Ազա՞տ է արդյոք Արշակյանը (արխիվ)
Ազատ Արշակյանը մոլի նիկոլական է։ Ավելի նիկոլական, քան «Իմ քայլը» դաշինքի անդամները, քանզի այնպիսի հարցերում է դոշ տալիս կամ հետույք պատռում «ժողովրդի» վարչապետի համար, որոնցից խուսափում են անգամ հաստիքային քայլարածները։
Արշակյանը պաշտպանում է պետական բյուջեի հաշվին Նիկոլի քմահաճույքները բավարարելու իրավունքը։ Պաշտպանում է գեյերին, պաշտպանում է Նիկոլի «Մերսեդեսի» իրավունքները։
Դժվար է ասել, թե արդյոք Ազատ Արշակյանը որպես հաճախո՞րդ է Նիկոլ Փաշինյանին պաշտպանում, թե՞ հաճախորդ դառնալու հայտ է ներկայացնում։ Մեկ բան հստակ է, որ նա կատարում է ամենաքստմնելի ֆունկցիաներից մեկը։
Հիմա Ազատի քննադատության թիրախը «Վերնատուն» ակումբն է։ Ակումբի դեմ հարձակվելու համար իշխանական շրջանակները, վճարովի ֆեյքերն ու «անկախ» գործիչները հանձնարարական են ստացել ու կատարում են։ Ոմանք կատարում են, քանի որ ստիպված են, այսինքն՝ աշխատում են առանց էնտուզիազմի։ Իսկ ոմանք հանձնարարականը կատարում են էնտուզիազմով։
Էնտուզիաստների մեջ աչքի է ընկնում Ազատ Արշակյանը։
Ազատն անազատ է։ Նաև՝ չկողմնորոշված։ Այս վերջին գնահատականը նրան տվել է ոչ այլ ոք, քան․․․ Նիկոլ Փաշինյանը (տե՛ս կից արխիվային նյութը)։
Երբ Նիկոլը լրագրող էր ու նոր էր սկսել հաղթահարել աղքատությունն իր գրպանում, խմբագրում էր «Օրագիր» թերթը։ Նա թունդ ընդդիմադիր էր ու ոչ պակաս թունդ լևոնական։ Ու երբ որ տեսավ, որ Ազատ Արշակյանը, հերթական քամին որսալով, «թռնում» է Տեր–Պետրոսյանի վրայից, նրան որակեց որպես Հայաստանի ամենաչկողմնորոշված գործիչ։ Դա 1998–ին էր։
Նիկոլը Ազատին չկողմորոշված էր համարել, քանզի վերջինս 90–ականներին եղել էր հակալևոնական, հետո՝ 1995–ին, անսպասելիորեն հայտնվել էր 1–ին նախագահի խորհրդարանական դաշինքի՝ «Հանրապետության» մեջ ու դրանից հետո հայտարարել, որ Տեր–Պետրոսյանն առնվազն մինչև 2005 թվականը պետք է առաջնորդի Հայաստանը։ Բայց երբ Ազատը տեսել էր, որ Տեր–Պետրոսյանի դիրքերը թուլանում են, անմիջապես լքել էր խորտակվող նավակը ու կրկին դարձել հակալևոնական։
Ազատն այժմ պաշտպանում է Նիկոլին, ինչը հուշում է, որ նա շուտով դառնալու է մոլի հականիկոլական։ Չէ՞ որ Ազատը չկողմորոշված է, անազատ ու քամիների ուղղությամբ դունչը տնկող։ Կողմերն իրար արժեն։

Свободен ли Аршакян? (архив)
Азат Аршакян – ярый николовец. Больший николовец, чем члены альянса «Мой шаг», так как стоит за «народного» премьером грудью и надрывает для него задницу в таких вопросах, в которых делать это избегают даже штатные мойшаговцы.
Аршакян отстаивает право на удовлетворение капризов Никола за счет государственного бюджета. Защищает геев, права «Мерседеса» Никола…
Трудно сказать, Азат Аршакян защищает Никола Пашиняна в качестве клиента или подает заявку на становление таковым. Одно очевидно: он выполняет одну из самых мерзких функций.
Сейчас мишенью критики Азата является общественно-политический клуб «Вернатун». Властным кругам, наемным фейкам и «независимым» деятелям дано распоряжение на совершение нападок на клуб, и они его выполняют. Некоторые выполняют, так как вынуждены, то есть работают без энтузиазма. Некоторые же делают это с задором.
Среди энтузиастов особенно выделяется Азат Аршакян.
Азат (от арм. «азат» – «свободный» - прим.) – несвободный. А также неопределившийся. Эту последнюю оценку ему дал не кто иной, как… Никол Пашинян (см. архивный материал).
Когда Никол был журналистом и только-только преодолевал бедность в своем кармане, он редактировал газету «Орагир». Он был ярым оппозиционером и не менее ярым левоновцем. И когда он увидел, что Азат Аршакян, уловив очередной попутный ветер, «соскакивает» с Тер-Петросяна, назвал его самым неопределившимся деятелем Армении. Это был 1998-ой.
Никол назвал Азата неопределившимся, так как тот был в 90-е антилевоновцем, после чего неожиданно оказался в 1995-ом в «Республике» – в парламентском альянсе 1-го президента, и заявил, что Тер-Петросян должен руководить Арменией как минимум до 2005 года. Однако, как только Азат увидел, что позиции Тер-Петросяна слабеют, сразу же покинул тонущий корабль и снова стал антилевоновцем.
Азат сейчас защищает Никола, что подсказывает, что вскоре он станет ярым антиниколовцем. Ведь Азат – неопредилившийся, несвободный и подверженный ветрам деятель. Стороны друг друга стоят.