Նիկոլ Փաշինյանը և չարիքի իշխանությունը (տեսանյութ)
2008թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը Լևոն Տեր–Պետրոսյանի հանրահավաքային դիջեյն էր։ Իսկ մարտի 1–ին դարձավ փողոցային անկարգությունների կազմակերպիչը։
Տեր–Պետրոսյանին իշխանության բերելու համար Նիկոլը բախման տարավ ցուցարարներին՝ դառնալով 10 զոհի և բազմաթիվ վիրավորների պատճառ։ Երբ տեսավ, որ սահմանադրական կարգի տապալումը և իշխանության բռնազավթումը չի ստացվում, ծլկեց դեպքի վայրից ու ընդհատակից դուրս եկավ միայն գործարքի արդյունքում։ Նրան որպես հաճախորդ օգտագործեցին մինչև քաջնազարիզմի հաղթանակը։
Հիմա Նիկոլը վարչապետ է դարձել ու «Հայկական ժամանակ» թերթոնի պես խմբագրում է մեր երկրի անցյալն ու ներկան (ապագայում արդեն իրեն են խմբագրելու, ավելի ճիշտ՝ մերժելու՝ որպես հրապարակման ոչ ենթակա «նյութ»)։ Ընդ որում՝ խմբագրում է սեփական պատկերացումների, դաստիարակության ու մտասևեռումների հանգույն։
Նա ինչ էլ անում է, իր դեմ է դուրս գալիս ու դուրս գալու։
Օրինակ, Իտալիայում նա ասել է, որ 1996–ից սկսած Հայաստանի բոլոր իշխանությունները չարիք են եղել։ Այս առումով մի շարք հարցեր են առաջանում։
1. Եթե 1996–ից, այսինքն՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կողմից սահմանադրական կարգի տապալումից հետո, Հայաստանում չարիքի իշխանություն է եղել, ապա ինչպե՞ս է ինքը՝ Նիկոլը, 2008–ին կանգնել այդ չարիքի հիմնադրի կողքն ու զոհերի գնով փորձել նրան բերել իշխանության։ Ինչպե՞ս է Նիկոլը չարիքի իշխանության հիմնադրած Հայ ազգային կոնգրեսում հայտնվել, ինչպե՞ս է Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած ցուցակով 2012–ին մտել խորհրդարան։ Ինչպե՞ս է հաճախորդություն արել չարիքի իշխանության մոտ։
2. Նիկոլը 96–ի թեման էլի էր շոշափել ու Վազգեն Մանուկյանի հետ հանդիպման ժամանակ վերջինիս համարել էր ընտրակեղծիքների զոհ։ Բա եթե Մանուկյանը տուժել է 1996–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ, ապա ինչո՞ւ Փաշինյանը, ով սիրում է անցյալը փորփրել, խմբագրել ու սրբագրել, քրեական գործ չի հարուցում Լևոն Տեր–Պետրոսյանի դեմ։ Չէ՞ որ 96–ի ընտրակեղծիքները բացահայտված են ու այդ մասին խոստովանել է Նիկոլի քաղաքական «պապան»՝ Վանո Սիրադեղյանը։
Ուշագրավ է, որ «Վերնատան» համաժողովից հետո Վազգեն Մանուկյանի դեմ նորաթուխ նիկոլականների ու Տեր–Պետրոսյանի փոքրաթիվ աջակիցների հարձակումները սինքրոնացված էին։ Ասել է թե՝ չարիքի իշխանության հիմնադիրներն ու նրանց թերմացքը նույն 96–ի գծի վրա են։
3. Եթե 96–ից հետո չարիքի իշխանություն է եղել, իսկ Նիկոլը կենտրոնացել է բացառապես Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ ու չարիքի հիմնադիրների աջակցությամբ փորձում է վրեժ լուծել 1998–ի ու 2008–ի համար, ապա ամենամեծ չարիքի իշխանությունը դառնում է Նիկոլինը։
Մի խոսքով, Նիկոլի թշնամին իր լեզուն է։ Այդ լեզուն պատուհաս է դառնում թե՛ մեր երկրի, թե՛ անձամբ իր համար։
Հ.Գ.։ Նիկոլ Փաշինյանի մամլո խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը, ով Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կարկառուն թիմակիցն է և ով մի ժամանակ հաճախորդ էր համարում Նիկոլին, այժմ ասելիք պետք է ունենա չարիքի իշխանության մասով, քանզի մինչև լևոնական դառնալը Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության ժամանակ եղել է արտաքին գործերի նախարարության խոսնակը։
Ի դեպ, Նիկոլի նշանակած խորհրդարանի ներկայիս խոսնակ Արարատ Միրզոյանը Վլադիմիրենց համարում է կեղծիքների հիմնադիրներ։

В ходе президентских выборов 2008 года Никол Пашинян был митинговым диджеем Левона Тер-Петросяна. А 1 марта стал организатором уличных беспорядков.
Ради достижения Тер-Петросяном власти Никол повел демонстрантов на столкновения, став причиной 10 жертв и множества раненых. Когда же он увидел, что свержение конституционного строя и насильственный захват власти не удаются, слинял с места событий и вышел из подполья лишь в результате сделки. Его использовали как клиента власти вплоть до развитий а-ля Храбрый Назар.
Сейчас Никол стал премьером и, подобно газете «Айкакан жаманак», редактирует прошлое и настоящее нашей страны (впоследствии отредактируют его самого, вернее – отвергнут как не подлежащий публикации «материал»). Причем редактирует в соответствии со своими представлениями, воспитанием и заскоками.
Всё, что он ни делает, оборачивается и еще успеет обернуться против него.
Например, в Италии он сказал, что начиная с 1996 года все власти были для Армении злом. В этом плане возникает ряд вопросов.
1. Если с 1996-го, то есть после свержения Левоном Тер-Петросяном конституционного строя, в Армении была власть зла, то как он – Никол – в 2008-ом встал рядом с основателем этого зла и ценой жертв попытался привести его к власти? Как Никол оказался в основанном властью зла Армянском национальном конгрессе, как в 2012-ом вошел в парламент в списке, возглавляемом Тер-Петросяном? Как занимался клиентством для власти зла?
2. Никол затрагивал тему 96-го также во время встречи с Вазгеном Манукяном, которого он назвал жертвой фальсификации выборов. Если Манукян пострадал в ходе президентских выборов 1996-го, тогда почему Пашинян, который любит копаться в прошлом, редактировать и корректировать его, не возбудил уголовного дела против Левона Тер-Петросяна? Ведь избирательные фальсификации 96-го раскрыты, и в них признался политический «папа» Никола – Вано Сирадегян.
Примечательно, что после форума общественно-политического клуба «Вернатун» нападки со стороны новоиспеченных николовцев и немногочисленных сторонников Тер-Петросяна были синхронизированы. То есть основатели власти зла и их пережитки находятся на одной и той же линии 96-го.
3. Если после 96-го была власть зла, а Никол сфокусировался исключительно на Роберте Кочаряне и пытается с помощью основателей власти зла отомстить за 1998-ой и 2008-ой, то самой большой властью зла становится сам Никол.
Словом, враг Никола – его язык. Этот язык становится напастью как для нашей страны, так и для него самого.
P.S. Пресс-секретарю Никола Пашиняна Владимиру Карапетяну, который является ярким представителем команды Тер-Петросяна и который в свое время считал Никола клиентом власти, сейчас должно быть что сказать по части власти зла, поскольку до становления левоновцем он был пресс-секретарем МИД в период президентства Роберта Кочаряна.
Кстати, назначенный Николом спикером парламента Арарат Мирзоян считал членов команды, частью которой был также Владимир, основателями фальсификаций.
Никол Пашинян и власть зла