Իշխանությունը չի կարողանում թաքցնել իր անհանգստությունը և մտահոգությունը։
1–ին փուլում շփոթված էին ու գազազած։ Զոռ էին տվել հայհոյանքին։ Վազգեն Մանուկյանի նախաձեռնած «Վերնատան» դեմ ֆեյքային լայնամասշտաբ գրոհ կազմակերպվեց։
Հետո, երբ մի փոքր շողուլի եկան, խաղի մեջ մտցրեցին ֆեյքերի իրական տերերին՝ իրենց դեմքերով։ Բոլորին հանձնարարված էր առնվազն մեկ «ստատուս» գրել Ֆեյսբուքով կամ մեկ հարցազրույց տալ «Վերնատան» դեմ։ Հիստերիկ դրսևորումների ականատեսը դարձանք։
Հիմա դիմել են հին հաճախորդներին, որպեսզի նրանցից նոր ծառայություններ ստանան։ Ուզում են «անտիվերնատուն» միջոցառում կազմակերպել։
Անկայուն հաճախորդ (տեղական տերերին հաճախակի փոխելու առումով) ու թուրքական 5–րդ շարասյան կայուն առաջամարտիկ Արման Բաբաջանյանին հանձնարարված է «Վերնատան» դեմ աշխատել։ Այդ առումով համընկել են «թավշյա» հեղափոխության դրսի փայատերերի ու «թավշիկուսների» շահերը (Նիկոլ Փաշինյանն ու Արման Բաբաջանյանն իրականում միմյանցից զզվում են, քանզի նախկինում եղել են հաճախորդաց հարեմի անդամներ ու ներտեսակային հակասություն ունեն, ընդ որում՝ այդ հարեմում Արմանն աստիճանակարգով ավելի բարձր տեղում էր գտնվում, քան Նիկոլը)։
Մինչև Նիկոլի վարչապետ դառնալը թունդ հակահեղափոխական, իսկ վարչապետափոխությունից հետո ոչ պակաս թնդության հեղափոխական աշխատող Արման Բաբաջանյանի վրա դրված է սեփական լրատվամիջոցներով «Վերնատան» դեմ «մուտիլովկաներ» տարածելու գործը։ Բացի այդ՝ սեփական մոր դեմ ցուցմունք տված, բանակից ծլկելու համար դատված և փաստաթղթերի կեղծումներով զբաղված սույն Արմանի վրա դրված է «անտիվերնատուն» օպերացիայի իրականացումը։ Ինչքան շուն–շանգյալ կա նա պետք է հավաքի մի տանիքի տակ ու ցույց տա, թե իբր կա ևս մեկ արտախորհրդարանական համախումբ։
Կարելի է պատկերացնել, թե ինչքան անբարոյականի զավակ, քաղաքական սուտենյոր, ազնիվ քյարփինջ, ուրիշի ջրերն ընկած դեբիլոիդ ու դրսի գործակալ կա, փորձելու են իրար գլուխ հավաքել ու «խմբակային» ակտ իրագործել։ Այսինքն՝ սպասվում է խմբակային լյուստրացիա։ Թուրքական 5–րդ շարասյա՛ն լյուստրացիա։
Եթե մենք առողջ հասարակություն լինեինք, ապա Արմանի պես մեկը նույնիսկ տանից չպետք է կարողանար դուրս գալ։ Սրան ձեռքով բարև տալը պետք է հանրային պարսավանքի արժանանար, իսկ այս կեղծավոր–«տերտերին» պատկանող լրատվամիջոցում հյուրընկալվելը (էլ չասած՝ աշխատելը)՝ հայհոյանքին հավասար բան։ Բայց քանի որ մեր հանրային օրգանիզմը լրջորեն վնասված է, ուստի թուրքական 5–րդ շարասյան ներկայացուցիչը հանդես է գալիս հանրության անունից, դեմագոգիկ ձևով խոսում է արդարությունից ու բարձր արժեքներից։ Նա Երևանի կենտրոնում տեղակայված լրատվամիջոց ունի և հակահայկական քարոզ է անում իշխանության հովանու ներքո։ Ինչևէ։
«Անտիվերնատուն» խաղալու հարցում Արման Բաբաջանյանի էնտուզիազմը բացատրելի է։ Ինքը շատ լավ գիտի, որ ազգային–դեմոկրատական իշխանության պարագայում ինքը լավագույն դեպքում փախնելու է Հայաստանից (եթե հասցնի)՝ փորձելով վայելել այն գումարները, որոնք նա աշխատել է Հայաստանի ու Արցախի դեմ հանդես գալով, իսկ վատագույն դեպքում հայտնվելու է մեկուսարանում՝ մինչև այդ մանրամասն ցուցմունքներ տալով թուրքական 5–րդ շարասյան ֆունկցիոնալ իր դերակատարման թեմայով։
Ազգային–դեմոկրատական իշխանությունը քաղաքական կոմերցիայով չի զբաղվելու, Նիկոլի պես դրսի կապանքների մեջ չի լինելու, ապաքաղաքական չի լինելու։ Դա լինելու է այն իշխանությունը, որի պայմաններում թուրք–ադրբեջանական քարոզիչները «արևմտամետի» անվան տակ հակահայկական գիծ անցկացնելու հնարավորություն չեն ունենալու, 5–րդ շարասյան հաղթարշավ ապահովելու կարողություն չեն ունենալու, դատարանում անգամ սեփական մամաներին ծախելու միջոցով փրկվելու տարբերակ չեն գտնելու։
Այս պահին, սակայն, Արմանը կարող է հանգիստ լինել, քանզի Նիկոլ Փաշինյանի պես պետության ղեկավարի պարագայում թուրքական 5–րդ շարասյունը ոչ միայն կարող է հանգիստ գործել, այլ նաև իր նմաններին հավաքել մի տանիքի տակ՝ կեղծ պաթոսով լեցուն ու «քուրիկական» ձայնով քարոզ անելու համար։
Թուրքական 5–րդ շարասյան «անտիվերնատունը»

Власть не может скрыть своих беспокойства и озабоченности.
На начальном этапе она была в растерянности и раздражении. Она еще не налегла на ругань. Против инициированного Вазгеном Манукяном «Вернатуна» была организована широкомасштабная фейковая атака.
Затем, когда власть немного пришла в себя, в игру были введены реальные хозяева фейков – от своего имени. Всем было дано распоряжение написать как минимум один статус в «Фейсбук» или дать интервью против клуба «Вернатун». Мы стали свидетелями истеричных проявлений.
Сейчас власть прибегла к своим старым клиентам, чтобы получить от них новые услуги. Хотят организовать мероприятие в духе «антивернатун».
Нестабильному клиенту (в плане частой смены местных хозяев) и стабильному передовику турецкой 5-ой колонны Арману Бабаджаняну дано распоряжение работать против клуба «Вернатун». В этом плане интересы внешних хозяев «бархатной» революции и самих «бархатников» совпали (Никол Пашинян и Арман Бабаджанян в реальности друг другом брезгуют, так как в прошлом были членами одного клиентского гарема и находятся во внутривидовом противоречии, причем в этом гареме Арман по своему рангу находился выше Никола).
На работавшего до становления Никола премьером ярым контрреволюционером и ставшего после смены главы правительства не менееярым революционером Армана Бабаджаняна возложена задача по распространению «мутилов» против клуба «Вернатун». Кроме того, давшему показания против собственной матери, осужденному за уклонение от службы в армии и сфальсифицировавшему документы этому Арману поручено проведение операции «антивернатун». Он должен собрать под одной крышей все отбросы и показать, будто имеется еще один внепарламентский центр консолидации.
Собрать вместе попытаются максимальное количество мерзавцев, политических сутенеров, честных кирпичей, попавших под чужое влияние дебилоидов и внешних агентов, с которыми и попробуют осуществить «групповой» акт. То есть ожидается групповая люстрация. Люстрация турецкой 5-ой колонны.
Будь мы здоровым обществом, то подобный Арману субъект не должен был иметь возможности даже показаться на люди. Здороваться с ним за руку должно было удостаиваться общественного порицания, а гостить в принадлежащем этому фальшь-«попу» СМИ (не говоря уже о работе внем) – быть сродни ругани. Однако, поскольку наш общественный организм серьезно болен, представитель турецкой 5-ой колонны выступает от имени общества, в демагогичной форме говорит о справедливости и высоких ценностях. Он имеет расположенное в центре Еревана СМИ и проводит под покровительством власти антиармянскую пропаганду.
Энтузиазм Армана Бабаджаняна в вопросе заигрывания в «антивернатун» понятен. Он прекрасно знает, что в случае национально-демократической власти он, в лучшем случае, сбежит из Армении (если успеет), попытавшись успеть насладиться теми суммами, которые он заработал, выступая против Армении и Арцаха, а в худшем – окажется в камере, дав до этого подробные показания на тему своей функциональной роли в турецкой 5-ой колонне.
Национально-демократическая власть не будет заниматься политической коммерцией, не будет находиться, подобно Николу, во внешних оковах и не будет аполитичной. Это будет та власть, в условиях которой турецко-азербайджанские пропагандисты не будут иметь возможности для проведения антиармянской линии под «прозападным» именем и обеспечения победного шествия 5-ой колонны, а также не смогут изыскать варианта спасения в суде даже путем сдачи собственных матерей.
Однако на данный момент Арман может быть спокоен, так как в условиях руководителя государства вроде Никола Пашиняна турецкая 5-я колонна может не только действовать вольготно, но и собирать под одной крышей подобных друг другу – для ведения с бабской интонацией полной ложного пафоса пропаганды.
«Антивернатун» турецкой 5-ой колонны
На работавшего до становления Никола премьером ярым контрреволюционером и ставшего после смены главы правительства не менее ярым революционером Армана Бабаджаняна возложена задача по распространению «мутилов» против клуба «Вернатун». Кроме того, давшему показания против собственной матери, осужденному за уклонение от службы в армии и сфальсифицировавшему документы этому Арману поручено проведение операции «антивернатун». Он должен собрать под одной крышей все отбросы и показать, будто имеется еще один внепарламентский центр консолидации.
Будь мы здоровым обществом, то подобный Арману субъект не должен был иметь возможности даже показаться на люди. Здороваться с ним за руку должно было удостаиваться общественного порицания, а гостить в принадлежащем этому фальшь-«попу» СМИ (не говоря уже о работе в нем) – быть сродни ругани. Однако, поскольку наш общественный организм серьезно болен, представитель турецкой 5-ой колонны выступает от имени общества, в демагогичной форме говорит о справедливости и высоких ценностях. Он имеет расположенное в центре Еревана СМИ и проводит под покровительством власти антиармянскую пропаганду.