Айк Марутян не занимает никакой другой должности, кроме должности мэра»
После этого газета «Жоховурд» выяснила, что 30 ноября этого года Марутян назначил своего брата директором своей компании.
«Однако это не освобождает его от ответственности. В нашем распоряжении все материалы, подтверждающие это», – пишет газета.