Ոչ թավշյա հարձակում դատական իշխանության վրա. մեր անելիքը
Բոլոր այն դրական արդյունքները, որոնք արձանագրվել են «թավշյա» քաղաքական գործընթացներից հետո, գրանցվել են ի հեճուկս «թավշյա» իշխանությունների ցանկության։
2018–ի մայիսից հետո մեր եզակի դրական ձեռքբերումներից մեկը դատական համակարգում է արձանագրվել։ Գտնվել են արժանապատիվ, պարկեշտ ու իրավական բարձր գիտակցությամբ դատավորներ, ովքեր ամբոխին հեծած գործադիր իշխանության ղեկավարին ասել են «ոչ»։ Սա արժեք է, որին մենք պարտավոր ենք տեր կանգնել։
Մյուս դրական արդյունքն այն է, որ վերջապես ստացանք գործադիր իշխանությանը չկցված Սահմանադրական դատարան։ Հրայր Թովմասյանն իրականում ՍԴ նախագահ դարձավ նախորդ տարվա մայիսից հետո։
Հիմա վարչապետը խնդիր է դրել 100 տոկոսով «վնգստացող» դատական համակարգ ստանալ և կամակատար Սահմանադրական դատարան։ Այսինքն՝ ժողովրդավարությունից ու իրավական պետությունից առավոտից–երեկո ճառողը և կոկորդ պատռողը իրականում մենիշխանության հաստատման ծրագրեր ունի։
Դատավորներին ու ամբողջ համակարգը ենթարկեցնելու համար դիմում են ամենակեղտոտ ու քստմնելի քայլերի՝ «իրավական» ճնշումներից մինչև «օրինական» կաշառքի առաջարկում։
ՍԴ–ն հայտնվել է ոչ թավշյա ճնշումների տակ։ Դատավորներին անպարկեշտ առաջարկ են անում։ Ասում են՝ եկեք ձեզ ցմահ թոշակ նշանակենք, իսկ դուք հրաժարական տվեք։
Բոլորի համար էլ պարզ է, որ նման առաջարկը հակասում է բարոյական ու իրավական նորմերին։ Պարզ է նաև, որ այս իշխանություններն անցողիկ են, իսկ հանրության հաշվին ձրիակերության գայթակղությանը տրված դատավորի վրա խարանը կմնա միշտ։
«Թավշյա» իշխանիկներն իրենց արշինով են չափում մարդկանց ու կարծում, որ ամեն ինչի հիմքում փողն է։ Դրա համար էլ փող են առաջարկում ՍԴ դատավորներին՝ մենիշխանության հաստատման ծրագիրը սպասարկելու դիմաց։ Ավելի մեծ վիրավորանք դժվար էր պատկերացնել։
Պարզ է, որ անգամ «մերկանտիլ» հաշվարկներից ելնելով որևէ դատավոր չի գնա նման գործարքի, քանզի անխուսափելի իշխանափոխությունից հետո պորտաբույծ «դատավորի» թոշակ ապահովող օրենքը հետ է պտտեցվելու և նոր օրենքի ուժով նրանից բռնագանձվելու է այն գումարը, որը նա կարող է ստացած լինել՝ ենթադրյալ ստրկամտության դիմաց։
Այնպես որ, ոչ թավշա հարձակմանը դիմադրություն է պետք և հանրության գիտակից հատվածը պետք է ամեն կերպ աջակցի ՍԴ դատավորներին։ Այսօր նրանք կանգնած են առաջնագծում։ Մեր պետության անվտանգության և պաշտպանունակության ապահովմա՛ն առաջնագծում։

«Небархатные» нападки на судебную систему: наша задача
Все те позитивные результаты, которые были зафиксированы после «бархатных» политических процессов, были достигнуты вопреки желанию «бархатной» власти.
Одно из редких наших достижений после мая 2018 года было зафиксировано в судебной системе. Нашлись достойные и порядочные судьи с высоким уровнем правового сознания, которые сказали «нет» оседлавшему толпу руководителю исполнительной власти. Это – ценность, которую мы обязаны отстоять.
Другим позитивным результатом является то, что мы наконец-то получили не закрепленный за исполнительной властью Конституционный суд. Грайр Товмасян в реальности стал председателем КС после мая прошлого года.
Сейчас премьер поставил задачу получить 100-процентно «скулящую» судебную систему и покорный Конституционный суд. То есть с утра до ночи надрывающий глотку и разглагольствующий на тему демократии и правового государства в действительности тешит планы по утверждению авторитаризма.
Для подчинения судей и всей судебной системы прибегают к самым грязным и гнусным шагам – от «правового» давления до предложения «узаконенной» взятки.
КС оказался под далеко не бархатным прессингом. Судьям делается непристойное предложение. Говорят, мол, давайте назначим вам пожизненную пенсию, а вы подадите за это в отставку.
Всем понятно, что подобное предложение противоречит моральным и правовым нормам. Понятно также, что эти власти временны, а клеймо нахлебничества на поддавшемся искушению судье останется на всю жизнь.
«Бархатные» князьки меряют людей на свой аршин и считают, что в основе всего лежат деньги. Поэтому и предлагают деньги судьям КС в обмен на обслуживание планов по утверждению авторитаризма. Более серьезного оскорбления трудно представить.
Понятно, что никакой судья не пойдет на подобную сделку, даже исходя из меркантильных расчетов, так как после неминуемой смены власти закон о пенсии «судьи»-дармоеда будет отмотан назад, и силой нового закона суммы, которые он мог получить в обмен на предполагаемое раболепие, у него будут конфискованы.
Так что, бархатным нападкам нужно дать отпор, и сознательная часть общества должна всячески поддерживать судей КС. Сегодня они стоят на передовой. На передовой обеспечения безопасности и обороноспособности.